مهندس محمدرضا باهنردرقم: باید نظام را عادلانه و عالمانه نقد کنیم

DSCN8487
19 دی: نماینده هفت دوره مجلس شورای اسلامی افزود: باید به سوال های جامعۀ امروزمان جواب بدهیم. به همین خاطر باید نظام را عادلانه و عالمانه نقد کنیم. نظام ما در کنار بدی ها، خوبی های بسیاری داشته است.

مهندس محمدرضا باهنر  در نشست تخصصی «آینده پژوهی احزاب و تشکل های سیاسی در نظام ولایی(فقه تحزب) که به همت موسسه آموزش عالی طلوع مهر قم و مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری استان قم به مناسبت هفته پژوهش در موسسه طلوع مهر قم برگزار شد، گفت: باید در دهۀ فجر امسال کارنامه‌ای عالمانه و عادلانه از انقلاب ارائه بدهیم.
وی با بیان این‌که سؤال امروز جامعۀ ما این است که انقلاب برای ما چه کار کرده است، اظهار داشت: شصت‌وهشت درصد جامعۀ امروز بعد از انقلاب متولد شده و اگر بخواهیم، معیار فهم را سن 12 سالگی قرار بدهیم، هشتاد درصد جامعۀ امروز ما قبل از انقلاب را درک نکرده و شصت‌ودو درصد جامعه اصلاً امام (ره) و جنگ را ندیده است.
وی افزود: باید به سؤال‌های جامعۀ امروزمان جواب بدهیم. به‌همین خاطر باید نظام را عادلانه و عالمانه نقد کنیم. نظام ما در کنار بدی‌ها، خوبی‌های بسیاری داشته؛ مثلاً در اوائل انقلاب، ما در بسیاری از موارد، در رتبه‌های صدوپنجاه تا صدوهشتاد بودیم؛ اما الان، بین رتبۀ بیست‌وپنج تا سی هستیم و این، یعنی در این چهل سال حداقل از صدوپنجاه‌وپنج کشور مقتدرانه‌تر، سریع‌تر و بهتر عمل کرده‌ایم.
این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این‌که ما مشکلاتی مثل فساد، ناکارآمدی، بی‌کاری، تورم و گرانی داریم، گفت: متأسفانه، تریبون‌های نظام، مانند صداوسیما، تریبون مجلس و حتی نماز جمعه‌ها این موارد را ده‌ها برابر واقعیت به جامعه تزریق می‌کنند و این، واقعاً بد است.
وی افزود: مثلاً در زلزلۀ کرمانشاه بسیار خوب عمل شد و در عرض یک ماه سه‌هزار چادر موقت زده شد؛ اما بعد، باران آمد و سیصد چادر را خراب کرد. همان موقع، متأسفانه، دوربین صداوسیما آن‌جا می‌رود و به جای این‌که آن خدمت‌ها را هم نشان بدهد، این سیصد چادر را به‌صورت بسیار بدی به‌نمایش می‌گذارد.
مهندس باهنر با بیان این‌که بسیاری از اشکالات ما به همین زودی حل نمی‌شود و مشکل ساختاری دارد، گفت:  یکی از مشکلات ما در انتخابات مجلس این است که دوازده هزار نفر ثبت‌نام می کنند. شورای نگهبان هم تنها یک ماه وقت داشته که صلاحیت‌ها را بررسی کند. در نتیجه، بسیار طبیعی است که به بعضی از این افراد ظلم شده باشد و رد صلاحیت شده باشند و ازسوی‌دیگر، به مردم هم ظلم شده باشد و برخی کسانی که نباید تأیید صلاحیت می‌شدند، تأیید شده باشند.
نمایندۀ هفت دوره مجلس شورای اسلامی افزود: مشکل ساختاری دیگر ما این است که بسیاری از نماینده‌ها و بسیاری از مردم نمی‌دانند که مورد وکالت‌شان چیست. به‌همین خاطر، ممکن است مردم بعد از شش ماه از رأی‌شان پشیمان بشوند. برای همین هم ما شهرهایی داریم که در هر دوره، نماینده عوض کرده است.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این‌که داروی بسیاری از این دردها حزب است، اظهار داشت: اگر در کشور ما سه تا چهار حزب پاسخ‌گوی شناسنامه‌دار داشته باشیم، بسیاری از مشکلات‌مان حل می‌شود؛ مثلاً اگر حزب باشد، دیگر نمی‌گذارد که دوازده ‌هزار نفر برای انتخابات ثبت‌نام کنند و همچنین افرادی را انتخاب می‌کند که تأیید صلاحیت بشوند.
مهندس باهنر گفت: یکی از اشکالاتی که به بحث تحزب می‌گیرند این است که حزب ممکن است با نظام مقابله‌گری کند؛ درحالی‌که این‌طور نیست. اگر حزبی بخواهد با حکومت مقابله‌گری کند، دیگر کارش با حزب نیست؛ بلکه با دادگاه و وزارت کشور و... است و در تمام دنیا نیز همین‌گونه رفتار می‌کنند. بعضی‌ تازه به دوران رسیده‌ها فکر می‌کنند که با رأی مردم می‌توان حکومت را عوض کرد؛ درحالی‌که در هیچ کجای دنیا این‌چنین نیست.
وی در پایان افزود: در غیبت سه تا چهار حزب شناسنامه‌دار منضبط، باید برای آیندۀ مردم‌سالاری دینی بیم‌ناک باشیم.