پژوهشگر مسائل سیاسی کشور: بیانیه گام دوم، تذکره عبور انقلاب اسلامی به گام دوم

DSCN5816 
مهاجرنیا گفت: بیانیۀ گام دوم تذکره عبور انقلاب اسلامی به گام دوم است.

به گزارش خبرگزاری شبستان از قم، حجت‌الاسلام‌والمسلمین «محسن مهاجرنیا»، در بیستمین نشست کرسی‌های آزاداندیشی مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری استان قم که با موضوع "تبیین بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی" در دانشگاه طلوع مهر قم برگزارشد، با بیان ویژگی های برجسته بیانیه گام دوم در سه عنوان « تذکره انقلاب»، «تصحیح نگرش ها» و «توصیه های آینده» گفت: معنای تذکره خاص تر از معنای بیانیه است. «تذکره عبور انقلاب اسلامی به گام دوم »از سنخ معرفت، بینش و نگرش است و به معنای یادآوری همه هستی و موجودیت انقلاب، از مرحله مبارزات تا انقلاب و نظام سازی و چهل سال تجربه است.

استاد و پژوهشگر مسائل سیاسی در ادامه افزود: این نشست، بیستمین و آخرین نشست از سری کرسی های آزاداندیشی پیرامون تبیین بیانیه گام دوم است که با  اهتمام معاونت پژوهشی مؤسسه آموزش عالی طلوع مهر و حضور فعال دوستان در مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری استان قم برگزار شد و بعد از این همه گفتگوی تبیینی اگر بخواهیم بیانیه را ارزیابی کنیم و توقعات و انتظارات خود را از بیانیه مطرح کنیم و پیشنهاداتمان را خدمت مقام معظم رهبری ارسال بکنیم، نیازمند نشست های دیگری هستیم .

 

دکتر مهاجرنیا در آغاز آخرین جلسه تبیین بیانیه گام دوم گفت: با برآورد وزن و ارزش بیانیه، ویژگی های برجسته آن را در سه عنوان «تذکره انقلاب»، «تصحیح نگرش ها» و «توصیه های آینده» می توان برشمرد. عنوان اول «تذکره عبور انقلاب اسلامی به گام دوم »است. معنای تذکره قدری خاص تر از بیانیه است. تذکره از سنخ معرفت، بینش و نگرش است به معنای یادآوری همه هستی و موجودیت انقلاب که از مرحله مبارزات تا انقلاب و نظام سازی و چهل سال تجربه را شامل می شود.عنوان دوم را من از تحقیق شیخ مفید اقتباس می کنم، ایشان کتاب «الاعتقاد» مرحوم شیخ صدوق را شرح و تبیین و اصلاح کرد اسم آن را « تصحیح الاعتقاد» گذاشت. بیانیه گام دوم را من « تصحیح الاعتقاد نسبت به گام اول انقلاب اسلامی» می دانم. زیرا مقام معظم رهبری در بیانیه، در صدد اصلاح رویکردها، نگرش ها و داوری ها نسبت به گذشته انقلاب هستند و با عنایت به واقعیت ها، قرائتی صحیح از ارزش ها و گرایش های انقلاب برای جوانان ارائه داده اند. عنوان سوم  بیانیه «توصیه نامه گام دوم انقلاب اسلامی» است. ایشان در پایان چهلمین سال انقلاب اسلامی در مقام ارائه نقشه راه حرکت به گام دوم انقلاب هستند، بنابراین با یادآوری کلیاتی از گذشته به عنوان مقدمه بیانیه توصیه های هفت گانه خود را برای تداوم انقلاب برمدار شعارهای هفت گانه ای که رمز پیروزی بودند، به جوانان آینده ساز ارائه می کنند.

