پژوهشگر حوزه آینده پژوهی: مهم‌ترین عامل انقلاب نرم در ایران عدم مشروعیت احزاب سیاسی است

DSCN8584
دکتر عبد الرحیم پدرام در نشست تخصصی «آینده پژوهی احزاب و تشکل‌های سیاسی در نظام ولایی(فقه تحزب) که به همت موسسه آموزش عالی طلوع مهر قم و مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری استان قم به مناسبت هفته پژوهش در موسسه طلوع مهر قم برگزار شد، با بیان این‌که آمریکایی‌ها معتقدند که باید آرام‌آرام و از داخل انقلاب ایران را ازبین برد و این کار، تنها با حضور احزاب ناکارآمد رخ می‌دهد، اظهار کرد: مهم‌ترین عامل انقلاب نرم در ایران عدم مشروعیت احزاب سیاسی است.
وی در ادامه افزود: مؤسسۀ آمریکایی رند در گزارش خود، گفته است که مهم‌ترین ابزار برای رسیدن به هدف انقلاب نرم در ایران، انتخابات مجلس است. اساساً  انتخابات مجلس برای آن‌ها نقطۀ عطفی در رسیدن به این هدف محسوب می‌شود.
این استاد دانشگاه با بیان این‌که آمریکایی‌ها در تلاش هستند تا مستقلین در انتخابات مجلس رأی بیاورند، گفت: آمریکایی‌ها متوجه شده‌اند که به قدرت رسیدن اصلاح طلب‌ها هیچ فایده‌ای برای آن‌ها ندارد. چون اصلاح‌طلبان در وهله اول با نظام درگیر می‌شوند و سپس به دنبال بحث‌هایی می‌روند که از اصل کار باز می‌مانند و کاری پیش نمی‌برند. اصول‌گراها هم به درد ما نمی‌خورند. با آن‌ها خیلی نمی‌شود کاری انجام داد که در راستای اهداف آمریکا باشد. بنابراین، بهترین کار این است که مستقلین رأی بیاورند؛ چراکه روند افزایش قدرت مستقلین به ناکارآمدتر شدن و ازبین رفتن احزاب بیش‌تر کمک می‌کند.
دکتر پدرام گفت: سرنوشت آیندۀ ما تنها دست خودمان است. اگر درست عمل کنیم، آیندۀ خوبی خواهیم داشت و اگر درست عمل نکردیم، سرنوشت خوبی نخواهیم داشت. ما نباید وقتی چشمان‌مان را باز کنیم که از هر طرف غافلگیر شده‌ایم؛ بلکه باید با حالت دیده‌بانی همۀ شرایط را رصد کنیم.
وی با بیان این‌که معلوم است که ما در شرایط عدم قطعیت به سر می‌‌بریم، اظهار کرد: در این شرایط، بهترین کار، سناریو نویسی است؛ یعنی ما باید برای تمام شرایط پیش روی نظام و انقلاب راه حل‌های جداگانه بنویسم تا غافلگیر نشویم.
دکتر پدرام در پایان گفت: شاید ما در نظام ولایی‌مان به تدقیق و انضمام بعضی از مفاهیم نیاز داشته باشیم؛ اما در مجموع از این لحاظ مشکل نداریم؛ بلکه مشکل ما آن‌جاست که باید قیام به عمل بکنیم. تلاش کنیم به‌سمت طراحی مسیر برویم. با توجه به این‌که فضا، فضای سناریونویسی است، باید بدانیم که چه مسیری را بهتر است تا آن را برگزینیم و چه مسیرهایی را در دستور کار قرار بدهیم که ما را به هدف برسانند.