استاد و پژوهشگر مسائل سیاسی کشور: همه کسانی که در چارچوب نظام قرار می گیرند داخل در احزاب اسلامی هستند

Untitled-221

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین محسن مهاجرنیا، استاد و پژوهش‌گر مسائل سیاسی در بیستمین و آخرین نشست کرسی‌های آزاد‌اندیشی مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری استان قم که با موضوع «آینده احزاب و تشکل‌های سیاسی در نظام ولایی» در موسسه طلوع مهر قم برگزار شد، با بیان این‌که یکی از کارهای قرآن بازسازی جریان حزب‌الله و داخل کردن تمام افرادی است که ذیل خصوصیات حزب‌الله قرار گرفته‌اند، گفت: ما هم باید همۀ کسانی‌که در چارچوب نظام قرار می‌گیرند را داخل در احزاب اسلامی بدانیم.

وی  در جمع بندی موضوع حزب اسلامی گفت: ما برای حزب دو تعریف ارائه دادیم: یکی تعریف غربی بود که می‌گفت حزب گروه منسجمی است که بر اساس مشترکات به‌دنبال کسب قدرت و افزایش مشارکت هستند. دیگری هم تعریف اسلامی بود. که معتقد بود حزب گروه منسجمی است که براساس اعتقاد و عقلانیت جمعیِ ناشی از اصول و مبانی مشترک به‌دنبال ایفای مسئولیت اعتقادی و نقش اجتماعی خود هستند. از این دو تعریف، کاملاً تفاوت نگاه اسلام و غرب به مقولۀ حزب را می‌توان متوجه شد. تفاوت در «قدرت محوری» و « مسئولیت محوری» است. یکی قدرت را هدف می داند و دیگری آن را ابزار هدایت و انجام وظیفه می بیند. فلسفه حزب غربی«بودن درقدرت» است. اما فلسفه یک حزب اسلامی« شدن در قدرت» و عبور از قدرت است. در تفکر غربی قدرت برای قدرت و در تفکر اسلامی قدرت برای حرکت است. حزب اسلامی با عقلانیت جمعی « وامرهم شوری بینهم» و مشارکت «تعاونوا علی البر و التقوی» و با مسئولت « یدعون الی الخیر» و «یأمرون بالمعروف» قدرت سیاسی را از سنخ امانت الهی می بیند و آن را  به شایستگان « ان الله یامرکم تؤدواالامانات الی اهلها» واگذار کند. مانیفست حزب اسلامی بر پایه‌ « قیام لله مثنی و فرادی» سامان یافته است. به همین دلیل بر اساس مرامنامه، محصور و معطوف به قدرت نیستند. در هر مسئولیت‌اجتماعی ای که« ایمان و عمل صالح » اقتضا کند حزب اسلامی پیش قراول و موتور محرکه حرکت اجتماعی و چرخ دنده مردم سالاری دینی است.

این پژوهش‌گر مسائل سیاسی کشور در ادامه به چهار رویکرد اساسی در باب تحزب اسلامی در جامعه اشاره کرد و گفت: یک رویکرد از  ناحیه تجددگرایان است که چون اصالت را در بنیادهای فکری غرب می بینند، معتقدند همان طوری که ؛‌«علم دینی» و «روشنفکر اسلامی» پارادوکسیکال است، حزب اسلامی هم، تناقض نما است. زیرا در دنیای غرب علم یعنی « علوم تجربی» که تجربه مدرنیته است و حزب همانند روشنفکر یعنی اتکاء بر عقلانیت ابزاری خودبنیاد، و  اینها با خدامحوری و ایمان گرایی و وظیفه مداری دینی ناسازگار هستند. بنابراین، حزب اسلامی نمی تواند وجود داشته باشد.

استاد مهاجرنیا  رویکرد دوم مخالفت با تحزب اسلامی را به برخی از شریعت گرایان اخباری مسلک نسبت داد و دلایل هفت گانه آنها را به شرح ذیل بیان کرد:  دلیل اول‌ برای مخالفت با حزب اسلامی فقدان نص است. آن‌ها می‌گویند که ما برای حزب امروزی نه از آیات قرآن دلیلی داریم و نه از روایات. بنابراین تحزب پایه مشروعیت دینی ندارد. دلیل دوم این است که قرآن همیشه از حزب، گروه، فرقه و... به‌بدی یاد کرده است و آن را عامل تفرقه دانسته است. دلیل سوم این است که حزب با ادلۀ ولایت فقیه تعارض و در مقام عمل تزاحم دارد. دلیل چهارم اخباری مسلکان  این است که می گویند: در تحزب منافع حزبی بر منافع عمومی ترجیح داده می‌شود و بر اساس دیدگاه قرآن « کل حزب بما لدیهم فرحون»  است. دلیل پنجم آنان این است حزب باعث سلب آزادی و اراده از اعضا می‌شود. آنان در دلیل ششم می گویند که وابستگی حزبی نظام شایسته‌سالاری را از بین می برد، هفتمین دلیل  آنان این است که تحزب  با این همه کاستی و معایب اگر مزایای اندکی هم داشته باشد، مرجوح هستند.

