سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین علی بنایی در دومین سالگرد ارتحال حضرت آیت الله العظمی فاضل لنکرانی؛ 3 خرداد 1388

 

 

 سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین علی بنایی در دومین سالگرد ارتحال حضرت آیت الله العظمی فاضل لنکرانی؛

أَعُوذُ بِاللَّهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ

 بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيم

«وَ لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِيِّ الْعَظِيم وَ صَلَّى اللَّهُ عَلَى مُحَمَّدٍ (صلوات) الطَّيِّبِينَ الطَّاهِرِين».

اوّلاً تسلیت عرض می کنم ایّام فاطمیّه را و همچنین سالگرد ارتحال ملکوتی مرجع عالی قدر حضرت آیت الله العظمی فاضل لنکرانی را گرامی می داریم.

جمع دوستان از مجمع هماهنگی پیروان خط امام و رهبری استان قم و جبهه پیروان خط امام و رهبری استان قم و اکثر دوستان از شخصیت های شناخته شده هستند و چهره های معروف استان که شاید یکی از تشکّل های مردمی و فرهنگی استان است که به شکل بسیار فعّال در استان به امر سیاسی و فرهنگی می پردازند و بحمدالله با جهت گیری شاخص در مسیر ولایت فقیه از قوی ترین تشکّل های کشوری در این جهت محسوب می شود.

 ارتحال آیت الله العظمی بهجت را تسلیت عرض می کنیم و فی الواقع آن چیزی که ما الآن با آن مواجه هستیم این است که حوزه علمیّه قم در این دو سال اخیر به جهت فقدان دو مرجع عالیقدر بسیار اندوهگین است و طبق آن روایت شریفه خلائی که ایجاد شده است واقعاً پرشدنی نیست. هر روز که میگذرد کارکرد مرجعیّت برای ما روشنتر می شود، چرا که واقع آن مرجعیّت از ابعاد مختلف برای این کشور نویدبخش و امان بخش بوده است. کارکرد مرجعیّت در داخل و خارج از کشور.

 ما همگی به خاطر داریم زمانی که مرحوم آیت الله فاضل لنکرانی از دنیا رفتند شاید در 60 کشور جهان مراسم عزا و فاتحه برقرار شد که این نشان می دهد چگونه مرجعیّت در اعماق جان شیعیان و در همه جا وجود دارد و مقلّدین مرجع در اقصی نقاط عالم برای آن مرجع مجلس عزا می گیرند و انسان یک مرتبه احساس می کند که کل کشور سیاه پوش می شود و هر کوچه و هر برزن و هر شهر و روستایی که انسان برود علامت حزن و عزا پیدا می شود. این نشان می دهد که مرجعیّت در اعماق دل مردم است و بالاترین سرمایه ملّی شیعیان محسوب می شود، یعنی شیعه، امّت شیعه به خاطر این که وابستگی شدید با روحانیّت و مرجعیّت دارند بحمدالله همیشه توانسته اند با بهره گیری از این نعمت الهی از جهت داخلی کاملاً متّحد باشند و از جهت خارجی هم به لحاظ این که اثربخشی مرجعیّت در خارج از کشور در خارج از مرزها بسیار آشکار و واضح است خود این امر در انسجام بخشی امّت مسلمان نقش بسیار اساسی دارد.

 برماست که در شهر قم از این نعمت بیشتر قدردانی کنیم و بیشتر این عظمت الهی را پاسداری کنیم. به لحاظ این که انسان هرگاه با فقدان چنین مراجعی مواجه می شود احساس می کند در جامعه خلاءای پیش آمده است و حق نکوداشت این مراجع این است که انسان با روحانیّت خود را میزان کند و با مرجع هماهنگ باشد تا خلاءای در کارها و نظام اجتماعی و شخصی خودش پیش نیاید و آنچه که غم فقدان این مرجع عزیز را مقداری تسکین می دهد این است که بحمدالله بیت شریف مرحوم آقای فاضل هم‌ چنان بیت مفتوح باقی ماند و آقازاده ایشان، آقا آیت الله جواد فاضل لنکرانی توانستند این خلاء را در حد ممکن جبران کنند و با ادامه درس خارج مرحوم آقا و جلسات درس و بحثی که الحمدلله در سطح حوزه شاهد آن هستیم، توانسته اند رونق بیت را حفظ کنند و این برای همه ما مایه امید و نشاط بخشی است که بحمدالله یاد آقا در دل همه هست و مهم ترین یادمان همان یادمان فکری و روحی و عقیدتی است که بحمدالله به خاطر وجود آقای شیخ جواد فاضل و مرکز فقهی ائمه اطهار که انشاءالله یکی از مراکز بسیار پررونق حوزه خواهد شد و یکی از کرسی های نظریّه پردازی حوزه در فقه و علوم رایج حوزه خواهد بود، انشاءالله این مرکز بتواند تلؤلؤ بیشتری داشته باشد و همگان از این نعمت انشاءالله بهره‌مند بشوند.