پژوهشگر مسائل سیاسی کشور: فلسفه سیاسی راهبرد تألیفی، تقویت و اقتدار نظام اسلامی است

حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا گفت:  از میان همه کشورها و ملت ها می توانیم برای اقتدارمان در رویاروئی با امریکا، یارگیری کنیم .

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، حجت الاسلام والمسلمین محسن مهاجرنیا "پژوهشگر مسائل سیاسی کشور" در نوزدهمین نشست مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری استان قم در ادامه بحث راهبردهای انقلاب اسلامی در دهه پنجم انقلاب اسلامی با اشاره به راهبرد تألیفی، اظهار داشت: این راهبرد از آموزه های قرآنی است که به عنوان راهبرد کلان جامعه اسلامی در شرایط بحران مطرح است.
وی در تعریف آن گفت: راهبردی است که در شرایط بحرانی از طریق جذب ، یارگیری وتثبیت مومنان و مستضعفان  در کشورهای دیگر به دنبال تقویت اسلام و نظام اسلامی است. بر اساس این راهبرد، دولت اسلامی با ابزارهای مختلف از کشورها ، گروهها و افرادی که آمادگی دارند به جبهه حق بپیوندند و یا با حمایت و تعامل با آنها، نسبت به کشور اسلامی خوش بین می شوند و با دشمنان آن همکاری نمی کنند و متعهد می شوند که حسب توافق، مدافع اسلام یا  کشور اسلامی باشند، حمایت می کند
*باید برای جذب کشورها به آنها امتیاز بدهیم
استاد حوزه و دانشگاه با بیان این که راهبرد تألیفی در گذشته در قالب یک موضوع فرعی فقهی بحث شده است گفت در دانش فقه آمده است که یکی از مصارف زکات و صدقات در دولت اسلامی ، کافرانی هستند که اگر به آنها کمک شود دل آنها نرم می شود و نسبت به جامعه اسلامی خوش بین می شوند و در شرایط جنگی با دشمنان همکاری نمی کنند و متمایل به مسلمانان می شوند و در مواردی هم تصریح شده است به مسلمانان مرز نشین یا کسانی که در منطقه محل جمع اوری زکات سکونت دارند و کسانی که به دلیل ضعف اعتقادی ممکن است به دشمنان متمایل شوند و همچنین مسلمانانی که با کفار پیوند سببی دارند، به اینها هم زکات داده شود همه برای تألیف و الفت و دوستی آنها با مرکز جامعه اسلامی است. در کنار این رویکرد فقهی یک رویکرد سیاسی کلان و راهبردی هم در آیات قرآن دیده می شود.
وی افزود: در این نگاه مقوله تألیف قلوب یک فلسفه سیاسی دارد و آن هم به تقویت و اقتدار نظام اسلامی و مسلمانان برمی گردد. در این نگاه دولت اسلامی برای توانمندسازی خود در مواجهه با دشمنان به دنبال جذب و یارگیری سیاسی ، استفاده از ظرفیت (مؤلفه قلوبهم) برای جلوگیری از الحاق آنها به دشمنان و دفع خطرات و تهدیدهای احتمالی و در نهایت تشکیل امت واحده اسلامی است. که قرآن فرمود « انّ هذه امتکم امة واحدة» آن قدر این راهبرد مهم است که خداوند در دوران حکومت اسلامی در مدینه با اشاره به شرایط قبل از اسلام که جامعه جزیره العرب پراکنده و در اختلاف و نزاع بود و با آغاز اسلام شرایط دشواری حاکم بود، در سوره انفال63 خطاب به پیامبر(ص) می فرماید: «ما در آن شرایط تألیف قلوب کردیم و اگر تو می خواستی  همه دارائی روی زمین را هم می دادی نمی توانستی چنین همدلی و اخوت و امت واحدی درست بکنی» با همین الگوی الهی در آیه 103سوره آل عمران می فرماید : حالا که این الگو را شناختید پس « وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِیعًا وَلَا تَفَرَّقُوا » بر اساس آن به سمت اتحاد امت اسلام بروید و از ظرفیت سایر ملت ها هم برای تولید اقتدار و قدرت اسلام و مسلمانان استفاده کنید.