این استاد حوزه و دانشگاه رویکرد سوم را در تفکر « اسلامی سازی» و « بومی سازی» معرفی کرد و گفت:  اینها با توجه به اینکه می خواهند همان تجربه غرب را به اسم بنای عقلا، اسلامی یا بومی کنند و مستقیم به سراغ عقلانیت وحیانی و مبانی دینی و قرآنی و روایی نمی روند، دنبال تطهیر ذبیحه مدرنیته هستند. مشکل این تفکر برای تحزب اسلامی، بیشتر از مخالفان آن است.

استاد مهاجرنیا با اشاره به روش اسلامی‌ساز گرایان در مبناتراشی و الصاق آیات و روایات به دانش و تجربه وارداتی گفت: این تفکر به دلیل تأخر زمانی و جبران ناکارآمدی و گاهی با ژست اینکه ما چیزی از غرب و مدرنیته کم نداریم  به بومی سازی و اسلامی سازی روی آورده اند.

وی در ادامه به چهارمین رویکرد به تحزب اسلامی اشاره کرد و گفت : یک جریان فکری در جامعه وجود دارد که معتقد به « تولید دینی» است. همان طوری که « علم دینی » و « روشنفکر دینی» و « عقل دینی» و « جامعه اسلامی » و « دولت اسلامی» و « تمدن اسلامی » بر اساس اسلام و منبع وحی و قرآن قابل اجتهاد و استنباط و تولید متناسب با اقتضائات امروزی است؛ دانش « حزب اسلامی» هم بر اساس آموزه های وحیانی، تجربه اسلامی و عقلانیت دینی قابل تولید و ارائه است. البته تجربه بشری هم به مثابه احکام امضایی و بنای عقلا هم کمک به سامانه تولید است. در میان متفکران  اندیشه تولیدی، روش ها و رویکردهای مختلفی وجود دارد . یک رویکرد اجتهادی همانند امام خمینی وجود دارد که در تولید دانش و اندیشه اسلامی به ضرورت های عقلی اهمیت زیاد می دهد. تا آنجا که در بیان ضرورت نظام ولاییِ فقیه محور در دوره مدرن، معتقد است؛ تصور مجموعه دین، باورها و احکام دینی، مجتهد را قانع می کند که بدون مراجعه به آیه و روایت به بداهت و ضرورت عقلی وجود حکومت اسلامی رأی بدهد. بر این اساس، تصور تحزب اسلامی در نظام ولایی با کارکردهای مثبت و بسیار مهم آن را لحاظ عقلی، ضروری می کند. در کنار این رویکرد، دیدگاه هایی وجود دارد که نقش نصوص را برجسته تر از عقل می دانند. مع الوصف بر اساس این مبنا هم به دلیل کفایت نصوص و معاضدت حکم عقل، وجود حزب و تشکل اسلامی لازم  می شود.

حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا در ادامه افزود: یکی از کارهای قرآن، بازسازی حزب‌الله و حزب‌شیطان است. قرآن دراین‌باره همه افرادی که ذیل خصوصیات حزب‌الله قرار می‌گیرند را داخل در حزب‌الله کرده است؛ هرچند با هم اختلاف نظر داشته باشند؛ مثلاً ابوذر و سلمان هر دو ذیل حزب‌الله هستند؛ اگر چه حسب روایت معروف مراتب معرفتی آنها متفاوت است. ما هم در جامعۀ خودمان باید همین کار را بکنیم. ما باید همۀ کسانی‌که در چارچوب نظام قرار می‌گیرند را داخل در احزاب اسلامی بدانیم. یکی از کارهای بنیادی مقام معظم رهبری این بود که به‌جای رویکردهای تقلیل گرایانه به دنبال تجمیع اندیشه اصول‌گرایی و اصلاح‌طلبی در قالب « اصولگرایی اصلاح طلبانه»، « انقلابی بودن» و«ذو مراتبی وحداکثری» هستند.

