سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین علی بنایی در دیدار مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری با آیت الله سعیدی؛ 7 تیر 1389

 

  سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین علی بنایی در دیدار مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری با آیت الله سعیدی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيم

وفات حضرت زینب عقیله بنی هاشم و سالگرد شهدای حزب جمهوری آیت الله شهید بهشتی و یاران همرزم ایشان را تسلیت عرض میکنم. تشکر میکنم از این که وقتی شد که دوستان مجمع هماهنگی پیروان رهبری استان قم خدمت برسند و گزارشی از عملکردشان را داشته باشند و همچنین بحثی از مواردی که در واقع دوستان با آن مواجه هستند خدمت شما عرض کنند. البته ما می دانیم که قم به خاطر جایگاه و منزلتی که دارد، پیام هایی که از قم به سراسر کشور منعکس می شود در کشور دارای بازتاب است. ما در همین دو سه هفته اخیر شاهد چند پیام از قم بودیم. مقام معظم رهبری در صبحتهایی که داشتند به این مطالب اجمالاً اشاره داشتند و دوستان توجه کردند که نکات رهبری چیست. در دیداری که مجمع روحانیّون مجلس شورای اسلامی با مراجع عظام تقلید داشتند همه مراجع بالاتفاق بر وحدت و اتحاد ملی حول مقام معظم رهبری و تأکید بر همدلی و هماهنگی همه نیروهای انقلاب تأکید داشتند. در همین هفته گذشته آیت الله العظمی مکارم شیرازی فرمایشی داشتند که بسیار لطیف و حساس بود؛ فرمودند که ما بایستی برای دفاع از ولایت فقه و حمایت از رهبری معظم انقلاب اسلامی یک جبهه واحد تشکیل بدهیم و هم پیمان برای حمایت از فرامین آقا همه بسیج و هماهنگ شویم.

نکته بعد هم فرمایش شما در نماز جمعه بود که جا دارد ما از این بصیرت و هوشیاری و تیزبینی که خوب واقع هم شایسته شما هست تشکر کنیم. این جایگاه و این تیزبینی که شما داشتید و اشاره شما به این که تشکیل جبهه جدید نفاق، جبهه خوارج در بین خودی ها بازتاب بسیار گسترده ای در کشور در بین سیاسیون داشت. دوستانی از این بینش و بصیرتی که شما به دوستان حزب الله مطرح کردید صحبت می کردند. من یک بار خدمت شما عرض کردم که آقایان در مجلس در سطوح مختلف تشکر می کردند و از این خبر که دستشان رسیده بود ابراز خوشحالی می کردند. مقام معظم رهبری هم در صحبت هایی که با هیئت های علمی دانشگاه و بسیج استاتید داشتند راجع به همین موارد کلی که در قم می گذرد اشاره داشتند و کلاً به خط اعتدال یعنی خط هماهنگی و وحدت بین نیروهای انقلاب تأکید داشتند و مکرر فرمودند که امروز وظیفه حتمی و مهم ما اتحاد همدلی است و خطر دشمن خارجی را گوشزد کردند. این ها واقعیّاتی است که ما با آنها مواجه هستیم و لازم است که دوستانی که در مسیر انقلاب هستند به این نکات توجه کنند. 

 قم شأن و منزلت خاصی دارد، منزلت قم به این است که وقتی در قم موضعی گرفته می شود به کل کشور انعکاس پیدا می کند سوای از مواضع تهران که به عنوان پایتخت مطرح است خود قم فی نفسه برای همه مورد توجه است و کانون توجه قرار گرفته است.

