حجت الاسلام والمسلمین دکتر مهاجرنیا:واگرایی دولت و ملت برای انقلاب خطرناک است

18-10-96

19 دی: عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و‌اندیشه با اشاره به حوادث اخیر در کشور گفت: واگرایی دولت و ملت امروز سوژه مهمی برای دشمنان ما است البته برای انقلاب هم بسیار خطرناک است.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر مهاجرنیا عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و‌اندیشه در جلسه هفتگی مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری استان قم با اشاره به حوادث و اعتراضات اخیر گفت: هدف اصلی حوادث و جریانات اخیر ایجاد بی اعتمادی بین نظام و ملت بود و این یک بحث جدی است زیرا برای این کار طراحی شده بود از وقتی که‌ترامپ سر کار آمد خیلی تلاش کرد در بحث برجام و مباحث دیگر که نتیجه نگرفت و تصمیم گرفتند در این زمینه‌ها کار کنند هرچند داخلی‌ها می‌خواهند اغتشاشات داخلی را سیاسی کنند بین جناح‌ها ولی اصل ماجرا اینطور نبود.
وی با بیان اینکه این جریان با سال 88 کاملا فرق داشت، گفت: شروع این حوادث کاملا برعکس بود و طوری دیگر طراحی شده بود چون این حوادث با بحث اقتصادی علیه دولت شروع شد و چون علیه دولت بود دشمنان تصور کردند شاید برخی خیلی ناراحت نشوند و یا حتی دنبال کنند که چیزی به دولت گفته شود و البته برخی حتی آتش بیار معرکه شدند ولی وقتی شروع شد دیدند شعارها فقط علیه دولت نبود و رفت به سمت نظام وعملاً تبدیل شد به یک فضای ضد انقلابی که این بی سابقه بود.
حجت الاسلام مهاجرنیا افزود: هدف آنها این بود که بین دولت و ملت فاصله بیاندازند و آن‌ها را از هم جدا کنند و آنها هم حس کرده بودند تا مردم پشت دولت هستند، نمی‌شود کاری کرد زیرا همیشه و از قدیم این طور بوده که اگر در جامعه‌ای بین ملت و دولت که نماینده ملت است جدایی بیافتد وبی اعتمادی بوجود آید آن جامعه سست و با خطر روبرو می‌شود . دشمنان ما هم فهمیدند راه نابودی این انقلاب جدایی میان ملت و دولت است.
عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و‌اندیشه گفت: شما ببینید تا اعتراضی در کشور ما مثل همه دنیا ایجاد می‌شود بلافاصله سران آمریکا و اروپا از حقوق شهروندی ملت ایران علیه نظام و دولت فریاد می‌کشند. چرا ؟ در همین حوادث اخیر ببینید همزمان با اعتراضات در ایران در فرانسه هم اعتراضات بسیار گسترده‌تر از ایران بود. هزار ماشین را آتش زدند و 500 نفر دستگیر شدند ولی صدای نتانیاهو و‌ترامپ اصلا در نیامد اما در موضوع ایران شما می‌بینید همه لحظه‌ای اخبار ایران را پیگیری می‌کردند و توئیت نویسی سران امریکا و انگلیس و اسرائیل و حتی فرانسه لحظه‌ای گزارش می‌شد. همه اینها نشان می‌دهد که واگرایی دولت و ملت امروز سوژه مهمی برای دشمنان ما است البته برای انقلاب هم بسیار خطرناک است.
حجت الاسلام مهاجرنیا نظام اسلامی باید به صورت معقول و هنرمندانه به جایگاه مردمی خود توجه کند . من با رفتارهای انفعالی و سخیف خیلی مشکل دارم. شما ببینید. چند دهه شما نتوانستید موضوع آیین چهارشنبه سوری را حذف یا توجیه کنید بعد به صورت انفعالی رفتند بیرون شهر مکانی را اختصاص دادند به چهارشنبه سوری . بعد هم هر ساله تلفات و مشکلات را هم دارند . یعنی این راه حل هیچ افاقه نکرده است. حالا هم آمدند و مثل همان می‌گویند مردم حق دارند اعتراض کنند ولی بروند در یک مکان مخصوصی تظاهرات کنند . سقیفه می‌خواهند درست کنند . سقیفه یعنی مکان سقف داری که مردم در آن اجتماع می‌کنند.
