حجت الاسلام والمسلمین دکتر مهاجرنیا: احزاب باید تقویت‌کننده نظام ولایت فقیه باشند

Untitled-551
حجت‌الاسلام محسن مهاجرنیا، پژوهشگر مسائل سیاسی کشور گفت: احزاب باید موتور محرکه جامعه و ساز و کار مکمل سیستم ولایت فقیه باشند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، حجت الاسلام والمسلمین محسن مهاجرنیا "پژوهشگر مسائل سیاسی کشور" در اولین جلسۀ کرسی های آزاد‌اندیشی با موضوع «بازخوانی آینده احزاب و تشکل‌های سیاسی» که توسط مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری استان قم برگزار شد، با بیان این‌که در دنیای غرب، حزب کارکرد مثبتی متناسب با اهداف نظامهای سیاسی آن‌ها داشته، افزود: ما نیز حزب را که در قانون اساسی پذیرفتیم باید بر اساس مبانی دینی خودمان تطبیق بدهیم تا حزبی اسلامی برگرفته از باورهای دینی و فقهی شکل بگیرد.

وی در ادامه اظهار امیدواری کرد که در سلسله نشست های جدید بتوانیم پدیده تشکل سیاسی را به عنوان یک مسئله نوپدید و مستحدث، ابتدا موضوع شناسی کنیم سپس دیدگاه های موافق و مخالف آن را بررسی نمائیم و بعد با مراجعه به آیات و روایات و سیره معصومان(ع) و قواعد و ضوابط فقهی، ببینیم مقتضای اصل اولی چیست و احکام ثانویه و مصالح و عقلانیت به ما چه می گویند.

استاد حوزه و دانشگاه با بیان این‌که در دنیای امروز، حزب سیاسی به تبع نظام سیاسی دو فلسفه دارد: یکی فلسفه دینامیک و دیگری، فلسفه استاتیک، افزود: ما در فلسفه دینامیک با حزب پویا با رسالت و مسئولیت مواجه هستیم. به تعبیرشهید مطهری و دکتر شریعتی  در فلسفه دینامیک عامل سیاسی «وظیفه دارد جامعه را  از وضع موجود به کمال و سعادت و وضعیت مطلوب برساند.»هم دولت و هم احزاب سیاسی چنین رسالتی دارند. اما در فلسفۀ استاتیک دولت و احزاب تنها در چارچوب خواست اکثریت حرکت می کنند و عمدتاً نقش کارگزاری، نظارتی در عرصه قدرت و مشارکت و رقابت و فعال‌سازی وضعیت موجود جامعه را دنبال کنند.

حجت‌الاسلام محسن مهاجرنیا در ادامه گفت: البته ما طبق معارف قرآنی، نقش‌های دیگری، مانند آموزش، پرورش، تهذیب، اصلاح، هدایت و اخلاق را هم برای حزب قائلیم؛ چراکه خداوند در قرآن می‌فرماید: «و منکم امة یدعون الی الخیر.» منظور از امت یعنی گروه ها، جریان ها و احزابی است که به دنبال اصلاح جامعه از طریق ارتقاء معنویت، هدایت و امر به معروف و نهی از منکر و دعوت به خیر هستند.

وی با بیان این‌که طبق این مبنا، احزاب سازوکار تکمیلی جامعه اسلامی و جریان واسطی میان توده مردم ونظام سیاسی است،ادامه داد: احزاب در دنیای غرب عمدتاً به‌دنبال رقابت برای دستیابی به قدرت هستند و برای‌شان فرقی نمی‌کند که گاو‌چرانی مانند ریگان رییس‌جمهور شود یا یک پروفسور؛ چون آنها قابل به نظام اصلح و شایسته سالاری نیستند برایشان فرقی نمی کند حاکمیت در دست مصلحان باشد یا در دست مفسدان باشد. مهم فقط این است که بر پایه حق اجتماعی و خواست اکثریت باشد. اما در حزب اسلامی، تنها شایستگان با همه ملاکات و ضوابط شایستگی باید قدرت را دردست بگیرند. در روایات معصومیین (ع) نقل شده که اگر کسی می‌داند که شایسته‌تر از خود برای یک مسئولیتی وجود دارد، نباید خود را در معرض آن مسئولیت قرار دهد و گرنه خداوند و ملائکه او را لعن می‌کنند.

پژوهشگر مسائل سیاسی کشور افزود: ما تحزب را به‌لحاظ فقهی نیز باید بررسی کنیم. ممکن است گفته شود که این مبحث، جزء مسائل مستحدثه است و در نتیجه، برای بررسی آن باید به منطقة الفراغ و اصالة الاباحة رجوع شود اما ازسوی دیگر، برخی معتقدند معانی‌ای شبیه معنای حزب در قرآن آمده است؛ مثلاً خداوند در قرآن علاوه بر واژگان سیاسی و جریانی چون حزب، قوم، طائفه، فئه، از واژگان مفهومی دیگری مانند مؤمنان، منافقان، باغیان، آمران به معروف، ناهیان از منکر، شیعیان، تابعان، قاعدین، قائمین هم یاد کرده است.

محسن مهاجرنیا در ادامه گفت: ما باید به‌دنبال بازشناسی و بازسازی کارکردهای جدی حزب باشیم که با نظام ولایت فقیه مناسب باشد. حزب به‌صورت کلی هم کارکرد مثبت دارد و هم منفی؛ اما ما می‌توانیم سعی کنیم که کارکردهای منفی حزب را ازبین ببریم یا کاهش بدهیم؛ مثلاً در اوایل انقلاب، حزب جمهوری ‌اسلامی برای تثبیت نظام و مقابله با گروهای انحرافی تأسیس شد وخیلی مؤثر بود. الان هم ما می‌توانیم با هم‌دلی و ایجاد احزابی با مبنای آموزه‌های اسلامی، اختلاف افکنی که یکی از عملکردهای منفی احزاب است را ازبین ببریم؛ اما متأسفانه درحال‌حاضر احزاب ما به میدان مسابقه‌ای می‌مانند که تنها برای حذف جناح رقیب تلاش می‌کنند . حتی برای به‌صحنه کشیدن مردم در انتخابات هم از همین حربه استفاده می‌کنند؛ یعنی به‌جای این‌که با عقلانیت، مردم را به‌سمت صندوق انتخابات بکشانند، آن‌ها را از روی کینه‌ورزی و عصابنیت به صحنۀ انتخابات می کشانند؛ درحالی‌که امام می‌فرمود: باید قصد قربت و با وضو به پای صندوق های رأی بروید.

مهاجرنیا در  پایان گفت: امیدوار هستیم بتوانیم به مدد ظرفیت های دینی، فقهی موجود در حوزه علمیه قم و با استفاده از تجربه چهل ساله انقلاب اسلامی و با بهره گیری از دیدگاه های احزاب و تشکل های موجود و قوانین کشور به بازخوانی و بازسازی مدل اسلامی یک تشکل سیاسی برسیم .

http://www.icana.ir/Fa/News/409226/

پژوهشگر مسائل سیاسی کشور: فلسفه سیاسی راهبرد تألیفی، تقویت و اقتدار نظام اسلامی است

حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا گفت:  از میان همه کشورها و ملت ها می توانیم برای اقتدارمان در رویاروئی با امریکا، یارگیری کنیم .