 
وی با بیان این‌که تبیین حکمت، فلسفه، انگیزه و اهداف بیانیه در سه مورد بینش ها، ارزش ها و کنش های انقلاب اسلامی، نیازمند تأمل و بررسی بیشتری است، گفت در بخش بینش و نگرش، بیانیه به طور موجز برندهای بی نظیرانقلاب اسلامی را در مواردی یادآوری و گزارش می کند، همانند ؛ شالوده شکنی قطب بندی میان ابرقدرت ها، پیوند میان جوشش انقلابی و نظم سیاسی در قالب نظریه نظام انقلابی، مقاومت چهل ساله، دین گرایی در عصر پایان ایدئولوژی ها،  پیوند میان واقعیت ها و آرمان ها در صحنه پر چالش گذشته، 

 
پژوهشگر سیاسی در ادامه با بیان این‌که همه مبانی موجود در بیانیه به بینش برمی‌گردد، افزود: چون مبانی از هستها بحث می‌کند، بینش راجع هستها است، راجع به واقعیت‌ها است، راجع به چیزهایی که اتفاق افتاده و در بیرون وجود دارند، بنابراین شناخت انسان نسبت به هستی، جهان، انسان، قیامت و همه مسائل اساسی که در بیانیه به آن‌ها اشاره کرده، همه این‌ها می‌شوند بینش. رهبری می‌خواهد انقلاب اسلامی را به این بینش وصل کند، ارتباط بین خدا و انقلاب، و نصرت الهی و رضایت الهی و توکل به خدا در جاهای مختلف بیانیه دیده می‌شود.

 
مهاجرنیا گفت: در بیانیه خطوط اصلی انقلاب بیان شده است، اینکه انقلاب چه بود و چه شد و حتی نااندیشیده های انقلاب و نانوشته‌های انقلاب را به گونه ای یادآوری می‌کنند، حقیقت آن است که خیلی از ابعاد انقلاب، هنوز ناگفته و نانوشته و حتی نااندیشیده باقی مانده است، در این زمینه بسیار کوتاهی کردیم و حقیقتاً محققان ما نویسندگان ما، عالمان ما در این بخش خیلی کوتاهی کردند، اگر نگویم ظلم کردند، خیلی چیزها باید می‌نوشتیم و ما می‌توانستیم الگوی انقلاب اسلامی را در همین بینش، در دانایی، در هستها، واقعیت‌هایش را بنویسیم و به دنیا معرفی کنیم ولی این کار را نکردیم، انقلاب ما در بیرون از ایران به این صورتی که حتی خودمان تلقی داریم، شناخته شده نیست، تبلیغات منفی علیه انقلاب ما اینقدر زیاد است که جنبه‌های مثبت انقلاب به دنیا معرفی نشده و ما هم کاری نکردیم.این مشکلی است که باید برایش تأسف خورد.

 

این استاد حوزه و دانشگاه اظهار کرد: هستی و واقعیت انقلاب اسلامی در فرآیند شکل گیری و در طول چهل سال گذشته به یک نظام دانایی، تبدیل شد و در معرض  قضاوت و سنجش گرایش های مختلف قرار گرفت و همانند همه پدیدهای بزرگ و واقعی، با تفسیرها و داوری ها و قرائت های گوناگون مواجه شد. یکی از وظایف مهم رهبری انقلاب اسلامی آن است که حقایق و ارزش های آن را به خوبی تبیین و صحیح ترین و مستحکم ترین قرائت از انقلاب را در اختیار نسل های بعدی قرار دهد و لازم بود مستقیم و غیر مستقیم نسبت به گرایش ها، قرائت ها، تحریف، تکفیر، تکذیب‌ها، مواضع خوب و بد، و عناد و دشمنی ها در میان شخصیت ها، احزاب و گروه‌ها و کشورها، اعلام نظر کنند.
 

وی در پایان افزود: در بیانیه کنش‌های انقلاب اسلامی در دو بخش «راه طی شده » و « راه طی نشده» درگام دوم بیان شده است. مقام معظم رهبری ویژگی راه طی شده انقلاب را بسیار دشوار تر از مسیر آینده توصیف می کنند زیرا انقلاب  اسلامی غریبانه با دشمنان فراوان و بدون الگوی قبلی و بدون تجربه عملی آغاز شد. در حالی که تجربه عملی و کنشی موجود در اختیار نسل آینده قرار دارد. ایشان شعارهای اصلی انقلاب اسلامی را که ریشه در فطرت و دین و عقلانیت دارد به عنوان مهم ترین دستاوردهای انقلاب را در هفت محور؛ علم و تجربه، معنویت و اخلاق، اقتصاد، عدالت و مبارزه با فساد، عزت، استقلال و آزادی، عزّت ملّی، روابط خارجی، مرزبندی با دشمن و سبک زندگی، به عنوان سرمایه های ارزشمند اقتدار و ایستادگی و استدامه انقلاب یاد می کنند.

http://shabestan.ir/detail/News/872650

DSCN5825