وی با بیان اینکه راه حل این نیست، گفت: ما در قانون اساسی فصل سوم حقوق ملت داریم که بیایند اعتراض کنند و خواسته‌ها را بگویند. نظام ولایی ما برای مردم حق آزادی بیان، آزادی قلم آزادی اعتراض قائل شده است. منتهی شرایط دارد رعایت نظم و قانون و سایر استلزامات مثل خیلی از کشورها را باید پذیرفت. باید قانون اساسی و حقوق اسلامی را برای مردم تبیین کنیم ولی اینکه محلی را برای تجمع مشخص کنیم این هنر سیاست نیست،این انفعال است .این نتیجه عکس دارد. ما باید برگردیم به سیاست‌های انقلاب و به قانون اساسی. ذهنیتی که 37 سال پیش بوده هنوز مبنای رفتار برخی از دولتمردان ماست.
عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و‌اندیشه گفت: اگر ملت انقلاب و متدین و بسیجی و جبهه‌ای بر اساس مسئولیت و احساس خطر برای انقلاب و رساندن مطالبات خود بخواهند یک راهپیمایی اعتراضی بکنند به یک سیاستی و کمک کنند به نظام و اصلاح کنند امور را، آیا این مشمول حرمت اعتصاب و تظاهرات می‌شود. ما نباید یک فتوای امام راحل مبنی بر حرام بودن اعتصاب و تحصن را که برای منافقین بود امروز بدون تفکر و تحلیل درباره مردم شریف خودمان بکار ببریم.
وی افزود: اینکه کسی بیاید خواسته اش را بگوید یا بیکاری که تقاضای کار دارد خواسته اش را بگوید، فرق دارد با اینکه افرادی بیایند و پرچم کشور را آتش بزنند، این خواسته نیست و باید از آن جلوگیری شود. همانطوری که در همه دنیا جلوی آن را می‌گیرند.
دکتر مهاجرنیا با تاکید بر اینکه هنر سیاست ورزی را باید از‌اندیشه انقلاب، فهمید، اظهار کرد: نیروهای متعهد به انقلاب و همه دلسوزان نظام با هر تفکری که هستند باید وارد گود شوند. آقا اصولگرایی فقط ایام انتخابات نیست. اصولگرایی دفاع از‌اندیشه‌های انقلاب است یکی از وظایف اصول گرایی این است که مردم را با حق وتکلیف آشنا کند.
وی اضافه کرد: اگر مردم بدانند که راحت می‌توانند بیایند و مطالبه خود را مطرح کنند و خواسته خود را راحت بگویند . اگر مردم آشنا شوند به حقوقشان و تکلیف را مشخص کنیم از اینطور حوادث جلوگیری می‌شود.
عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و‌اندیشه بیان کرد: چرا برخی چندین شغل دارند و واگذار نمی‌کنند به نسل جدید .وظیفه اصول گرایی این است که آستین بالا بزند و مردم را با حقوق و تکالیف آشنا سازد . شما اجمالاً برخی از خواسته‌های به حق مردم را ببینید . مردم از وضعیت حقوق و دستمزدهای مسئولان و کارگزاران نظام انتقاد جدی دارند . تفاوت‌ها فاحش است. جامعه دارد طبقاتی می‌شود. وی با بیان اینکه خواسته مردم این است که در بدنه قدرت چرخش نخبگان باشد، گفت: خیلی‌ها می‌گویند که مسئولان از اول انقلاب تاکنون حلقه فامیلی و مرتبط به هم شدند و قدرت شبکه‌ای شده ما نیروی جدید متخصص و آموزش دیده کم به بدنه قدرت تزریق می‌کنیم.
حجت الاسلام مهاجرنیا در پایان گفت: نباید بنشینیم دست روی دست بگذاریم تا ببینیم کار به کجا می‌رسد و بعد منتظر یک راهپیمایی باشیم که همان نیز گاهی منجر به مشاجرات داخلی می‌شود منافع ملی ما جای دیگری است، ملت دشمن ما نیست. نگذاریم هرز شود . این را برای حفظ هویت و اقتدارمان در دنیا به کار بگیریم.