مهاجرنیا در ادامه گفت: امروز در مقابله با قدرت شیطانی آمریکا که ما را تهدید و محاصره کرده است و تلاش می کند تمام دنیا را علیه ما بسیج کند و در 13 آبان به دنبال تشدید تحریم ها است،شما ببینید امریکا چقدر دارد یارگیری می کند . ما هم که مورد تهاجم هستیم باید یارگیری کنیم و کشورها را به خود جلب کنیم و روشن است برای جلب کشورها باید به آنها امتیاز داد همانطور که آمریکا به آنها امتیاز می دهد.
وی گفت: حمایت از جریان مستضعفان جهان و مظلومان مانند سوریه که به آنها ظلم شده، یا مانند فلسطینیان که سرزمینشان را گرفته اند و یا مانند بحرین، که گرفتار ظلم استبداد وابسته هستند و مانند یمنی ها که از زمین و دریا به آنها ظلم می شود و هیچ کس به آنها کمک نمی کند طبق قانون اساسی این حمایت وظیفه دولت اسلامی است.
*ما همیشه به کشورهای اسلامی به چشم رقیب نگاه کردیم
حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا با اشاره به انواع کمک رسانی به کشورهای دیگر ابراز داشت: تثبیت مومنان ضعیف الایمان یکی از وظایف نظام جمهوری اسلامی است که ما در سیاست خارجی نسبت به آن ضعیف عمل کردیم ما نسبت به کشورهای اسلامی که هم گرفتار ظلم هستند و هم علیه ما تحریک می شوند ،خوب عمل نکردیم و به عنوان رقیب به آنها نگاه کردیم .ما با جهان اسلام نباید همانند سایر کشورها با زبان دیپلماسی محض حرف می زدیم علائق ما بیشتر از دیپلماسی است. ما نتوانستیم دل آنها را به سمت خودمان جلب کنیم. آنها از یک طرف سرانشان وابسته به غرب هستند و به آنها زور می گویند ترامپ رسماً اسم اینها را (گاو شیرده) گذاشته  است و ما هم بدون توجه به این واقعیت مکرر این بدبختی اشان را توی سرشان زدیم که شما وابسته اید، شما بی عرضه اید ، شما ترسو هستید، شما پادشاهی هستید، شما تا الآن یک انتخابات نداشتید. ما خوبیم، ما مردم سالاری دینی هستیم، ما انقلابی هستیم، بعد شما با این موضع انتظار دارید در هفته وحدت و در تقریب مذاهب اسلامی و در مجمع جهانی اهل البیت(علیهم السلام)  و در روز قدس و در روز برائت از مشرکین، آنها را کنار خودتان ببینید . معلوم است که نمی شود .
وی افزود: شما اگر به فرزند مریض و آسیب دیده  خودتان هم مکرر بگوئید شما مریض هستی شما نمی توانی شما ناقص هستی او هم دیگر با شما همکاری نمی کند. راهبرد تألیفی به ما راه تألیف قلوب را نشان می دهد که چگونه بر اساس محبت با مسلمانان و کشورهای اسلامی برخورد کنیم و چگونه دل دولت های غیر مسلمان را به خودمان خوش بین کنیم که آنها در مجامع بین المللی علیه ما رأی ندهند و در تحریم ما با دشمنان همکاری نکنند.
*باید یارگیری را از جهان اسلام انجام دهیم نه از کشورهای آمریکای لاتین
پژوهشگر مسائل سیاسی با اشاره به نگاه مثبتی که گاهی برخی از شخصیت های سیاسی ما به عربستان و رابطه خوبی که با آنها برقرار کرده بودند ، گفت: اگر ما به عربستان روی خوش نشان می دادیم احتمال زیادی داشت که روی آنها تأثیرگذار باشیم؛ راهبرد تألیفی به ما می گوید یارگیری را از جهان اسلام شروع کنید و همه توجه شما به کشورهای آمریکای لاتین  نباشد .
وی با بیان این که از 55 کشور مسلمان دنیا امروز عربستان در جذب بیشتر آنها از ما موفق تر عمل کرده است . افزود: این نقطه ضعف ما است که نتوانستیم کشورهایی که مسلمان هستند و با ما اشتراک دینی داشتند را جذب کنیم. حمایت امروز ما از حزب الله، سوریه، یمن و بحرین چقدر برای قدرت منطقه ای ما ارزشمند بوده است. ما اگر می خواهیم در میدان بازی نقش ایفا کنیم باید هزینه کرد و به تنهاییدر برابر تمام غرب و استکبار از گفتمان اسلام انقلابی دفاع کرد. اگر به دنبال موفقیت هستیم نیاز به یار گیری برای جبهه مقاومت داریم.
حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا تصریح کرد: چرا کشورهایی مانند سودان و مراکش، سنگال و جیبوتی به دامن عربستان می روند و ما راحت آنها را رها می کنیم؟‌ برخی از کشورها را می توان با اندک هزینه ای جذب کرد. همین الان هم دل اینها با ماست شما ببینید ماجرای هفته قبل حقوق بشر کدام کشورها به ضرر ما رأی دادند کدام کشورها به نفغ ما رأی دادند . با همه این مناقشاتی که ما با کشورهای مسلمان داریم آنها به ضرر ما رأی ندادند یا ممتنع بودند و یا به نفع ما رأی دادند. اینها ظرفیت فوق العاده ای برای تألیف قلوب و سامان دادن به امت اسلام است . باید زمینه ها، فرصت های سامان دادن به این راهبرد را در دنیا شناسایی کرد.
*هیچ کشوری دشمن ذاتی ما نیست.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: امروز ما باید مانند پدری که به دنبال فرزند فراری خود می رود دلسوزانه باعربستان و امارات و بحرین برخورد کنیم زیرا در دنیای امروز، یارگیری یک اصل است و ما می بینیم که آمریکایی که تشنه به خون مسلمانان است با برخی از کشورهای عربی طرح دوستی ریخته است و بیشتر از ما از راهبرد ائتلاف بهره می گیرد.
حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا با بیان این که قرآن به ما می گوید هیچ کس دشمن ذاتی شما نیست، افزود: حتی کفار هم دشمن ذاتی ما نیستند. ما با هیچ ملت و کشوری جنگ ذاتی نداریم. کفار حربی کسانی هستند که به جنگ ما آمده اند،آنها استثنا هستند . شما آیات الهی را ببینید می گویند « لَا یَنْهَاکُمُ اللَّهُ عَنِ الَّذِینَ لَمْ یُقَاتِلُوکُمْ فِی الدِّینِ وَلَمْ یُخْرِجُوکُمْ مِنْ دِیَارِکُمْ أَنْ تَبَرُّوهُمْ وَتُقْسِطُوا إِلَیْهِمْ »‌ یعنی خدا شما را از آنان که با شما در دین قتال و دشمنی نکرده و شما را از دیارتان بیرون ننمودند نهی نمی‌کند که با آنان نیکی کنید و به عدالت و انصاف رفتار نمایید. این مبنای راهبرد تألیفی است.  ولی شما ببینید ما یک جریان افراطی  داریم که همه دنیا را  دشمن ذاتی تصور می کند . این رویکرد به ضرر دین و اسلام و منافع و مصالح کشور است.
وی با تأکید بر این که باید ملت ها و کشورهایی که امکان جذب را دارند با معامله با حمایت سیاسی و فرهنگی باید آنها را جذب کرد، اظهار داشت: قرآن در آیات متعددی به این راهبرد اشاره کرده است . در آیه 60 سوره توبه یکی از مصارف زکات را تألیف قلوب همین ها دانسته است. شما شأن نزول آیه مؤلفة القلوب  را ببینید که پیامبراکرم‌ (ص) بخشی از غنایم جنگ هوازان و ثقیف را به ابوسفیان، معاویه، حکیم بن حزام، نضر بن حارث داد تا دل آنها را نسبت به اسلام نرم کند. در آیه 103 سوره آل عمران بر اهمیت تألیف قلوب بین مسلمانان تأکید شده است و خداوند در آیات 92 سوره انبیاء و 52 سوره مؤمنون دستور به اتحاد در امت اسلامی می کند و از تفرقه و دو دستگی امت اسلامی  بر حذر می دارد و ما دراین شرایط بحرانی نیاز به این ائتلاف و یارگیری داریم تا کشورهای اسلامی در سازمان ملل و نهادهای بین المللی از ما حمایت کنند و در رویاروئی با آمریکا از دشمنمان حمایت نکنند.