این پژوهش‌گر مسائل سیاسی گفت: نکته بعدی دربارۀ آیاتی است که به‌نوعی مرام‌نامۀ حزب اسلامی را تببین می‌کند. خداوند در سورۀ مجادله می‌فرماید که افراد داخل در حزب اسلامی باید هم به خدا، پیامبر و روز قیامت ایمان داشته باشند و هم ایمان در دل‌شان تثبیت شده باشد. بنابراین، حزب اسلامی، حزبی است که مبنایش ایمان و اعتقاد دینی است. دیگر ویژگی حزب اسلامی تبری و تولی است؛ یعنی همان‌گونه که در فقه خود پذیرفته‌ایم که باید با دوستان خدا دوست باشیم و با دشمنان خدا دشمن، در حزب اسلامی هم باید همۀ مؤمنین را دوستان خدا و همۀ غیرمؤمنین را دشمنان خدا بدانیم.

وی خاطر نشان کرد: ویژگی بعدی حزب اسلامی دوری کردن از دوستی و تعصبات عشیره‌ای، قومی و قبیله‌ای است؛ چراکه در حزب اسلامی، ملاک صرفاً خدا و اعتقاد به اوست.

حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا در پایان گفت: مهم‌ترین کارکرد حزب در آیه «قیام لله» خلاصه شده است. خداوند در این آیه می‌فرماید که باید در مسیر خدا به‌صورت گروهی یا فردی حرکت کرد که مصداق بارز حرکت گروهی تحزب اسلامی است. همچنین خداوند در این آیه می‌فرماید که نباید دربارۀ پیامبر(ص) و نظام اسلامی فکر منفی کرد و به تهمت‌ها گوش داد. بنابراین، یکی از مهم‌ترین وظایف حزب اسلامی دفاع از ولایت و دور کردن شبهات از اطراف نظام اسلامی است./1330/د102/ب
http://rasanews.ir/fa/news/608637/%D9%87%D9%85%D9%87-%DA%A9%D8%B3%D8%A7%D9%86%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%DA%86%D8%A7%D8%B1%DA%86%D9%88%D8%A8-%D9%86%D8%B8%D8%A7%D9%85-%D9%82%D8%B1%D8%A7%D8%B1-%D9%85%DB%8C-%DA%AF%DB%8C%D8%B1%D9%86%D8%AF-%D8%AF%D8%A7%D8%AE%D9%84-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%AD%D8%B2%D8%A7%D8%A8-%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85%DB%8C-%D9%87%D8%B3%D8%AA%D9%86%D8%AF1

پژوهشگر مسائل سیاسی مطرح کرد؛ رویکرد قرآن کریم در قبال مسأله تحزب

پژوهشگر مسائل سیاسی مطرح کرد؛
Untitled-1
حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا با اشاره به رویکرد قرآن کریم در قبال مسأله حزب گرایی گفت: سوره مؤمنون ماجرای رقابت دو گفتمان را بیان کرده است.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر مهاجرنیا، پژوهشگر مسائل سیاسی در سیزدهمین نشست کرسی‌های آزاد‌اندیشی مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری استان قم که با موضوع «آینده احزاب و تشکل‌های سیاسی در نظام ولایی» در موسسه طلوع مهر قم برگزار شد، با اشاره به رویکرد قرآن به پدیده تحزب گفت: سوره مؤمنون ماجرای رقابت دو گفتمان «حزب مؤمنان» و «حزب اشرافی ملأ» را از دوره حضرت نوح(ع) تا دوره پیامبر اسلام(ص) بیان کرده است.

وی در ادامه افزود: کلمه احزاب حدود یازده بار در قرآن در دو معنا استعمال شده است. یک معنای عام که شامل تمام گروه های مخالف و دشمن اسلام می‌شود، معنای دیگر در خصوص احزابی است که به جنگ خندق مربوط می‌شود و سوره ای هم به آن اختصاص یافته است. در آن جنگ ، احزاب، به کفار قریش و دشمنان یهودی اطراف مدینه اطلاق می‌شد که معادل «حزب‌الشیطان» هستند.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان این‌که خداوند در سرتاسر قرآن در مقابل حزب شیطان، حزب‌الله را مطرح کرده، گفت: حزب‌الله یک جریان فکری است که نگاه و جهتش به سمت خدا است و بر اساس آن، حرکت می‌کند.