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، حجت الاسلام والمسلمین محسن مهاجرنیا "پژوهشگر مسائل سیاسی کشور" در نوزدهمین نشست مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری استان قم در ادامه بحث راهبردهای انقلاب اسلامی در دهه پنجم انقلاب اسلامی با اشاره به راهبرد تألیفی، اظهار داشت: این راهبرد از آموزه های قرآنی است که به عنوان راهبرد کلان جامعه اسلامی در شرایط بحران مطرح است.
وی در تعریف آن گفت: راهبردی است که در شرایط بحرانی از طریق جذب ، یارگیری وتثبیت مومنان و مستضعفان  در کشورهای دیگر به دنبال تقویت اسلام و نظام اسلامی است. بر اساس این راهبرد، دولت اسلامی با ابزارهای مختلف از کشورها ، گروهها و افرادی که آمادگی دارند به جبهه حق بپیوندند و یا با حمایت و تعامل با آنها، نسبت به کشور اسلامی خوش بین می شوند و با دشمنان آن همکاری نمی کنند و متعهد می شوند که حسب توافق، مدافع اسلام یا  کشور اسلامی باشند، حمایت می کند
*باید برای جذب کشورها به آنها امتیاز بدهیم
استاد حوزه و دانشگاه با بیان این که راهبرد تألیفی در گذشته در قالب یک موضوع فرعی فقهی بحث شده است گفت در دانش فقه آمده است که یکی از مصارف زکات و صدقات در دولت اسلامی ، کافرانی هستند که اگر به آنها کمک شود دل آنها نرم می شود و نسبت به جامعه اسلامی خوش بین می شوند و در شرایط جنگی با دشمنان همکاری نمی کنند و متمایل به مسلمانان می شوند و در مواردی هم تصریح شده است به مسلمانان مرز نشین یا کسانی که در منطقه محل جمع اوری زکات سکونت دارند و کسانی که به دلیل ضعف اعتقادی ممکن است به دشمنان متمایل شوند و همچنین مسلمانانی که با کفار پیوند سببی دارند، به اینها هم زکات داده شود همه برای تألیف و الفت و دوستی آنها با مرکز جامعه اسلامی است. در کنار این رویکرد فقهی یک رویکرد سیاسی کلان و راهبردی هم در آیات قرآن دیده می شود.
وی افزود: در این نگاه مقوله تألیف قلوب یک فلسفه سیاسی دارد و آن هم به تقویت و اقتدار نظام اسلامی و مسلمانان برمی گردد. در این نگاه دولت اسلامی برای توانمندسازی خود در مواجهه با دشمنان به دنبال جذب و یارگیری سیاسی ، استفاده از ظرفیت (مؤلفه قلوبهم) برای جلوگیری از الحاق آنها به دشمنان و دفع خطرات و تهدیدهای احتمالی و در نهایت تشکیل امت واحده اسلامی است. که قرآن فرمود « انّ هذه امتکم امة واحدة» آن قدر این راهبرد مهم است که خداوند در دوران حکومت اسلامی در مدینه با اشاره به شرایط قبل از اسلام که جامعه جزیره العرب پراکنده و در اختلاف و نزاع بود و با آغاز اسلام شرایط دشواری حاکم بود، در سوره انفال63 خطاب به پیامبر(ص) می فرماید: «ما در آن شرایط تألیف قلوب کردیم و اگر تو می خواستی  همه دارائی روی زمین را هم می دادی نمی توانستی چنین همدلی و اخوت و امت واحدی درست بکنی» با همین الگوی الهی در آیه 103سوره آل عمران می فرماید : حالا که این الگو را شناختید پس « وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِیعًا وَلَا تَفَرَّقُوا » بر اساس آن به سمت اتحاد امت اسلام بروید و از ظرفیت سایر ملت ها هم برای تولید اقتدار و قدرت اسلام و مسلمانان استفاده کنید.
مهاجرنیا در ادامه گفت: امروز در مقابله با قدرت شیطانی آمریکا که ما را تهدید و محاصره کرده است و تلاش می کند تمام دنیا را علیه ما بسیج کند و در 13 آبان به دنبال تشدید تحریم ها است،شما ببینید امریکا چقدر دارد یارگیری می کند . ما هم که مورد تهاجم هستیم باید یارگیری کنیم و کشورها را به خود جلب کنیم و روشن است برای جلب کشورها باید به آنها امتیاز داد همانطور که آمریکا به آنها امتیاز می دهد.
وی گفت: حمایت از جریان مستضعفان جهان و مظلومان مانند سوریه که به آنها ظلم شده، یا مانند فلسطینیان که سرزمینشان را گرفته اند و یا مانند بحرین، که گرفتار ظلم استبداد وابسته هستند و مانند یمنی ها که از زمین و دریا به آنها ظلم می شود و هیچ کس به آنها کمک نمی کند طبق قانون اساسی این حمایت وظیفه دولت اسلامی است.
*ما همیشه به کشورهای اسلامی به چشم رقیب نگاه کردیم
حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا با اشاره به انواع کمک رسانی به کشورهای دیگر ابراز داشت: تثبیت مومنان ضعیف الایمان یکی از وظایف نظام جمهوری اسلامی است که ما در سیاست خارجی نسبت به آن ضعیف عمل کردیم ما نسبت به کشورهای اسلامی که هم گرفتار ظلم هستند و هم علیه ما تحریک می شوند ،خوب عمل نکردیم و به عنوان رقیب به آنها نگاه کردیم .ما با جهان اسلام نباید همانند سایر کشورها با زبان دیپلماسی محض حرف می زدیم علائق ما بیشتر از دیپلماسی است. ما نتوانستیم دل آنها را به سمت خودمان جلب کنیم. آنها از یک طرف سرانشان وابسته به غرب هستند و به آنها زور می گویند ترامپ رسماً اسم اینها را (گاو شیرده) گذاشته  است و ما هم بدون توجه به این واقعیت مکرر این بدبختی اشان را توی سرشان زدیم که شما وابسته اید، شما بی عرضه اید ، شما ترسو هستید، شما پادشاهی هستید، شما تا الآن یک انتخابات نداشتید. ما خوبیم، ما مردم سالاری دینی هستیم، ما انقلابی هستیم، بعد شما با این موضع انتظار دارید در هفته وحدت و در تقریب مذاهب اسلامی و در مجمع جهانی اهل البیت(علیهم السلام)  و در روز قدس و در روز برائت از مشرکین، آنها را کنار خودتان ببینید . معلوم است که نمی شود .
وی افزود: شما اگر به فرزند مریض و آسیب دیده  خودتان هم مکرر بگوئید شما مریض هستی شما نمی توانی شما ناقص هستی او هم دیگر با شما همکاری نمی کند. راهبرد تألیفی به ما راه تألیف قلوب را نشان می دهد که چگونه بر اساس محبت با مسلمانان و کشورهای اسلامی برخورد کنیم و چگونه دل دولت های غیر مسلمان را به خودمان خوش بین کنیم که آنها در مجامع بین المللی علیه ما رأی ندهند و در تحریم ما با دشمنان همکاری نکنند.
*باید یارگیری را از جهان اسلام انجام دهیم نه از کشورهای آمریکای لاتین
پژوهشگر مسائل سیاسی با اشاره به نگاه مثبتی که گاهی برخی از شخصیت های سیاسی ما به عربستان و رابطه خوبی که با آنها برقرار کرده بودند ، گفت: اگر ما به عربستان روی خوش نشان می دادیم احتمال زیادی داشت که روی آنها تأثیرگذار باشیم؛ راهبرد تألیفی به ما می گوید یارگیری را از جهان اسلام شروع کنید و همه توجه شما به کشورهای آمریکای لاتین  نباشد .
وی با بیان این که از 55 کشور مسلمان دنیا امروز عربستان در جذب بیشتر آنها از ما موفق تر عمل کرده است . افزود: این نقطه ضعف ما است که نتوانستیم کشورهایی که مسلمان هستند و با ما اشتراک دینی داشتند را جذب کنیم. حمایت امروز ما از حزب الله، سوریه، یمن و بحرین چقدر برای قدرت منطقه ای ما ارزشمند بوده است. ما اگر می خواهیم در میدان بازی نقش ایفا کنیم باید هزینه کرد و به تنهاییدر برابر تمام غرب و استکبار از گفتمان اسلام انقلابی دفاع کرد. اگر به دنبال موفقیت هستیم نیاز به یار گیری برای جبهه مقاومت داریم.
حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا تصریح کرد: چرا کشورهایی مانند سودان و مراکش، سنگال و جیبوتی به دامن عربستان می روند و ما راحت آنها را رها می کنیم؟‌ برخی از کشورها را می توان با اندک هزینه ای جذب کرد. همین الان هم دل اینها با ماست شما ببینید ماجرای هفته قبل حقوق بشر کدام کشورها به ضرر ما رأی دادند کدام کشورها به نفغ ما رأی دادند . با همه این مناقشاتی که ما با کشورهای مسلمان داریم آنها به ضرر ما رأی ندادند یا ممتنع بودند و یا به نفع ما رأی دادند. اینها ظرفیت فوق العاده ای برای تألیف قلوب و سامان دادن به امت اسلام است . باید زمینه ها، فرصت های سامان دادن به این راهبرد را در دنیا شناسایی کرد.
*هیچ کشوری دشمن ذاتی ما نیست.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: امروز ما باید مانند پدری که به دنبال فرزند فراری خود می رود دلسوزانه باعربستان و امارات و بحرین برخورد کنیم زیرا در دنیای امروز، یارگیری یک اصل است و ما می بینیم که آمریکایی که تشنه به خون مسلمانان است با برخی از کشورهای عربی طرح دوستی ریخته است و بیشتر از ما از راهبرد ائتلاف بهره می گیرد.
حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا با بیان این که قرآن به ما می گوید هیچ کس دشمن ذاتی شما نیست، افزود: حتی کفار هم دشمن ذاتی ما نیستند. ما با هیچ ملت و کشوری جنگ ذاتی نداریم. کفار حربی کسانی هستند که به جنگ ما آمده اند،آنها استثنا هستند . شما آیات الهی را ببینید می گویند « لَا یَنْهَاکُمُ اللَّهُ عَنِ الَّذِینَ لَمْ یُقَاتِلُوکُمْ فِی الدِّینِ وَلَمْ یُخْرِجُوکُمْ مِنْ دِیَارِکُمْ أَنْ تَبَرُّوهُمْ وَتُقْسِطُوا إِلَیْهِمْ »‌ یعنی خدا شما را از آنان که با شما در دین قتال و دشمنی نکرده و شما را از دیارتان بیرون ننمودند نهی نمی‌کند که با آنان نیکی کنید و به عدالت و انصاف رفتار نمایید. این مبنای راهبرد تألیفی است.  ولی شما ببینید ما یک جریان افراطی  داریم که همه دنیا را  دشمن ذاتی تصور می کند . این رویکرد به ضرر دین و اسلام و منافع و مصالح کشور است.
وی با تأکید بر این که باید ملت ها و کشورهایی که امکان جذب را دارند با معامله با حمایت سیاسی و فرهنگی باید آنها را جذب کرد، اظهار داشت: قرآن در آیات متعددی به این راهبرد اشاره کرده است . در آیه 60 سوره توبه یکی از مصارف زکات را تألیف قلوب همین ها دانسته است. شما شأن نزول آیه مؤلفة القلوب  را ببینید که پیامبراکرم‌ (ص) بخشی از غنایم جنگ هوازان و ثقیف را به ابوسفیان، معاویه، حکیم بن حزام، نضر بن حارث داد تا دل آنها را نسبت به اسلام نرم کند. در آیه 103 سوره آل عمران بر اهمیت تألیف قلوب بین مسلمانان تأکید شده است و خداوند در آیات 92 سوره انبیاء و 52 سوره مؤمنون دستور به اتحاد در امت اسلامی می کند و از تفرقه و دو دستگی امت اسلامی  بر حذر می دارد و ما دراین شرایط بحرانی نیاز به این ائتلاف و یارگیری داریم تا کشورهای اسلامی در سازمان ملل و نهادهای بین المللی از ما حمایت کنند و در رویاروئی با آمریکا از دشمنمان حمایت نکنند.
*اصول مربوط به اتحاد امت اسلامی در قانون اساسی معطل مانده است
مهاجرنیا به 4 اصل قانون اساسی در رابطه با تألیف قلوب اشاره کرد و اظهار داشت: اصل سوم قانون اساسی بر تعهد برادرانه نسبت به کشورهای مسلمان و حمایت از مستضعفان جهان تأکید دارد و باید از آنها حمایت کنیم ولو کافر و بی دین باشند. اصل 11 قانون اساسی می گوید که همه مسلمانان یک امت اند و دولت موظف است سیاست کلی خود را بر پایه اتحاد امت اسلامی قرار دهد ولی این اصول از مواردی است که ما موفق به عملی سازی آنها نشدیم و معطل مانده است. اصل 14 قانون اساسی که مبتنی بر آیه «لا ینهاکم الله عن الذین لم یقاتلوکم فی الدین» است، اظهار داشت: راهبرد تألیفی می گوید به سمت کشورهایی که با ما سرجنگ ندارند بروید و اگر ما کشورهای تولید کننده نفت را به خود جذب می کردیم امروز ترامپ جرأت نمی کرد ما را تحریم کند و ما بودیم که آنها را تهدید و تحریم می کردیم. اصل 54 قانون اساسی حمایت از مستضعفان و حق طلبان عالم در برابر مستکبران را وظیفه دولت دانست و گفت: ما در اوایل انقلاب تمام نهضت های آزادی بخش را شناسایی و حمایت می کردیم ولی با مخالفت و ندانم کاری های برخی در داخل مواجه شدیم و حمایت های ما  کم شد و امروز دچار این بحران شده ایم.
*تألیف قلوب، یکی از عناصر مهم قدرت نرم جمهوری اسلامی ایرن در شرایط بحرانی است
وی راهبرد تألیفی را قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران در شرایط بحرانی دانست و گفت: ما در حال حاضر شاید از طریق اقتصاد و سیاست و فرهنگ در مواجه باآمریکا دچار مشکلاتی بشویم ولی از طریق توافق  و ائتلاف و یارگیری با بسیاری از کشورها  و همراه سازی آنها می توانیم قوی تر عمل کنیم . اگر قدرت نرم انقلاب بخواهد افزایش پیدا کند و ارزش های اسلامی محقق شود باید راهبرد تألیفی را احیاء و در جهت گیری نظام اسلامی مبنا قرار دهیم .
*اهداف راهبرد تألیفی
حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا با اشاره به اهداف راهبرد تألیفی، مؤلفه قلوبهم را از اهداف تعیینی نظام اسلامی عنوان کرد و اظهار داشت: جذب و یارگیری سیاسی از میان مؤلفه قلوبهم، استفاده سیاسی از ظرفیت مؤلفه قلوبهم در شرایط خاص، جلوگیری از الحاق مؤلفه قلوبهم به سمت دشمن، دفع خطرات و تهدیدهای آنها، زمینه الفت و دوستی و تفاهم برای اهداف سیاسی و تألیف قلوب به مثابه دعوت به اسلام از جمله اهداف این راهبرد است.
وی با بیان این که کشور کوچکی مانند "اسرائیل" امروز "آمریکا" را می چرخاند، گفت: این ها با کسب قدرت و نفوذ و لابی گری اقتصادی و سیاسی در آمریکا توانسته اند این کار را بکنند؛ ما هم می توانیم با استفاده از ظرفیت مهاجرین متخصص ایران که در سراسر جهان هستند و به دست آوردن دل آنها این کار را بکنیم و نخبگان ما به عنوان یک کمپین بزرگ تخصصی در کشورهای غربی ظرفیت بسیار ممتازی هستند که با همراه ساختن آنها می توانیم با کمک آنها در جهت کسب منافع ملی به دولت های غربی  فشار بیاوریم و اهدافمان را دنبال کنیم.
استاد حوزه و دانشگاه با بیان این که اگر بر اساس راهبرد تألیفی به برخی از کشورها کمک نکنیم ناچار به سمت دشمن می روند، گفت: اگرتاریخ آفریقا را مطالعه کنیم می بینیم آفریقایی ها اکثراًَ‌ مسلمان و فقیر بودند و چون اروپایی ها به آنها کمک مالی و فرهنگی کردند اکثرا مسیحی شدند، اروپایی ها با پول توانستند دین و فرهنگ و زبان خود را در این کشورها غالب کنند. ما هم می توانیم این کار را بکنیم و در برخی کشورها هم این کار را کرده ایم.
*اگر می خواهیم کدخدا باشیم باید سرکیسه را شل کنیم
وی با بیان این که اگر می خواهیم کدخدا باشیم باید یک جاهایی سر کیسه را شل کنیم و خرج کنیم، افزود: راهبرد تألیفی می گوید اگر در مواردی برای تألیف قلوب خرج می کنید این هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری است؛ ما در سوریه و لبنان سرمایه گذاری بزرگی کردیم و امروز اسرائیل از ما در این کشورها می ترسد و از ما حساب می برد. با این سرمایه گذاری نقشه خاورمیانه بزرگ آمریکا را به هم زدیم و بعد از چهل سال آنها نتوانستند قدرت برتر این منطقه باشند. کافی است به انتخابات اخیر عراق و لبنان و مسیر تحولات جنگ در سوریه و یمن نگاه کنید.
حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا کمک به مستضعفان و کشورهای ضعیف اسلامی را وظیفه دینی و قانونی جمهوری اسلامی دانست و گفت: امروز جریانی که در داخل به کمک های ما به سوریه و لبنان و یمن و دیگر کشورها ایراد می گیرند حرف دشمن را می زنند. زیرا اگر ما جمهوری اسلامی را می خواهیم این کمک ها از الزامات قانونی آن است و نمی شود که شما بخواهی در منطقه بزرگی کنید و شعار نه غزه و نه لبنان سر بدهید. این تناقض است.
وی با بیان این که برخی از کشورها الان برای ما خطری ندارند ولی اگر آنها را رها کنیم تبدیل به خطر می شوند، خاطرنشان کرد: ما باید برای روز مبادا در حوزه سیاسی نیرو جذب کنیم؛ مثلا این که کشتی های ما امروز تا بیخ گوش آمریکا می روند و مانور قدرت می دهند و سواحل دنیا ما را تحویل می گیرند و روی ما حساب می کنند و صدای غرش موشک های ما در کرانه شرقی دریای مدیترانه و در باب المندب در قسمت جنوبی دریای سرخ و خلیج عدن ،دل دوستان ما را شاد می کند نمونه هایی از راهبرد تألیف قلوب است.
پژوهشگر مسائل سیاسی دعوت به اسلام را از وظایف اصلی نظام اسلامی و دین ما عنوان کرد و تصریح کرد: اگر فرض کنیم که حکومت هم نداشتیم اصل دعوت به اسلام وظیفه ما است و الان که دولت داریم به طریق اولی وظیفه داریم که تألیف قلوب کنیم، ما حتی قبل از انقلاب هم دعوت به اسلام را داشتیم و برای آن هزینه می کردیم.
*گستره و قلمرو تألیف قلوب
وی با اشاره به گستره و قلمرو راهبرد تألیفی گفت: بسیاری از فقهاء گفته اند که قلمرو راهبرد تألیفی شامل ملت ها و دولت ها و اقوام کافر که زمینه تمایل به اسلام دارند و یا در دفاع از مرزهای اسلام به ما کمک می کنند هم می شود. مسلمانان ضعیف الایمان، مسلمانانی که در همجواری محل جمع آوری زکات هستند و مسلمانان مرز نشین و کسانی که خویشاوندانی از کفار دارند، اینها همه در گستره حمایتی این راهبرد قرار دارند.
حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا در پایان با اشاره به روش ها و ابزارهای راهبرد تألیفی ابراز داشت: ابزارها و روش های حمایت اقتصادی از قبیل وام دادن به کشورها، امدادرسانی در حوادث و بلایای طبیعی، بخشش و هدیه و حمایت کارشناسی؛ ابزارها فرهنگی از قبیل تبلیغ و دعوت، آموزش فعال و مستمر در کشورها و بهره گیری از موقعیت های جهانگردی ، اینها از سازو کارهای استحکام بخش راهبرد تألیفی هستند. همان طوری که ابزارهای سیاسی همانند برقراری روابط سیاسی ، انعقاد پیمان نامه های صلح و همزیستی و گسترش تعاملات بین المللی و ابزارهای نظامی همانند کمک نظامی و ارسال تجهیزات جنگی به مظلومان، نشان دادن اقتدار نظامی و اعزام مستشار نظامی ، اینها هم جزء استلزامات این راهبردند./
http://www.icana.ir/Fa/News/406904/

حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا پژوهشگر مسائل سیاسی کشور: احساس بی عدالتی جامعه را به بحران می کشاند

DSCN0391
استاد حوزه و دانشگاه با بیان این که تعصب جناحی و حزبی تعقل را از بین می برد و  آزادی را خدشه دار می کند، گفت: ما باید یاد بگیریم که برای رسیدن به آرزوها  و منافع شخصی و حزبی، منافع ملی را فدا نکنیم و آرامش جامعه را بر هم نزنیم.
حجت الاسلام والمسلمین محسن مهاجرنیا، پژوهشگر مسائل سیاسی کشور، در هجدهمین نشست از سلسله نشست های مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری استان قم که در مؤسسه طلوع مهر برگزار شد در ادامه تبیین راهبردهای اصولگرایی در دهه پنجم انقلاب به ادامه راهبرد تسکینی پرداخت.
وی ایستادگی در مقابل دشمن در دهه پنجم انقلاب را منوط به برقراری آرامش در جامعه دانست و اظهارداشت: این که امروز برخی در مقابل تصویب AFTF   و لوایح مرتبط ، واکنش نشان می دهند و شورای نگهبان و مجلس را در مقابل هم قرار می دهند اگر چه که نشانه سیاسی بودن و پویایی جامعه است ولی پشت برخی ازموضع گیری ها و اتهام زنی های شدید و تکفیری، یک تحجر و تصلب خوابیده است. همه باید مصلحت نظام را در نظر بگیرند وهر قانونی را اکثریت تصویب کرد نباید آنها را خائن و سرسپرده غرب متهم کرد. با مصالح ملی نباید جناحی برخورد شود.
امروز کشور ما گرفتار مانور جناحی و موضعگیری های تکفیری شده است
استاد حوزه و دانشگاه با بیان این که هر کدام از دو جناح تمام تلاش خود را برای به کرسی نشاندن نظر خود می کنند، گفت: برخی از موضع گیری ها به صورت بی رویه و حتی خارج از چارچوب قانونی انجام می شود و مشکلاتی را درست می کند؛ مانور جناحی که در کشور به وجود آمده نشان می دهد ما بر مبنای عقلانیت و مصالح و منافع ملی فکر نمی کنیم بلکه اندیشه و موضعگیری ما جناحی است.
وی با بیان این که نباید موضع گیریهای ما تبدیل به موضع گیری های جناحی بدون تعقل شود گفت: این نوع موضع گیری در دین ما پذیرفتنی نیست و این ها برای کشور مشکل ایجاد می کند و سبب تلاطم و التهابات شکننده می شود و کشوری که در شرایط معضلات اقتصادی و اخلاقی است را بیشتردچار مشکل می کند.
حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا افزود امروز ما نیاز داریم که جامعه را آرام کنیم و راهبرد تسکینی به ما می گوید که وقتی التهابات و هیجانات و حرف زدن و موضع گیری بی رویه انجام می شود باید به جامعه آرامش داد  و این کار نظام است و نسل وفادار به انقلاب باید آرامش را ایجاد کنند تا در این شرایط بحرانی گل به خودی نزنیم.
وی با  بیان این که نظام باید دائما به دنبال این باشد که تنش ها را کاهش دهد، گفت: ما باید یاد بگیریم که برای رسیدن به منافع شخصی و حزبی، منافع ملی را فدا نکنیم؛ امروز همه احزاب کشور قبول دارند که دشمنان خارجی برنامه ریزی کردند که نظام اسلامی را نابود کنند و ما با  وجود  دشمنانی که به دنبال بر هم زدن آرامش و بلکه دنبال فروپاشی نظام ما هستند نیاز به حفظ آرامش داریم.
نفاق امروزی از نفاق صدر اسلام که در قرآن آمده است،گسترده تر و پیچیده تر شده است
پژوهشگر مسائل سیاسی کشور با اشاره به نفاق داخلی که در کشور وجود دارد گفت: جامعه را اگر با جامعه پیامبر ص مقایسه کنیم، نفاق در این دوره بیشتر شده است . با ادعای اصولگرایی نمی شود دروغ گفت ، تهمت زد و با ادعای اصلاح طلبی هم نمی شود خلاف قانون عمل کرد و مصالح نظام اسلامی را زیر پا گذاشت . وجود برخی تناقضات رفتاری این ها بر می گردد به نفاق درون . چطور می شود با وجود قانون همدیگر را تهدید به مرگ می کنیم. برای به کرسی نشاندن یک ایده که نباید مبانی و اصول و ارزش های اعتقادی را به قربانگاه برد. در همین مصوبه دیروز مجلس این تناقضات را شما می بینید . مجلس در جمهوری اسلامی هر قانونی تصویب کند  باید به تأیید شرعی و قانونی شورای نگهبان برسد بنابراین چه مشکلی وجود دارد تازه اگر آنجا هم مشکلی پیش بیاید و اختلافات مجلس و شورای نگهبان حل نشود ، مجمع تشخیص نظام که زیر نظر مقام معظم رهبری است باید نظر بدهد، مسیر قانونی وجود دارد و نیازمند طومار نویسی و اتهام زنی نیست.
اصولگرایان و اصلاح طلبان در افراط در تخریب گوی سبقت را از هم ربوده اند
وی ادامه داد: نکته بعدی اختلافاتی است که ما به آن دامن می زنیم و روز به روز اختلافات مذهبی ، قومی و سیاسی  را تشدید می کنیم. افراطیون از هر دو جناح اصولگرا و اصلاح طلب در تخریب یکدیگر مسابقه گذاشته اند و گوی سبقت را از هم ربوده اند.
حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا جهل و نادانی را هم یکی از عوامل تهدید آرامش دانست و اظهار داشت: بخشی از بدنه جامعه که در میدان مشارکت هستند اطلاعات پایینی دارند و آنقدر تعصبات خشک به آنها القاء می شود که طرف نمی تواند فکر کند و حتی آدم هایی که انتظار نمی رود که بر اساس بی اطلاعی قضاوت کنند هم در معرض این آسیب قرار دارند.
جناح روشنفکر ما هم متحجر شده است
وی با اشاره به تصلب و تحجر موجود در جامعه گفت: امروز متأسفانه تحجر در هر دو جناح ،وجود دارد. جناح روشن فکر ما هم متحجر شده و حاضر نیست که حرف طرف مقابل را بپذیرد؛ راه گفتگو از هر دو طرف بسته شده است. در گذشته فقط مقدسین تحجر و تصلب داشتند اما امروز این آسیب تنگ نظری به مدعیان روشنفکری هم رسیده است.
استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به نقش عامل طمع ورزی در تهدید آرامش جامعه، گفت: بحران اقتصادی ، طمع ورزی را در جامعه فعال کرد و در بحث سکه و ارز دیدیم که ادم هایی که وضعشان هم خوب بود طمع آنان را وادار کرد که روی چیزی سرمایه گذاری کنند که به ضرر منافع ملی بود و روان جامعه را دچار اضطراب و نگرانی کردند. البته در کنار این طمع ورزی بخشی از جامعه ما واقعا نیازمند هستند و مشکل دارند اگر در شرایط بحرانی دولت فکری به حال آنها نکند آنها مجبور می شوند برای معیشت خود دست و پا بزند تا مشکل خود را برطرف کند و همین ها هم در دام بی قانونی و ایجاد مشکل برای منافع ملی گرفتار می شوند و سبب بر هم خوردن آرامش جامعه می شود.
مهاجرنیا  با اشاره به عامل بی مبالاتی و بی اعتقادی و بی تقوایی و نقش تخریبی آن در جامعه ابراز داشت: یکی از عوامل مهم در ایجاد هرج و مرج و بی قانونی همین بی مبالاتی است  و همین عامل زیربنای سایر عوامل هرج و مرج اجتماعی است.
 احساس بی عدالتی جامعه را به بحران می کشاند
حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا تبعیض و ظلم را از موارد بحران زا در جامعه دانست و گفت: امروز در جامعه یک شوک بی عدالتی وارد شده است و برای جامعه تبدیل به یک مسأله و مشکل شده بود و هنوز هم جامعه ما از بی عدالتی و احساس تبعیض رنج می برد و احساس تبعیض حتی اگر هم واقعیت نداشته باشد بسیار خطرناک تر از خود تبعیض است.
وی بحران اخلاقی را از عوامل بر هم زننده آرامش جامعه دانست و گفت: ما راحت به هم دیگر ناسزا می گوییم و تهمت می زنیم و وقتی این بداخلاقی فراگیر شود جامعه دچار مشکل می شود.
پژوهشگر مسائل سیاسی با اشاره به این که فضای بسته سیاسی در جامعه بحران ایجاد می کند، گفت: آزادی از ارزش های بسیار مهم در دین ما است و قرآن یکی از اهداف رسالت انبیاء(ص) را آزاد کردن انسان ها از بند نفس معرفی می کند و آزادی جزئی از دین ما و بخشی از امور طبیعی و فطری ما است.
ایشان در ادامه به عامل آزادی در آرامش و امنیت جامعه اشاره کرد و گفت  آزادی هدیه الهی است و شعار انقلاب اسلامی بود و در متن قانون اساسی ما آمده است اما گاهی افراط در آن و یا جلوگیری از آزادی سبب ناامنی در جامعه است .ما آزادی را تعریف نکرده ایم و حدود و ثغور آن مبهم مانده است. بنابراین گاهی فضای بسته سبب انفجار و ناامنی اجتماعی می شود. از طرفی به هر کس حرف از آزادی بزند انگ غرب زدگی می زنیم در حالی که آزادی جزء رسالت عامه انبیاء است.
تعصب حزبی آزادی را خدشه دار می کند
حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا با بیان این که آزادی از شعارهای اصلی انقلاب اسلامی بوده است، گفت: آزادی یعنی رهایی از هر چیزی که عقلانیت  را از بین می برد، در قرآن می فرماید انبیاء آمدند تا غل و زنجیر از پای انسان ها بردارند و از استبداد زمانه ، خرافات و جهل و رسوم باطل و موهومات و باورهای نادرست رهایشان کنند. و انسان ها را به حجت درون یعنی عقل و حجت بیرون یعنی رسالت انبیاء ارجاع بدهند. در جامعه ما تعصب های کور و تحجرهای دینی و تصلب های حزبی و جناحی و پیروی جاهلانه از دیگران در مقابل عقلانیت است. همین ها افراد و گروه ها را در غل و زنجیر مدرن گرفتار کرده است. اینها خودشان آزاد نیستند و آزادی جامعه را هم تهدید می کنند. دین در مقابل آزادی نیست. چرا برخی از به کار بردن واژه آزادی امتناع می کنند. آزادی بی بند و باری نیست. آزادی دروغ و تهمت زدن هم نیست . آزادی انحصار طلبی و استبداد رأی نیست. آزادی غرب زدگی و شرق زدگی هم نیست.آزادی یعنی بازگشت به عقلانیت ، به فطرت به مصلحت نظام اسلامی ، به رعایت عدالت، آزادی یعنی اینکه ملت ایران حق دارد هر گونه می خواهد زندگی کند و زیر سلطه هیچ بیگانه ای نرود.این آزادی را هرکس و هر جناحی مخدوش کند، نمی توان او را اصلاح طلب یا اصولگرا نامید.
استاد حوزه و دانشگاه افزود: کشور ما که تنها کشور شیعی در جهان است و به دنبال احیای ارزش ها است سزاوار نیست که این عوامل آرامش و امنیت همه جانبه او را  تهدید نماید و کشور را دچار بحران کند.
انواع آرامش در قرآن
یک. آرامش طبیعی
وی با اشاره به انواع آرامش در قرآن اظهار داشت: جامعه ما به جهات مختلف نیاز به آرامش دارد و بخشی از آرامش، آرامش طبیعی است که قران می گوید که  در مورد آرامش شب ، آرامش خانواده ، آرامش اجتماع ، آرامش طبیعت و چرخش افلاک  به آنها اشاره کرده است
حاکم اسلامی باید به مردم آرامش بدهد
حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا گفت: خداوند در قرآن می گوید که ما زمین را جامعه را برای شما گهواره یعنی محل آرامش قرار دادیم. خوب این زمین ممکن است تهدید شود چه کسی باید آرامش آن را تأمین و حفاظت کن ؟ دولت اسلامی وظیفه دارد که آرامش و امنیت جامعه اسلامی را تأمین کند و تهدیدهای آن را دفع نماید و امنیت شب و روز مردم را تنظیم کند  تا مردم راحت استراحت کنند و در روز راحت به معیشتشان برسند. فکر و خیال مردم را راحت کند تا کارگر راحت بتواند کار کند و دانشمند راحت بتواند دست به قلم شود و نظریه پردازی کند؛ یکی از دلایلی که امروز  ما با خلأ نظریه مواجه هستیم همین عدم آرامش در جامعه است و الا ما متفکر و اندیشمند کم نداریم. فرصت اندیشیدن را چه کسی باید در جامعه ایجاد و حراست کند؟
پژوهشگر مسائل سیاسی کشور گفت: قرآن می فرماید: خداوند خانه را محل آرامش قرار داده است ولی امروز ما مشکلات زیادی در همین خانه داریم . از سبک خانه سازی و اختلافات درون خانه ، طلاق های زیاد درون خانه ، شیوه تربیت ناسالم درون خانه ، شرایط دشوار ازدواج درون خانه ، فرار دختران درون خانه ، بیکاری درون خانه ، بی مبالاتی درون خانه ،غرب زدگی درون خانه، گسترش افراطی ایده فمینیستی درون خانه و صدها مسئله دیگر اینها همه سبب ناامنی و از بین رفتن آرامش خانه و خانواده است. سؤال این است که مسئول آرامش خانه و جامعه و کشور کیست ؟‌
نظام سیاسی وظیفه حفظ آرامش در جامعه را دارد
وی با بیان اینکه امروز باید تلاش شود تا خروجی نظام آموزشی، مثبت شود و سیستم تعلیم و تربیت مدیریت شود تا تبدیل به بحران نشود، گفت: این تلاطمی که در حوزه تفکر ایجاد می شود به دلیل عدم آرامش در نظام آموزشی است و این نظام سیاسی است که وظیفه حفظ آرامش را دارد.
دو. آرامش روانی
مهاجرنیا با اشاره به نوع دیگری از آرامش گفت آرامش روانی در جامعه هم از مسائل مهم است .برخی از مسائل اخیر مانند نرخ طلا و ارز، آرامش روانی جامعه را هدف قرار داد و روی جامعه تأثیر می گذارد و مردم را مضطرب، آشفته و نگران کرد. برخی از موضع گیری ها، دعواهای جناحی ، ناکارآمدی ها ، سوء مدیریت ها و بی توجهی ها آن هم در سطح مسئولان آرامش جامعه را بر هم می زند و مردم را نسبت به آینده خود نگران می کند.
سه. آرامش اعتقادی
وی سومین نوع آرامش در قرآن را آرامش اعتقادی دانست و گفت: ایمان از واژه امن و امنیت است . ایمان سبب آرامش و امنیت درون انسان می شود . اگر ما باورهای دینی خود را تقویت کنیم و بدانیم که خداوند مالک الملک است و همه چیز مال اوست و حیات و ممات و رزق وروزی دست اوست و عزت و ذلت و اخذ و اعطاء به اراده اوست . خوب با وجود این اعتقادات چرا ما آرامش نداریم ؟ به خاطر ضعف ایمانی ما است اگر اعتقاد داریم که رزق  و روزی دست خدا است چرا اختلاس میلیاردی ؟ چرا حقوق نجومی ؟ چرا دزدی ؟ چرا احتکار و گرانفروشی ؟
خداوند در جریان تحریم ها ما را عزیز کرد و نظام بین الملل در حال تغییر است
استاد حوزه و دانشگاه با بیان این که تحریم های سال 90 فشار زیادی به کشور وارد کرد، گفت: این خداوند بود که به ما کمک کرد که از تحریم ها بیرون بیاییم و خدا ما را عزیز کرد  تا ما از فشار بیرون آمدیم. فشار  در آن سال ها علیه ایران اسلامی، مطمئناً از فشار جنگ احزاب علیه پیامبر اسلام(ص) بیشتر بود از فشار جنگ بدر گسترده تر و سنگین تر بود در بدر خداوند فرمود مسلمان ها بدانید که خداوند به کمک  شما آمد . خداوند دشمنانتان را کشت . خداوند بود که به سمت آنها تیر می انداخت.آیا همان خداوند نبود که تنها جامعه اسلامی و حکومت دینی روی زمین را از محاصره به قول خودشان جامعه جهانی، سرافرازانه خارج کرد ؟ آیا خداوند نبود که ما را در مقابل شش قدرت دنیا پیروز کرد و نقشه نابودی ما را خنثی کرد؟   امروز اروپایی ها خودشان اعلام کردند ایران بر حق است و ما در کنار ایران و در مقابل آمریکا می ایستیم. مسائل ایران و تحولات ایران امروز تعیین کننده ماهیت نظام بین الملل آینده شده است. شما ببینید در همه مسائل اساسی بین المللی موضوع ایران مطرح است در جنگ تجاری چین و امریکا ، ایران دارد نقش مهم ایفا می کند .اصلاً یکی از اهداف تحریم ایران این است که چین نتواند از ایران نفت بخرد و هم چین تضعیف شود و هم ایران . درحالی که شرایط را خداوند برعکس کرد . همین دیروز اروپایی ها گفتند که ما نمی خواهیم که آمریکا برای ما تصمیم بگیرد و این مطلب مهمی است تا حالا از این حرف ها نمی زدند. امروز روسیه که قطب شرق بوده در کنار ما ایستاده است با ما در سوریه می جنگد . ما منافع استراتژیک در سوریه داریم محور مقاومت آنجاست . دشمن اسرائیلی آنجاست. در سوریه ما آینده منطقه را مراقبت می کنیم . مادر آنجا خاورمیانته بزرگ آمریکار ا با شکست مواجه کردیم . روسیه اینقدر منافع ندارد ولی به قدرت و عظمت و ایستادگی ما اعتماد کرده است. روسیه به تنهایی نمی توانست در سوریه حضور پیدا کند .
وی به راه های رسیدن به آرامش های اجتماعی در قرآن اشاره کرد و گفت: قرآن می گوید یاد خدا باعث آرامش می شود بنابراین بالا بردن ایمان و امید مردم یکی از راه های رسیدن به آرامش است، تسلی دادن به جامعه و پرهیز از ایجاد تنش در جامعه هم یکی دیگر از راه های رسیدن به آرامش است .
دولت اسلامی باید برای عبادات مردم برنامه ریزی کند
حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا گفت:بر اساس آموزه های قرآنی، استعاذه، صبر، دعا و عبادت به جامعه آرامش می دهد و نمی شود دولت اسلامی بگوید ما به عبادات مردم کاری نداریم. نظام باید برای عبادات مردم برنامه ریزی کند و فرصت برای مردم ایجادکه عبادت و تفکر کنند. ایجاد فرصت تفریح و استراحت و شادی  وظیفه دولت اسلامی است.
وی با بیان این که عفت و پاک دامنی و محبت و نیکوکاری از راه های رسیدن به آرامش در قرآن است، افزود: ما در بحث عفاف و حجاب موفق نبوده ایم و همینطور محبت و همکاری بین نیروهای انقلاب از بین رفته است و به جای حل مشکلات با گفت و گو و تحمل سلایق یکدیگر ، با هم نزاع می کنیم و شما ببینید در مجلس هم نمایندگان  بلد نیستند با هم گفتگو کنند، گفتگوها درون فراکسیونی شده است و دو فراکسیون مخالف با هم گفتگو ندارند تا با هم به توافق برسند.
پژوهشگر مسائل سیاسی اظهار داشت: رویکرد اصلاحی از مواردی است که آیات زیادی در رابطه با آن داریم و در جامعه همه باید مصلح باشند و نباید همدیگر را تخریب کنند ولی امروز در کشور هر جناحی  اصلاح را به معنی حذف یکدیگر می دانند.
جامعه ما حقیقتاً نیاز به اصلاح دارد. مفاسد و ناهنجاری ها و قانون شکنی ها باید برداشته شود این یعنی حرکت اصلاحی در جامعه اسلامی .
استاد مهاجرنیا در پایان گفت جامعه نیاز به آرامش طبیعی، روانی و اعتقادی دارد و اگر ما این آرامش را نتوانیم در جامعه ایجاد کنیم این ها تبدیل به خوره می شوند و پایه های نظام را از بین می برند. این رویکرد باید به راهبرد آرامش بخش تسکین تبدیل شود تا در دهه پنجم بتوانیم با خیال راحت نسبت به شرایط داخلی، اهداف بلند نظام اسلامی را در عرصه بین المللی و در مواجهه با دشمنان استکباری، پیگیری کنیم .

حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا: وحدت نیروهای انقلاب، ضامن ایجاد آرامش در کشور است


پژوهشگر مسائل سیاسی کشور راهبرد تسکینی را در شرایط بحرانی دهه پنجم انقلاب مؤثر دانست و گفت: مأموریت راهبرد تسکینی اصلاح اختلالات اعتقادی و هرج مرج های ارزشی و اخلاقی و تفرقه و نزاع های سیاسی و تبدیل آنها به فرصت های آرامش بخش در جامعه اسلامی است  
حجت الاسلام والمسلمین محسن مهاجرنیا، پژوهشگر مسائل سیاسی، در هفدهمین نشست مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری استان قم پیرامون بحث راهبردهای اصولگرایی در دهه پنجم انقلاب اسلامی که درمؤسسه طلوع مهر قم برگزار شد، اظهار داشت: راهبرد تسکینی، برنامه کلان جامعه اسلامی و چارچوب فکری و جهت دهنده در شرایط بحران جامعه است. این راهبرد ، متخذ از آموزه های  قرآنی است و معمولاً در مواردی که جامعه در همه ابعاد خود از مسیر اعتدال خارج می شود، از این راهبرد استفاده شده است که در آیات قرآن از آن به عنوان «سکینه» نامگذاری شده است.
وی "سکینه" را آرامش بعداز طوفان دانست و گفت: در جنگ بدر که شرایط خیلی سنگین شد و توطئه منافقین جدی بود ، خداوند برای آرامش مؤمنین و جبهه حق نوعی آرامش و طمأنینه به آنها داد که از آن به نام "سکینه" یاد کرده است و مفسران قرآن از آن تعبیر به ایمان خاص می کنند.
پژوهشگر مسائل سیاسی کشور با اشاره به این که شرایط امروز ما با شرایط شأن نزول آیات تسکین و سکینه در قرآن شباهت دارد، خاطرنشان کرد: امروز جامعه ما به لحاظ سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دچار اضطراب است؛ بنابراین، تأمین و برقراری آرامش یکی از راهبردهایی است که بسیار مورد نیاز جامعه است و ما از آن به عنوان راهبرد تسکینی تعبیر می کنیم.
*راهبرد تسکینی، اصل کلی آرامش بخش
وی راهبرد تسکینی را اصل کلی و چارچوب جهت دهی به سمت اهدافی دانست که به حوزه عملیاتی و اقدام ، تسکین و آرامش می بخشد و افزود: در نظام اسلامی ثبات جامعه بر مبنای سه نظام اعتقادی، اخلاقی و سیاسی اجتماعی استوار است و اگر هر کدام از این سه نظام دچار اختلال شود جامعه دچار بحران خواهد شد و نظم منطقی حاکم بر جامعه را بر هم می زند که در این جا راهبرد تسکینی می تواند راه حل رفع بحران و بی نظمی اجتماعی باشد.
حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا با اشاره به اختلال در نظام اعتقادات عنوان کرد: نظام اعتقادات یکی از اساسی ترین اصول ثَبات بخش جامعه و محور و مدار جامعه است و اگر دچار مشکل شود جامعه متزلزل می شود؛ محور نظام اعتقادی جامعه ما باور به قدرت الهی و ربوبیت مستمر الهی است به این صورت که تمام عرصه زندگی اجتماعی در تحت قدرت الهی است و خداوند لحظه به لحظه در تمام تحولات حضور دارد و هیچ چیزی خارج از قدرت واراده الهی صورت نمی گیرد.
وی در ادامه به اعتقاد اسلامی ما به ربوبیت مستمر و لحظه به لحظه ای خداوند اشاره کرد و گفت خالقیت خداوند هم استمراری است و خداوند خالق لحظات متفاوت انسان و همه آفرینش است، اگر در این باورهای محکم جامعه اسلامی اختلال ایجاد شود و اعتقادات دینی زیر سؤال برود و به قدرت و آفرینش خدا شک شود جامعه دچار اختلال و بحران می شود و به لحاظ دینی هرج و مرج پدید می آید.
استاد مهاجرنیا با اشاره به پیامدهای اختلال در نظام اخلاقی در جامعه هم اظهار داشت: در جامعه ای که نظام خوبی ها و بدی هایش دسته بندی دینی شده اند و دارای نظام اخلاقی است اگر جای معروف ها و منکرها عوض شود جامعه دچار اختلال می شود و نیاز به اصلاح و بازگرداندن جامعه بر پایه این ارزش ها و اخلاقیات دارد.
وی با اشاره به اینکه در آموزه های قرآنی فراوان این بحث مطرح شده که اگر جامعه دچار بحران ارزشی شد، چکار باید کرد؟ گفت: راهبرد تسکینی دارای سازوکار آرامش بخشی است که در این شرایط بحرانی فرصت اصلاح تولید می کند تا جامعه به بازسازی و احیای اعتقادات و ارزش ها و اخلاقیات خود بپردازد.
*ارزشمند شدن ثروت به جای علم، نماد اختلال در ارزش ها در جامعه ما است
وی با بیان این که امروز برخی از ارزش های دینی در جامعه از قبیل ارزش علم آموزی دچار اختلال شده است و بسیاری از افراد باور دارند که ثروت از علم بهتر است، گفت: این نمادی است که نشان می دهد برخی از ارزش های ما دچار مشکل شده اند؛ مثلا تا دیروز می گفتیم که جهاد در راه خدا عظیم ترین ارزش است و برخی رفتند و جهاد کردند ولی امروز در جامعه رها شده اند و هیچ توجهی به آنها نمی شود و کسانی که این حالت را می بینند دچار اختلال ارزشی و تردید می شوند و ممکن است دیگرحاضر نباشند در شرایط جنگی همان ایثار و از خود گذشتگی را انجام بدهند.این واگرایی ارزشی بدترین وضعیتی است که اگرجامعه اسلامی ما در دام آن گرفتار شود ، بیرون آمدن از آن بسیار دشوار می شود .
حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا ادامه داد: امروز جامعه ما تحت تأثیر عوامل فراوان به لحاظ اخلاق سیاسی، دچار اختلال شده است . نمونه برجسته این اختلال را شما در رویارویی خارج از قواعد و ضوابط اخلاقی میان جناح ها و احزاب سیاسی می بینید. اتهامات ناروا به یکدیگر، نسبت دروغ و تهمت و افتراء به رقیب سیاسی و باند بازی و حذف یکدیگردر عرصه سیاست زیاد شده است و  حقیقتاً اینها در تراز اندیشه انقلاب اسلامی نیست. عادی سازی این نوع رفتارهای غیر اخلاقی خیانت به انقلاب اسلامی و همه خون هایی است که به پای آن ریخته شده است.
وی با اشاره به اختلال در نظام سیاسی اجتماعی و پیامدهای آن بر جامعه اظهار داشت: نظام سیاسی اجتماعی شاکله جامعه است و قدرت و صاحبان قدرت در مدار مدیریت و گردونه جامعه هستند.در جامعه همانند نظام هستی یک سری قواعد و قانونمندی و نظم و نسقی حاکم است که با وجود آنها ارزش ها و هنجارهای زندگی اجتماعی به گردش در می آید . ارزش های اسلامی جریان پیدا می کند.اینها همانند جریان خون در بدن است که هرگونه گرفتگی رگ های اصلی بدن سبب اختلال در حیات و زندگی می شود.اگر در جامعه سلسله مراتب ارزش های اجتماعی ، قوانین و سنت های زندگی و مناسبات منطقی آن به هم بخورد ، همانند قطاری است که از ریل خارج شود. باید دید اگر چنین مشکلی برای جامعه پیش بیاید چکار باید کرد ؟
مهاجرنیا افزود: راهبرد تسکینی به ما می آموزد که نظام سیاسی همواره در معرض تهاجم دشمنان داخلی و خارجی است در معرض ناکارآمدی و از دست دادن پایگاه اجتماعی است و در معرض جدال های بی حاصل و چالش های سیاسی است. بنابراین در چنین شرایطی برای بازگرداندن نظم و اقتدار به نظام سیاسی ، نیازمند به آرامش و تقویت باورهای دینی وباوربه امدادهای الهی هستیم تا با کمک آنها نقطه ضعف ها و تهدیدهای ایجاد شده به فرصت تبدیل شود و جامعه بتواند بر اساس ایمان، اعتقاد ، غیرت دین و احیای شخصیت خود در مسیر بازسازی اقتدار خویش برآید .
*حفظ ثَبات نظام سیاسی اجتماعی لازمه هدایتگری است
پژوهشگر مسائل سیاسی کشور قدرت را مظهر صفات و اسماء الهی دانست و افزود: قدرت به قدری مهم است که در قرآن هرجا در کنار رسالت انبیاء قدرت هم بوده آن پیغمبر موفق بوده است تا انسان ها را هدایت کند و جلوی کفر و شرک و بت پرستی را بگیرد و آثار تمدنی، سیاسی اجتماعی و هدایتشان هم در تاریخ مانده است. و هر پیغمبری که قدرت اجتماعی و سیاسی نداشته است، عملاً موفق به این امور هم نبوده است. وی با بیان این که برخی معتقدند که قدرت سکولار است و در مقابل مکتب قدرت ، مکتب هدایت را مطرح کرده اند و معتقدندکه موضوع سیاست در اسلام هدایت است نه قدرت، گفت: قدرت از صفات خداوند است خداوند قادر و قدیر است. نمی شود گفت که قدرت سکولار است اگر قدرت نباشد امکان هدایت نیست. قدرت همانند هر فعل و وصف دیگر می تواند مثبت یا منفی بشود اما این درست نیست که در مقابل هدایت قرار گیرد بلکه بستر هدایت و ابزار هدایت است . تصور اینکه کسی بدون وچود قدرت بتواند مکتب هدایت در عرصه سیاست، ایجاد کند ، بسیار مشکل ست اگر کسی بگوید موضوع سیاست هدایت محض است مقصود او این است که با بکار گرفتن همه ابزار و قدرت و تشکیلات ، نهایتاً باید به سمت انسانیت و فضیلت و ارزش های دینی حرکت کند و غایات فعل الهی هدایت و قدرت برای قدرت نیست بلکه قدرت برای هدایت است . اگر مقصود این باشد مشکلی ندارد.
حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا تصریح کرد: اگر قدرت دولت دچار اختلال شود و مدیریت دولت زیر سؤال برود و نتواند مدیریت اقتصاد و فرهنگ و سایر ارکان جامعه را در دست بگیرد جامعه دچار بحران و بی ثباتی می شود و آرامش جامعه به هم می خورد. در این صورت با امکانات و ظرفیت های موجود در راهبرد تسکینی می توان جامعه را در برابر آفات و آسیب ها و بحران ها به وضعیت نرمال و آرامش برگرداند.
وی نظام اقتصادی را بخشی دیگر از نظام سیاسی اجتماعی دانست و گفت: اگر اقتصاد دچار مشکل شود به گفته پیامبر(ص) که فرمودند «کاد الفقر ان یکون کفرا» می تواند دین و نظام دینی را هم تضعیف کند. سپس ایشان به شرایط موجود جامعه اسلامی اشاره کرد و گفت صبر و تحمل ملت فداکار و عزیز ایران  از عوامل آرامش بخش در مقابل شیاطین و مستکبران است و امیدواریم که از این دورۀ بحران اقتصادی به خوبی عبور کند و نشانه های آن هم ظاهر شده است.
*اختلال در ارزش ها، مشروعیت و مقبولیت نظام را زیر سوال می برد
حجت لاسلام مهاجرنیا یکی از پیامدهای خطرناک  اختلال در نظام های اعتقادی، اخلاقی و سیاسی اجتماعی و اقتصادی را هرج و مرج و تزلزل در مشروعیت عنوان کرد و گفت: وقتی ارزش های دینی و اخلاقی و سیاسی تبدیل به ضد ارزش شد تبعاً هویت دینی و باورهای اعتقادی ممکن است دچار اختلال و هرج و مرج شود و مشروعیت نظام زیر سؤال برود و به تدریج دولت پایگاه اجتماعی و مقبولیت خود را از دست بدهد، بنابراین با اختلال در نظام، مشروعیت به عنوان نخ تسبیح نظام سیاسی، متزلزل می شود و جامعه با خطر فروپاشی مواجه خواهد بود.این قانون و منطق نظم سیاسی است و تعارف بردار هم نیست. امدادهای الهی و دست قدرتمند خداوند زمانی در کنار یک ملت است که خود را در چنین بحرانی قرار ندهد. وی پیامد دیگر اختلال در نظام های سه گانه اعتقادی، اخلاقی و سیاسی را کاهش کارآمدی حاکمیت دانست و ابراز داشت: با وجود این اختلال ها بویژه در صورت ناکارآمدی و ضعف در مدیریت ومملکت داری ، در جامعه یک حس بد بینی به وجود می آید و پایگاه مردم سالاری تضعیف می شود و مشروعیت نظام را هم ممکن زیر سؤال ببرد.
وی در ادامه ابراز داشت: با توجه به  نظریه جنگ تمدن های هانتینگتون، که معتقد بود از میان هشت تمدن برتر موجود شش تمدن به حاشیه می روند و تمدن اسلامی و غربی می مانند و با هم رقابت می کنند ، گفت ظاهراً زمان ما مصداقی از همان پیش بینی ایشان است و امروز مسئولیت ما سنگین است . با درک شرایط تاریخی نباید در کمند بحران اقتصادی گرفتار شویم .
دکترمهاجرنیا افزود: این انقلاب بر مبنای اندیشه مردی شکل گرفت که گفت: اگر خمینی یکه تنها هم بماند به راه خود ادامه می دهد و با کمک بسیجیان جهان اسلام در مقابل استکبار می ایستد. امروز همان روزی است که تحریم ها و فشارهای دشمن نباید ما را وادار به سرگرم شدن به حاشیه ها کند .
وی افزود: اگر در میان جنگ های بدر، اُحد و احزاب و غیره خداوند نزول سکینه و آرامش و امداد غیبی با سه هزار از ملائکه منزلین و مردفین و مسومین را وعده داد بخاطر ایستادگی و مقاومت صحابه فداکار بود و امروز وظیفه ما است تا در نبرد با دنیای کفر و ظلم نشان بدهیم با راهبرد تسکینی ما هم عنایات الهی را بدست خواهیم آورد. اصول اسلام و انقلاب به ما می گویند که کوتاه نیایید و راه خود را ادامه دهید؛ بنابراین ما نیاز به راهبردی داریم که دهه آینده را تسکین دهیم و جامعه اسلامی را در مقابل تهدیدها بیمه کنیم.
وی با بیان این که قرآن به ما می گوید اگر راهبرد تسکینی را در پیش بگیرید، ایمان و آرامش قدرت شما چند برابر می شود، افزود: پیامبر 13 سال در مکه همه مشکلات را تحمل کرد ولی نگذاشتند ارزش های اسلامی را حاکم کند بنابراین تصمیم گرفت که از مکه به مدینه برود، در همان شرایط سختی که در زمان هجرت داشت این آیه زبان حال پیامبر(ص) را بیان می کند که گفت «لا تَحْزَنْ إِنَّ اللَّهَ مَعَنا فَأَنْزَلَ اللَّهُ سَكينَتَهُ عَلَيْهِ وَ أَيَّدَهُ بِجُنُودٍ لَمْ تَرَوْها»  فرمود نترسید زیرا خداوند در کنار جبهه حق است. با این اعتقاد و استحکام بود که خداوند هم آرامشش را به او داد و او را با جنود غیبی و امداد های الهی، یاری کرد.
پژوهشگر مسائل سیاسی با بیان این که آیه فوق می گوید نترسید و ایمان داشته باشید زیرا خداوند برای شما نیروی کمکی می فرستد، گفت: ما در این انقلاب در خیلی از جاها از قبیل اصل انقلاب اسلامی، جنگ تحمیلی ،کودتای نوژه و ماجرای طبس دست قدرتمند خدا را دیدیم که چگونه ما را یاری کرد و انقلاب را حفظ کرده و سبب آرامش و سکینه در ما شد.
وی رهایی از تحریم های فلج کننده دولت قبل را یاری و کمک واضح خداوند دانست و گفت: در شرایطی که کشور به بن بست رسیده بود و تحریم ها جان همه را به لب رسانده بود و همه دنیا بر علیه ما بود و این دست کمک الهی بود که ما را از آن شرایط سخت رها کرد . فشار تحریم ها از جنگ 8 ساله کمتر نبود.اما در گیرودار تحمل و صبوری ملت، خداوند شرایطی به وجود آورد تا همچون لشکریان طالوت از دریای متلاطم عبور کردیم و به تعبیر مقام معظم رهبری ما به آینده خوشبین هستیم زیرا خدا با ماست.
*آرامش و تسکین جامعه در گرو تقوا و بازگشت به آموزه های دینی
حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا آیات 26 فتح، 65 یونس، 139 آل عمران و 83 سوره مائده را در راستای راهبرد تسکینی عنوان کرد و گفت : آرامش و تسکین جامعه در گرو تقوا و بازگشت به آموزه های دینی است و مجموعه این آیات می گویند که در مواجهه با دشمن سست نشوید و هیچ وقت نگران نباشید و این خداوند است که آرامش می دهد و با نیروهایش شما را کمک می کند به شرطی که در صحنه و اهل جهاد باشیم و با مال و جان پای نظام و دین و جامعه اسلامی بایستیم.
*وحدت نیروهای انقلاب مهمترین اصل موفقیت است
وی با اشاره به آیه «لا تَنازَعُوا فَتَفْشَلُوا وَ تَذْهَبَ ريحُكُم‏» تفرقه و نزاع داخلی را سبب سستی و فشل شدن ظرفیت ها و فرصت ها و نیروهای نظام اسلامی دانست و گفت: این آیه می گوید که با هم نزاع نکنید زیرا نزاع شما را سست می کند؛ بنابراین وحدت اصلی ترین اصل و ضمانت موفقیت است و اگر یکی از جریان ها فکر می کند که همه کاره است و قدرت بسیج توده ای را دارد، اشتباه می کند.
حجت الاسلام مهاجرنیا با بیان این که تنها راه اقتدار ملی وحدت تمام نیروهای انقلاب است، اظهار داشت: نه اصلاح طلب و نه اصول گرا قدرت مطلق ادارۀ کشور را ندارند و باید نزاع را کنار بگذارند و همدیگر را خنثی نکنند تا بتوانیم در شرایط بحرانی با آرامش مسیر انقلاب اسلامی را با شکوه و عزت ادامه بدهیم.

مهاجرنیا:در قم باید درس خارج فقه تحزب راه بیفتد/ در کنار انقلاب باید نظام سازی‌های دیگری هم می‌کردیم

DSCN9788
سیاست > احزاب و شخصیت‌ها - حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا با بیان این که حزب تشکل ایدئولوژیک است که دغدغه دین دارد و در مسیر اهداف الهی حرکت می کند، گفت: ما باید حزب را بر اساس آموزه های قرآنی و حرکت های جمعی تعریف کنیم و این کار را هنوز انجام نداده ایم و باید از قم شروع شود.