*اصول مربوط به اتحاد امت اسلامی در قانون اساسی معطل مانده است
مهاجرنیا به 4 اصل قانون اساسی در رابطه با تألیف قلوب اشاره کرد و اظهار داشت: اصل سوم قانون اساسی بر تعهد برادرانه نسبت به کشورهای مسلمان و حمایت از مستضعفان جهان تأکید دارد و باید از آنها حمایت کنیم ولو کافر و بی دین باشند. اصل 11 قانون اساسی می گوید که همه مسلمانان یک امت اند و دولت موظف است سیاست کلی خود را بر پایه اتحاد امت اسلامی قرار دهد ولی این اصول از مواردی است که ما موفق به عملی سازی آنها نشدیم و معطل مانده است. اصل 14 قانون اساسی که مبتنی بر آیه «لا ینهاکم الله عن الذین لم یقاتلوکم فی الدین» است، اظهار داشت: راهبرد تألیفی می گوید به سمت کشورهایی که با ما سرجنگ ندارند بروید و اگر ما کشورهای تولید کننده نفت را به خود جذب می کردیم امروز ترامپ جرأت نمی کرد ما را تحریم کند و ما بودیم که آنها را تهدید و تحریم می کردیم. اصل 54 قانون اساسی حمایت از مستضعفان و حق طلبان عالم در برابر مستکبران را وظیفه دولت دانست و گفت: ما در اوایل انقلاب تمام نهضت های آزادی بخش را شناسایی و حمایت می کردیم ولی با مخالفت و ندانم کاری های برخی در داخل مواجه شدیم و حمایت های ما  کم شد و امروز دچار این بحران شده ایم.
*تألیف قلوب، یکی از عناصر مهم قدرت نرم جمهوری اسلامی ایرن در شرایط بحرانی است
وی راهبرد تألیفی را قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران در شرایط بحرانی دانست و گفت: ما در حال حاضر شاید از طریق اقتصاد و سیاست و فرهنگ در مواجه باآمریکا دچار مشکلاتی بشویم ولی از طریق توافق  و ائتلاف و یارگیری با بسیاری از کشورها  و همراه سازی آنها می توانیم قوی تر عمل کنیم . اگر قدرت نرم انقلاب بخواهد افزایش پیدا کند و ارزش های اسلامی محقق شود باید راهبرد تألیفی را احیاء و در جهت گیری نظام اسلامی مبنا قرار دهیم .
*اهداف راهبرد تألیفی
حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا با اشاره به اهداف راهبرد تألیفی، مؤلفه قلوبهم را از اهداف تعیینی نظام اسلامی عنوان کرد و اظهار داشت: جذب و یارگیری سیاسی از میان مؤلفه قلوبهم، استفاده سیاسی از ظرفیت مؤلفه قلوبهم در شرایط خاص، جلوگیری از الحاق مؤلفه قلوبهم به سمت دشمن، دفع خطرات و تهدیدهای آنها، زمینه الفت و دوستی و تفاهم برای اهداف سیاسی و تألیف قلوب به مثابه دعوت به اسلام از جمله اهداف این راهبرد است.
وی با بیان این که کشور کوچکی مانند "اسرائیل" امروز "آمریکا" را می چرخاند، گفت: این ها با کسب قدرت و نفوذ و لابی گری اقتصادی و سیاسی در آمریکا توانسته اند این کار را بکنند؛ ما هم می توانیم با استفاده از ظرفیت مهاجرین متخصص ایران که در سراسر جهان هستند و به دست آوردن دل آنها این کار را بکنیم و نخبگان ما به عنوان یک کمپین بزرگ تخصصی در کشورهای غربی ظرفیت بسیار ممتازی هستند که با همراه ساختن آنها می توانیم با کمک آنها در جهت کسب منافع ملی به دولت های غربی  فشار بیاوریم و اهدافمان را دنبال کنیم.
استاد حوزه و دانشگاه با بیان این که اگر بر اساس راهبرد تألیفی به برخی از کشورها کمک نکنیم ناچار به سمت دشمن می روند، گفت: اگرتاریخ آفریقا را مطالعه کنیم می بینیم آفریقایی ها اکثراًَ‌ مسلمان و فقیر بودند و چون اروپایی ها به آنها کمک مالی و فرهنگی کردند اکثرا مسیحی شدند، اروپایی ها با پول توانستند دین و فرهنگ و زبان خود را در این کشورها غالب کنند. ما هم می توانیم این کار را بکنیم و در برخی کشورها هم این کار را کرده ایم.