ما الان که خدمت شما رسیدیم چند درخواست داریم؛ یکی هم خواهش داریم و هم تشکر از مواضع شما. تشکر به جهت بحث شما در بحث عفاف و حجاب که چه در موضع امامت جمعه که جایگاه وزین و متینی است و چه در بحث ریاست محترم هماهنگی فرهنگ عمومی استان که در همین مباحث عفاف و حجاب ورود داشتید. دوستان ما هم در مجمع هماهنگی امور رهبری از مدتها قبل روی بحث عفاف و حجاب کار می کردند، کارگروه این کار تشکیل شده و انظار دوستان را جمع بندی کردند و انشاءالله خدمت شما می دهیم و خدمت مقام مسؤل هم خواهیم داد که دوستان ما در این جمع بندی هایی که در این قم داشتند به نکات بسیار خوب برای اجرای طرح رسیدند. همین که بحث عفاف و حجاب مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است که در شورای انقلاب فرهنگی سال 84 تصویب شده ولی تا به حال متأسفانه مغفول مانده و کسی به طور جد به این نپرداخته و انشاءالله امیداواریم همتی که از قم آغاز شد و کل کشور را اخیراً فراگرفته به سرانجام برسد. دوستان انقلاب هم در تکاپو هستند که بحث عفاف و حجاب را به طور جد پیگیری کنند انشاءالله به سرانجام برسد و همین جا ما ازشما تقاضا می کنیم که در بحث تشکیل جبهه دفاع از رهبری که ایده آیت الله مکارم شیرازی بود مساعدت کنید. خود ایشان در مقام مرجعیّت در سطح عالی از مرجعیّت این ایده را ابراز کردند که بایستی همگان برای اطاعت و اجرای فرامین رهبری یک جبهه واحد تشکیل بدهیم انشاءالله در همین زمینه برای ما رهنمود و راهبرد داشته باشید که باید چه کار کنیم تا مباحثی که آقا مطرح می کنند و نکاتی که اشاره می کنند زمین نماند و هرکسی در هر شأنی که هست این مباحث را دنبال کند.

 نکته بعد اینکه ما در هفته گذشته در مجلس شورای اسلامی بودیم که عده ای در مجلس جمع شدند و مواضعی را گرفتند و شعارهایی را دادند که حالا شما کم و بیش مطلع هستید ولی آن چه که صورت گرفت این بود که شعارهایی علیه ریاست مجلس داده شد که به اعتبار این که آقای لاریجانی نماینده قم هستند و دوستان واقعاً مکرر با ما تماس داشتند و اعتراض کردند که چرا باید اینگونه شود. البته کالبدشکافی این کار خیلی طولانی است و جلسه هم در این فرصت نیست که ما کالبدشکافی کنیم و نکات را مطرح بکنیم که چه بوده و چه شده است. اما بالاخره انتظار دارند که از جایگاه مجلس شورای اسلامی و قوه مقننه که امام همیشه می فرمودند که مجلس در رأس امور است و شخصیّت دکتر لاریجانی که خود شما بهتر از همه ما واقف هستید و مطلع هستید، انشاءالله در این زمینه ها خدمت دوستان رهنمود داشته باشید که دوستان استفاده کنند.

دو نکته هم راجع به مباحث اجرایی شهر است آن هم خیلی کوتاه و فشرده عنوان می کنم. اولین نکته این است که ما در مجلس و درکمیسیون تلفیق در حال تصویب برنامه پنجم توسعه هستیم؛ امروز ساعت شش ما جلسه داشتیم و ماده چهاردهم لایحه برنامه پنجم توسعه راجع به زیرساختهای زوّار برای همان مسئله شهر قم لایحه ماده چهارده مصوب شده که شهر قم شیراز و مشهد مقدّس به عنوان شهرهای زیارتی در برنامه پنجم توسعه در پنج سال آینده دارای یک ظرفیتی باشند که بشود به به زوّار و مجاورین حرم کریمه خدماتی کرد. بحمدلله این با رأی بسیار عالی و بسیار خوبی تصویب شد که برای استان خبر مفیدی خواهد بود.

نکته بعد راجع به گرمای قم است که واقعاً گرمای طاقت فرسایی است و دوستان قمی نوعاً گله مند هستند که تعرفه برق بالا است. ما در سال 86 یعنی از سال قبل مکاتبه می کردیم ولی در سال 86 هیئت وزیران مصوبه ای گذراند که شهر قم در ماه تیر و مرداد از برق تعرفه برق همانند تعرفه برق مناطق گرمسیر خواهد بود یعنی همان طور که نرخ بندرعباس و اهواز است همان نرخ هم در ماه های تیر و مرداد برای قم محاسبه بشود. ولی متأسفانه گاهی به نظر می رسد اوراق قبضی که می دهند اینگونه نیست. ما داریم تأکید می کنیم که امسال هم در ماه تیر و مرداد این دو ماه که اوج گرما محسوب می شود همان نرخ تعرفه مناطق گرمسیر لحاظ بشود و شهروندان قمی از این به بعد انشاءالله در آسایش باشند.

والسلام علیکم والرحمه الله و برکاته