به گزارش خبرآنلاین حجت الاسلام والمسلمین محسن مهاجرنیا، پژوهشگر مسائل سیاسی، در نشست کنگره مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری استان قم با بیان این که شهید بهشتی بنیانگذار تحزب در کل اسلام معاصر هستند، گفت: ایشان بزرگترین حزب تاریخ جمهوری اسلامی را تشکیل داد.

وی با بیان این که یکی از بحث های جدی دنیای معاصر موضوع حزب است ولی ما نگاه منفی نسبت به حزب داریم، گفت: در دنیای مدرن یکی از راه کارهای زندگی مدرن تحزب سیاسی است و حزب قوام بخش نظام های حکومتی است و بدون حزب حکومت ها نمی توانند به دموکراسی برسند و خواست ملت ها را تأمین کنند؛ بنابراین حزب رکن مهم جامعه مدنی است.
حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا از مهمترین کار ویژه های حزب را تجمیع خواسته ها و رقابت برای دست یابی به قدرت عنوان کرد و گفت: مهذب سازی قدرت و پاسخگو کردن دولت از کار ویژه های حزب است و نقش واسطه بین ملت و دولت را در دنیای مدرن بازی می کند.

وی با بیان این که ما در خصوص حزب کار خاصی نکرده ایم، گفت: بزرگ ترین کار امام(ره) این بود که فقه را بتوانند در قالب نظام سیاسی عقلانی و مدرن به نام جمهوری اسلامی مطرح کنند و مشروعیت دینی را با مقبولیت اجتماعی جمع کنند و یک نظام مدرن اسلامی را درست کنند.

استاد حوزه و دانشگاه افزود: ما در کنار انقلاب اسلامی باید نظام سازی های دیگری هم می کردیم که نکردیم؛ از جمله یکی از نظام سازی ها تحزب بود، زیرا تمام دنیا حزب دارند و احزاب هستند که سیستم سیاسی را می چرخانند و ما جمهوری اسلامی را تشکیل دادیم و مردم سالاری دینی که نظامی مدرن سیاسی است را تأسیس کردیم ولی این کار را در حزب انجام ندادیم و بعد از حزب جمهوری اسلامی دیگر وارد خط بازی های سیاسی شدیم و حزب مبتنی بر فقه طراحی نشد.
وی با استناد به آیه 22 سوره مجادله اظهار داشت: قرآن هم تحزب را پذیرفته است و می فرماید مؤمنان کسانی هستند که بر مبنای ایدئولوژی اسلامی حرکت می کنند و حتی اگر پدر و مادر و فامیلشان هم بر خلاف اسلام باشند آنها را طرد می کنند و این ها هستند که رستگار می شوند.

حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا با بیان این که حزب اسلامی تشکل ایدئولوژیک است که دغدغه دین دارد و در مسیر اهداف الهی حرکت می کند، گفت: قرآن می فرماید به صورت گروهی و فردی در مسیر خدا حرکت کنید؛ مسیر جمعی و گروهی به نوعی به تشکل اشاره می کند و هدفگذاری دارد و ساختاری را هم که باید تعبیه شود را اشاره می کند.
وی افزود: با بن مایه های دینی ما می بایست تا امروز بعد از 40 سال این کار را می کردیم، گفت: گلایه ای که ما داریم این است که کسانی که دغدغه تشکیلاتی و حزبی داشتند باید اساسنامه های احزاب بر مبنای فقه را طراحی می کردند و این که نشده است نقیصه بسیار بزرگی است.

مهاجرنیا

پژوهشگر مسائل سیاسی با بیان این که در تحزب هویت حزبی بسیار مهم است، گفت: کسی که وارد حزب می شود می پذیرد که من با این هویت حزبی می خواهم حرکت کنم؛ لذا این سوال ایجاد می شود که در کشور ما که در نظام ولایت فقیه هستیم نسبت هویتی حزبی داشتن با پیرو ولی فقیه بودن چه می تواند باشد؟ و آن چیزی که در دنیای جدید گفته می شود که حزب برای دستیابی به قدرت و رقابت قدرت و رساندن مطالبات مردم به قدرت و تجمیع خواسته ها تأسیس می شود آیا در نظام ولایی هم قابل تحقق است؟ وبرای همین است که برخی از احزاب در نظام ولایی نمی توانند کار کنند.

در قم باید درس خارج فقه تحزب راه بیفتد

وی با بیان این که ما نباید تحزب را به عنوان یک امر غربی و عقلایی محض داشته باشیم، افزود: ما باید حزب را بر اساس آموزه های قرآنی و حرکت های جمعی تعریف کنیم و ما هنوز این کار را انجام نداده ایم و این کار باید از قم شروع شود؛ ما نیاز داریم که درس خارج فقه تحزب را به راه بیندازیم و اگر قم این کار را انجام ندهد جای دیگری نمی توانند این کار را انجام دهند.

ما نتوانستیم مبنای شرعی برای حزب درست کنیم
حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا با بیان این که در احزاب ما معمولا افراد به سلیقه های شخصی شان عمل می کنند، گفت: دلبستگی و علقه ای که حزب باید ایجاد کند نمی تواند ایجاد کند زیرا ما حالتی داریم که از یک طرف خود را مسلمان می دانیم و از یک طرف هم بر مبنای عرفی عمل می کنیم؛ افرادی که تعلق حزبی پیدا کردند از یک طرف هم تابع اعتقاداتشان هستند و لذا هویت فردی با هویت جمعی ما هنوز نتوانسته جور شود و احزاب اسلامی هنوز نتوانستند مبانی اسلامی را مبنای کار خود قرار دهند.
وی خاطرنشان کرد: وقتی نماینده مجلس می بیند آن چیزی که حزب گفته است بر مبنای فقه نیست لذا به تکلیف شرعی خود عمل می کند تا در قیامت بتواند پاسخگو باشد و در این جا شرع در مقابل حزب قرار می گیرد زیرا ما نتوانستیم مبنای شرعی برای حزب درست کنیم.

استاد حوزه و دانشگاه اظهار داشت: اولین و مهمترین چیزی که باید روی آن کار کرد مبانی تئوریک تحزب در نظام اسلامی است و نمی شود که تجربه های بشری را هم نادیده گرفت و تحزب را کنار گذاشت و باید از این تجربه بشری استفاده کنیم و ما به دنبال این هستیم که بتوانیم اولین الگوی اسلامی را از تشکل و تحزب ارائه کنیم.

https://www.khabaronline.ir/detail/804086/Politics/parties

مهاجرنیا: حوزه علمیه امروز باید پاسخگو باشد نه سؤال‌ کننده،مهر و کفش پرتاب کردن و هتک حرمت حرم مطهر با هویت ما جور در نمی‌آید

DSCN9588


سیاست > احزاب و شخصیت‌ها - پژوهشگر مسائل سیاسی با بیان این که امروز مردم از حکومت دینی انتظار دارندکه دین و دنیایشان را آباد کند، گفت: جناح های سیاسی کشور که از سنخ نخبگان جامعه هستند از مردم عقب ترند و نخبگان حتی از موانع طرح اندیشه و تعامل اندیشه در جامعه هستند و گاهی اجازه فکر کردن و طرح اندیشه را به رقیب سیاسی خود نمی دهند و با مواجهه بی حاصل با مخالفان خود ،اصل نظام را هم زیر سؤال می برند.

به گزارش خبرآنلاین حجت الاسلام والمسلمین محسن مهاجرنیا، در چهاردهمین نشست مجمع هماهنگی پیروان امام ورهبری استان قم که با موضوع راهبردهای اصولگرایی در دهه پنجم انقلاب اسلامی برگزار شد با اشاره به تجمع برخی از طلاب و مطالبی که در آن نشست مطرح شده است و شعارهای ضد دولتی که در مدرسه فیضیه به نمایش گذاشته شده است و واکنش بزرگان حوزه و مراجع معظم تقلید حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی و نوری همدانی و جامعه محترم مدرسین به این تجمع را نقطه عطفی در جامعه نخبگانی حوزوی دانست و اظهار داشت: برخی از حوادث باید به وجود بیایند تا تلنگری در ما ایجاد کند.

وی با بیان این که حوزه علمیه حقیقتاً امروز باید پاسخگو باشد نه سؤال کننده، گفت: حوزه علمیه باید نسبت به شرایط امروز کشور پاسخگو باشد و امروز دیگر کسی نمی پذیرد که حوزه خود را مقابل نظام یا صرفاً منتقد معرفی کند. زمان برگزاری میتینگ های شعاری و انتقادی خیلی وقت است که سپری شده است.

استاد حوزه و دانشگاه افزود: نقش پدری وراهبری را نباید به سطح انتقاد تنزل داد. چرا کاری می کنند که مراجع تقلید واکنش نشان دهند؟ جناح بندی سیاسی که بلای خانه مانسوز کشور شده نباید، نبض تحولات حوزه را هم در دست بگیرد. جريان هاي سیاسی نباید در مسائل حوزه دخالت كنند. شأن حوزه روشنگری و هدایت و نظریه پردازی و پشتیبانی تئوریک از نظام است. مهر و کفش پرتاب کردن و هتک حرمت حرم مطهر، توهین به نماز جمعه و مراجع و تهدید ریاست جمهوری،کار حوزوی طعم فقه و تقوی چشیده، نیست. اینها با هویت صنفی ما جور در نمی آید.

مهاجرنیا گفت: شأن هر نهادی مختص خودش است شأن نظامی ها دفاع فیزیکی و سخت افزاری است و کسی از آنها انتظار دیگری ندارد و شأن حوزه و دانشگاه دفاع نرم افزاری است و کسی از ما انتظار کفش و مهر پرانی و تهدید در استخر ندارد و ما می دانیم اساتید برجسته و فضلای مهذب و انقلابی حوزه چنین کارهایی نمی کنند . اخطار مراجع هم این است که جمعی از طلبه های جوان که در اکثر مدارس خیمه زده اند و تحت تأثیر القائات بیرونی هستند، چهره حوزه را مشوه جلوه می دهند .

وی افزود: مدیریت حوزه باید مراقب شأن و جایگاه حوزه و فقاهت باشد و اگر نتواند جلوی نفوذی های جریانات سیاسی را در حوزه بگیرد ، یعنی به وظیفه خودش عمل نکرده است . اگر آن روزی که به اسم طلاب کارهای افراطی صورت گرفت علیه مراجع شعار دادند ، حرمت حرم را شکستند ، مدیریت حوزه بر خورد می کرد، امروز مراجع مجبور نبودند تعبیر به فاجعه کنند. تجربه چهل سال انقلاب نشان می دهد این رویه افراطی مخصوص جناح خاصی هم نیست ما تجربه افراط گرایی را درهر دو تفکر در حوزه دیده ایم .

وی در ادامه بحث جلسه قبلی پیرامون "مدیریت اذهان" در جنگ راهبردها اشاره و خاطرنشان کرد: دشمن با استفاده از تبلیغات زیاد به افکار عمومی جهت می دهد و در همین حادثه فیضیه که جمعی از طلاب علیه رئيس جمهور شعارهایی، دادند روی افکار عمومی کار می کنند، هم افراط گرایی را پوشش تبلیغاتی می دهد و هم در مقابل القاء می کند که حوزه رییس جمهور منتخب اکثریت ملت را تهدید به قتل در استخر فرح کرده است. ما با چنین دشمنی مواجه هستیم و در این شرایط بی توجهی مدیریت حوزه به واقعیات جاری در عرصه حوزه ،صلاح نیست.