*اگر می خواهیم کدخدا باشیم باید سرکیسه را شل کنیم
وی با بیان این که اگر می خواهیم کدخدا باشیم باید یک جاهایی سر کیسه را شل کنیم و خرج کنیم، افزود: راهبرد تألیفی می گوید اگر در مواردی برای تألیف قلوب خرج می کنید این هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری است؛ ما در سوریه و لبنان سرمایه گذاری بزرگی کردیم و امروز اسرائیل از ما در این کشورها می ترسد و از ما حساب می برد. با این سرمایه گذاری نقشه خاورمیانه بزرگ آمریکا را به هم زدیم و بعد از چهل سال آنها نتوانستند قدرت برتر این منطقه باشند. کافی است به انتخابات اخیر عراق و لبنان و مسیر تحولات جنگ در سوریه و یمن نگاه کنید.
حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا کمک به مستضعفان و کشورهای ضعیف اسلامی را وظیفه دینی و قانونی جمهوری اسلامی دانست و گفت: امروز جریانی که در داخل به کمک های ما به سوریه و لبنان و یمن و دیگر کشورها ایراد می گیرند حرف دشمن را می زنند. زیرا اگر ما جمهوری اسلامی را می خواهیم این کمک ها از الزامات قانونی آن است و نمی شود که شما بخواهی در منطقه بزرگی کنید و شعار نه غزه و نه لبنان سر بدهید. این تناقض است.
وی با بیان این که برخی از کشورها الان برای ما خطری ندارند ولی اگر آنها را رها کنیم تبدیل به خطر می شوند، خاطرنشان کرد: ما باید برای روز مبادا در حوزه سیاسی نیرو جذب کنیم؛ مثلا این که کشتی های ما امروز تا بیخ گوش آمریکا می روند و مانور قدرت می دهند و سواحل دنیا ما را تحویل می گیرند و روی ما حساب می کنند و صدای غرش موشک های ما در کرانه شرقی دریای مدیترانه و در باب المندب در قسمت جنوبی دریای سرخ و خلیج عدن ،دل دوستان ما را شاد می کند نمونه هایی از راهبرد تألیف قلوب است.
پژوهشگر مسائل سیاسی دعوت به اسلام را از وظایف اصلی نظام اسلامی و دین ما عنوان کرد و تصریح کرد: اگر فرض کنیم که حکومت هم نداشتیم اصل دعوت به اسلام وظیفه ما است و الان که دولت داریم به طریق اولی وظیفه داریم که تألیف قلوب کنیم، ما حتی قبل از انقلاب هم دعوت به اسلام را داشتیم و برای آن هزینه می کردیم.
*گستره و قلمرو تألیف قلوب
وی با اشاره به گستره و قلمرو راهبرد تألیفی گفت: بسیاری از فقهاء گفته اند که قلمرو راهبرد تألیفی شامل ملت ها و دولت ها و اقوام کافر که زمینه تمایل به اسلام دارند و یا در دفاع از مرزهای اسلام به ما کمک می کنند هم می شود. مسلمانان ضعیف الایمان، مسلمانانی که در همجواری محل جمع آوری زکات هستند و مسلمانان مرز نشین و کسانی که خویشاوندانی از کفار دارند، اینها همه در گستره حمایتی این راهبرد قرار دارند.
حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا در پایان با اشاره به روش ها و ابزارهای راهبرد تألیفی ابراز داشت: ابزارها و روش های حمایت اقتصادی از قبیل وام دادن به کشورها، امدادرسانی در حوادث و بلایای طبیعی، بخشش و هدیه و حمایت کارشناسی؛ ابزارها فرهنگی از قبیل تبلیغ و دعوت، آموزش فعال و مستمر در کشورها و بهره گیری از موقعیت های جهانگردی ، اینها از سازو کارهای استحکام بخش راهبرد تألیفی هستند. همان طوری که ابزارهای سیاسی همانند برقراری روابط سیاسی ، انعقاد پیمان نامه های صلح و همزیستی و گسترش تعاملات بین المللی و ابزارهای نظامی همانند کمک نظامی و ارسال تجهیزات جنگی به مظلومان، نشان دادن اقتدار نظامی و اعزام مستشار نظامی ، اینها هم جزء استلزامات این راهبردند./
http://www.icana.ir/Fa/News/406904/