این پژوهشگر مسائل سیاسی گفت: ما برای این‌که بخواهیم حزبی اسلامی با رویکر فقهی داشته باشیم، در ابتدا باید بر اساس آیات قرآن «مؤمنون‌شناسی» کنیم؛ خداوند در ابتدای سورۀ مؤمنون به‌خوبی ویژگی های  مؤمنان را معرفی می‌کند، در این آیات فرموده است که سامانه مؤمنین، تشکیلات سالمی است که در این تشکیلات، دروغ گفته نمی‌شود، عبادات آنها بر پایه خشوع و خضوع است و رفتارهای آن ها متواضعانه است، در عهد و پیمان ها و امانت داری کاملاً وفادار و پایبند هستند و در مسیر الهی دارای استقامت اند.

دکتر مهاجرنیا افزود: خداوند در بخش دوم سوره، ابتدا به مناسبت خلقت انسان و مؤمنان به خودش تبریک می گوید « فَتَبَارَكَ اللَّهُ أَحْسَنُ الْخَالِقِينَ» و پس از ار ائه گزارشی از دستگاه آفرینش، از آیه بیست‌وسوم به بعد وارد ماجرای تاریخی تقابل جریان ایمان و کفر در قالب رسالت انبیاء الهی می شود، ماجرا  را از حضرت نوح (ع) آغاز می کند که با آمدن او جریان سیاسی «ملأ‌« که شامل اشراف قدرتمند و خواص نزدیک به قدرت بودند، در مقابل او ایستادند. بعد از آن حضرت نیز در میان انبیاء بعدی، این تقابل ادامه یافت تا به حضرت موسی(ع) می رسد.

این استاد حوزه و دانشگاه با بیان این‌که این جریان اجتماعی همه پیامبران را تکذیب می‌کردند، گفت: به‌دلیل آن‌که انبیا داعیه‌دار در دست گرفتن هدایت جامعه و حکومت بودند، جریان مقابل آن‌ها نیز به فعالیت سیاسی دست می‌زد. خداوند نیز در مقابل آن‌ها می‌فرمود: «فبعدا لقوم لا یؤمنون»؛ یعنی رسما اعلام می‌کرد جریانی که مقابل جریان مؤمنان است ، مبغوض الاهی هستند.

وی اظهار کرد: ایستادگی جریان «ملأ» در مقابل حضرت موسی (ع) ، نسبت به زمان پیامبران قبلی تفاوتی دارد و آن اینکه در زمان پیامبران قبلی، این جریان «ملأ» کم‌تر جزء شاهان و شاه‌زادگان و اشراف‌زادگان بودند؛ اما الان تحت حمایت مستکبری، مانند فرعون بودند که خود فرعون هم رئیس اینها بود. لذا خداوند نیز با اقتدار زیادتر و دست پرتری حضرت موسی (ع) را به‌‌سوی آن‌ها فرستاد تا هدایت شوند؛ اما آن‌ها مخالفت کردند و داستان مفصل سال ها مبارزه و تبلیغ حضرت موسی (ع) و دولت سازی او و  چالش های فراوانی که برایش درست کردند همه پشتوانه این جریان تاریخی است.

حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا افزود: بعد از گزارش تاریخی مجدداً در ادامه سوره مؤمنون با نگاهی جریانی به « مؤمنان» در آیات 52-54 ، حزب مؤمنین را در قالب اصطلاح امت بیان می‌کند و می فرماید: «وَإِنَّ هَذِهِ أُمَّتُكُمْ أُمَّةً وَاحِدَةً» این جریان تاریخی همراه با انبیاء جریان امت است.

وی با بیان این که امت، یعنی همۀ کسانی که تحت یک هدف و با یک عقیده حرکت می‌کنند، گفت: این گروه را تحت قالب امت بیان می‌کند و  در مقابل آن می‌فرماید جریان سیاسی «ملأ» « فَتَقَطَّعُوا أَمْرَهُمْ بَيْنَهُمْ زُبُرًا كُلُّ حِزْبٍ بِمَا لَدَيْهِمْ فَرِحُونَ »؛ آنها امر دین را ميان خود قطعه قطعه كردند و‏ دسته دسته شدند؛ هر حزب و دسته اى به آنچه نزدشان بود، دل خوش كردند. بنابراین خود قرآن هم در مورد جریان مخالف تعبیر به « حزب» کرده است.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در پایان افزود: خداوند بعد از این، باز به‌ معرفی جریان مخالف یعنی «ملأ » می‌پردازد. مبانی فکری و اقتدار آنها را با عبارت « یحسبون» بیان می کند که آنها « أَیَحْسَبُونَ أَنَّمَا نُمِدُّهُمْ بِهِ مِنْ مَالٍ وَبَنِینَ » که پشتوانه قدرت خود را مال و فرزند می پندارند. اما نمی دانند که جریان انبیاء و جریان حزب الله است که عاقبت پیروز است و در ادامه به پیامبر(ص) می‌فرماید که آن‌ها را تا مدتی رها کند و برایشان اهمیتی قائل نباشد./1330/ج