مسئولان باید واقعیت زندگی مردم را درک کنند
حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا با بیان این که توجه به واقعیات اجتماعی اساس مملکت داری است، گفت در زمان جنگ تحمیلی دولت خود را با واقعیات زندگی مردم تطبیق داد و به فکر اقتصاد مردم بود و مردم هم متقابلا شرایط دولت و اقتصاد را درک می کردند، افزود: امروز حقیقتا در شرایط دشواری قرار گرفته ایم و دشمن صریح می گوید به دنبال فروپاشی نظام است و به کمتر از فروپاشی راضی نمی شود و در این شرایط جنگی لازم است همه مسؤولان و نخبگان واقعیت جامعه و زندگی مردم را درک کنند و به فکر معیشت مردم باشند و برای مشکلات واقعی و احساسی مردم برنامه ریزی کنند.

وی با اشاره به جریان هجرت پیامبر(ص) در سال 13 بعثت به تلاش دشمن برای از بین بردن پیامبر(ص) که به جریان «لیله المبیت» ختم شد، اشاره و تصریح کرد: پیامبر(ص) در آن شرایط فشار قریش، به واقعیت های زندگی تازه مسلمانان توجه داشت . با تک تک مسلمانان صحبت می کرد و احساس همدردی می نمود و آن ها را به هجرت تشویق می کرد؛ در همین شرایط سوره هود بر پیامبر(ص) نازل شده است و پیامبر(ص) و یاران ایشان را امر به استقامت می کند . پیامبر(ص) بعد از نزول این سوره فرمود: این سوره با دستور استقامت مرا پیر کرد زیرا هم فرمود " استقم" خودت بایست و هم فرمود " و من تاب معک " مردم هم استقامت کنند. حضرت فرمود می‌ترسم که مردم توان استقامت زیر این فشار را نداشته باشند. این تجربه بسیار گرانسنگی برای مسئولان ماست که شما هم باید نگران استقامت مردم باشید .

استاد حوزه و دانشگاه به این گفته امام خمینی(ره) که مردم زمان ما از زمان پیامبر(ص) و ائمه(ع) بهتر هستند اشاره و خاطرنشان کرد: هنوز در این شرایط سخت تحریم و جنگ اقتصادی مردم پای نظام و اعتقاداتشان ایستاده اند؛ خیلی حیف است که ما این مردم خوب که اگر یک نگاه مهربانانه به آنها شود تا پای جان از نظام حمایت می کنند را از دست بدهیم . مردم را نباید در میان مشکلات رها کرد. انتظار مردم در این شرایط ، از مسئولان این است که با قدرت و غیرت و عزت در میدان بمانند و کنار مردم باشند، پا به رکاب در رویاروئی با دشمن خارجی و با مفاسد و اختلاس و زالو صفتی داخلی مبارزه کنند.

پیمان اخوت راهکار پیامبر برای گذر از بحران اقتصادی
وی با بیان این که پیامبر(ص) بعد از ورود به مدینه با بستن پیمان اخوت در حقیقت معیشت مهاجران را تضمین کرد، افزود: حضرت پیامبر(ص) به فکر مردم بود که مردم کم نیاورند ولی ما گمان می کنیم که مردم بیمه هستند و در هر شرایطی پای کار ایستاده اند و به واقعیات زندگی مردم توجهی نداریم و این تفکر سبب بروز مشکلات عدیده ای شده است. امروز بمباران جنگ روانی در فضای ارتباطی بسیار گسترده، ذهن و روان مردم را دارد تخریب می کند. جریان های سیاسی اینجا باید حاضر باشند و به نظام و دولت و ملت کمک کنند نه اینکه باری بر مشکلات موجود باشند.

نمی شود کشور را با یک نسخه اداره کرد
حجت الاسلام والمسلمین دکتر مهاجرنیا فقدان درک درست از واقعیت های اجتماعی را سبب تفکر کلیشه ای مسئولان و نخبگان کشور دانست و گفت: ما گمان می کنیم که همه مشکلات یک نسخه دارد و مردم باید یک جور فکر کنند و یکدست عمل کنند و اصلاً به تنوع فکری، قومی، نژادی، فرهنگی و دینی جامعه توجهی نداریم و فکر می کنیم که همه باید یکجور فکر کنند، همه یک شعار بدهند و در روزهای عزا همه عزاداری کنند و اگر کسی مخالف این عمل بود منافق و ضد انقلاب و بی دین است در حالی که انسان ها متفاوتند و پیامبر(ص) هم نگاهی که به سلمان داشت با نگاهی که به ابوذر داشت متفاوت بود. امام صادق علیه السلام فرمودند ظرفیت ها متفاوت است باید به این تفاوت ها احترام گذاشت.


وی با بیان این که ما نباید جامعه را صفر و صد ببینیم که هر کس اعتراض کند از خارج هدایت می شود و ضد نظام است، افزود: ما نتوانسته ایم حتی برای مسلمانان میان غم و شادی و جشن و عزا تعادل ایجاد کنیم. دو ماه متمادی محرم و صفر و دهه فاطمیه و محسنیه و غیره عزاداری می کنیم ولی تاکنون ضوابط و قواعد شادی جامعه را تعریف نکرده ایم و مردم را بلاتکلیف رها کردیم و جمعی هم در این خلأء همه چیز را صفر و صد می کنند. اینها واقعیت های اجتماعی دنیای امروز است مگر می شود حکومت اسلامی نسبت به آنها ساکت باشد. مردم از حوزه ها توقع ورود دارند .

این پژوهشگر مسائل سیاسی با تأکید بر این که شبکه های تبلیغی دشمن به شدت از این وضعیت که مردم نسبت به مسئولان حساس شده اند و گوششان آماده شنیدن است استفاده می کنند و به مردم جهت می دهند، گفت: ما تجربه ناگواری دراوایل انقلاب داریم و به دلایل شور و احساسات و بی برنامه گی ،ده ها هزار نفر را رها کردیم و به دامن منافقین گرویدند و امروز آنها در دامان دشمنان ما آماده هستند که اگر اتفاقی بیفتد وارد کشور شوند و شرایط دهه شصت ایجاد بکنند.

وی با بیان این سؤال که چه تضمینی وجود دارد که مردم زیر این بمباران در هر شرایطی پای انقلاب بایستند، خاطرنشان کرد: همانطور که برخی از خانواده های شهدا و کسانی که برای انقلاب زحمت کشیدند امروز سازمخالف می زنند اگر این شرایط ادامه پیدا کند هیچ بعید نیست اکثریت مردم از انقلاب نا امید شوند؛ بنابراین باید راجع به تحمّل مردم کارشناسی کنیم و واقع بینانه نگاه کنیم.

حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا با اشاره به وضعیت معیشتی سخت مردم خوزستان که روی منابع عظیم نفتی و زیست محیطی خوابیده اند، گفت: تحمل این شرایط برای مردم محروم سخت است و کسی که می گوید اصول‌گرا است باید دغدغه معیشت مردم را داشته باشد.

مردم از حکومت دینی انتظار دارند
مهاجرنیا با بیان این که باید واقعیت دنیا را ببینیم و مردم را با شرایط امروز دنیا مقایسه کنیم نه با شرایط 40 سال پیش، افزود: با پیشرفت ارتباطات مردم خود هم به لحاظ پیشرفت و هم به لحاظ پسرفت با مردم دیگر کشورها مقایسه می کنند و از حکومت اسلامی انتظاراتی دارند؛ اگر در گذشته همه می گفتند من فدای دین امروز وضعیت فرق کرده است و از دین و حکومت دینی انتظار دارند که بتواند معیشت و دنیای آن ها را علاوه بر آخرتشان آباد کند. انتظار بشر از دین به یک رویکرد غالب تبدیل شده است.این انتظار را مردم از نظام ولایت فقیه دارند.

برجام با همه نواقصش عنایت الهی بود ولی برخی می گویند باید استغفار کنیم
حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا با اشاره به اهمیت تحلیل درست واقعیت ها به موضوع برجام اشاره کرد و گفت خروج از تحریم ها به واسطه برجام حقیقتاً در آن شرایط عنایت الهی بود . در آن سال ها واقعاً جامعه توان تحمل تحریم ها را نداشت و ما عزتمندانه مذاکره کردیم و تحریم ها را به راحتی کم کردیم و ترامپ هم به همین خاطر امروز از برجام خارج شد ولی برخی امروز می گویند که ما باید بابت مذاکره و برجام استغفار کنیم. اینها واقعا چه تحلیلی از شرایط آن روز دارند؟ اگر مذاکره نمی کردیم چکار می توانستیم بکنیم ؟ جایگزین آن چه بود ؟ آیا شما مردم را تا آخر می توانستید با همان وضعیت فشار حفظ کنید .

وی افزود: پیامبر اسلام (ص) هم خوف همان شرایط را داشت . امام حسن(ع) چرا صلح کرد چون همان شرایط خروج مردم از استقامت کار دستش داد. کسانی که این حرف ها را می زنند خودشان هم نتوانستند رضایت مردم را جلب کنند. حالا هی بگویند ما دنبال رضایت الهی هستیم ، مردم کاره ای نیستند ، مردم سالاری شرک است ، سالار فقط خداست و مردم به اندازه دانه خردلی هم در مشروعیت دخالت ندارند . این حرف های عارفانه مال کسی است که در میدان سیاست سیلی نخورده است والا امام راحل عظیم الشأن فرمود مردم ولی نعمت هستند . مقام معظم رهبری در باب همان مردم سالاری و مشروعیت فرمودند مردم رکن نظام هستند .

وی در ادامه با انتقاد از کسانی که می گویند باید استغفار کنیم و بگویم خدایا ما غلط کردیم که مذاکره کردیم؛ داد و ستد در مذاکره را امری بدیهی دانست و گفت: ما با چند بچه مذاکره نمی کردیم که همه چیز بگیریم و هیچ ندهیم؛ پیامبر(ص) هم در صلح حدیبیه امتیازات زیادی را به دشمن داد به صورتی که برخی از مسلمانان اعتراض کردند ولی پیامبر(ص) با درک واقعیات آن روز و به امید پیروزی های بعدی این شرایط را پذیرفت و صلح کرد.

دین دار واقعی شرایط و واقعیات جامعه را می بیند
این پژوهشگر مسائل سیاسی با بیان این که دین دار کسی است که شرایط جامعه و مردم را ببیند، مشکل اصلی امروز را مشکل نخبگانی دانست و گفت: مشکل اصلی مردم با نخبگان است و این نخبگان حتی جلو طرح اندیشه در جامعه را می گیرند و اجازه فکر کردن و طرح اندیشه را به رقیب سیاسی خود نمی دهند و با زیر سؤال بردن مخالفان خود به هر قیمتی، اصل نظام را هم زیر سؤال می‌برند.

وی با بیان این که اگر نخبگان را اصلاح کنیم، همین الان و در همین شرایط می شود مردم را توجیه کرد، افزود: این سیستم نخبگانی تا زمانی که باشد مشکلات هم وجود دارد زیرا این نخبگان جامعه را درک نمی کنند و تنها به فکر منافع خودشان هستند.