http://rasanews.ir/fa/news/602184/

استاد و پژوهشگر مسائل سیاسی : مهم ترین فلسفه تحزب در اسلام، کمک به گسترش ارزش های انسانی و الهی در جامعه اسلامی است

12

 
حوزه/ حجت‌الاسلام‌ والمسلمین مهاجرنیا با بیان این که در رویکرد قرآنی حزب‌الله همیشه پیروز است؛ هرچند در اقلیت باشند،‌گفت:مهم ترین فلسفه تحزب در اسلام، کمک به گسترش ارزش های انسانی و الهی در جامعه اسلامی است.

دکتر مهاجرنیا در دهمین نشست کرسی‌های آزاد‌اندیشی مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری: عملکرد احزاب در هیچ دوره‌ای مثبت نبوده است

استاد و پژوهشگر علوم سیاسی گفت: عملکرد احزاب نه در دورۀ مشروطه، نه در دورۀ پهلوی و نه در دورۀ جمهوری اسلامی مطلوب و در حد انتظار مثبت نبوده است و ما تجربه‌ مثبتی دراین‌باره نداشته‌ایم.
 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین محسن مهاجرنیا، استاد و پژوهشگر علوم سیاسی در دهمین نشست کرسی‌های آزاد‌اندیشی مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری استان قم که با موضوع «آینده احزاب و تشکل‌های سیاسی در نظام ولایی» در موسسه طلوع مهر قم برگزار شد،گفت: عملکرد احزاب نه در دورۀ مشروطه، نه در دورۀ پهلوی و نه در دورۀ جمهوری اسلامی مطلوب و در حد انتظار مثبت نبوده است و ما تجربه‌ مثبتی دراین‌باره نداشته‌ایم.

وی با بیان این‌که موفق‌ترین حزب بعد از انقلاب اسلامی، حزب جمهوری‌اسلامی بود که آن هم بعد از مدتی خود، منشأ اختلاف ‌شد، گفت: عملکرد احزاب در هیچ دوره ای در حد انتظار مثبت و قابل قبول نبوده است و ما تجربه‌ مثبتی در این زمینه نداریم.

دکتر مهاجرنیا در ادامه افزود: نگاه قانون اساسی مشروطه به حزب، سلبی بود. متن آن قانون دربارۀ حزب این بود: اگر حزب مولد فتنه نباشد، آزاد است؛ یعنی از ابتدا، اصل را بر فتنه‌گری گذاشتند مگر این‌که خلافش ثابت شود؛ اما در قانون اساسی جمهوری‌اسلامی، اصل بر آزادی احزاب قرار داده شد مگر این‌که خلافش ثابت شود. مشکلی بزرگی که بعد از چهل سال داریم این است که هنوز دانش حزب در کشور  ایجاد نشده است.

وی افزود: اگر چند نفر بخواهند با هم مجوز یک نانوایی را بگیرند باید دوره خاصی را چه به صورت تجربی یا به صورت علمی ببینند  تا به آنها پروانه کسب بدهند و بعد هم نظارت مستمری بر کار آنها وجود دارد ولی در زمینه فعالیت حزبی همین مقدار هم نیاز به دانش ندارد و این عیب بزرگی در کشور ما است .

این پژوهشگر مسائل سیاسی با بیان این‌که احزاب سیاسی زیادی در عرصه سیاست کشور، حضور دارند؛ اما جایگاه احزاب در قدرت مبهم است، اظهار کرد: به‌عنوان مثال، احزاب در انتخابات، حضور فعال دارند و کسانی را هم به‌قدرت می‌رسانند؛ اما اگر نماینده به ‌قدرت برسد، دیگر کاری با حزب متبوع خود ندارد، یا به سلیقۀ خودش رفتار می‌کند و یا در ساختار قدرت اصلاً جایگاهی به نام پشتوانه حزبی وجود ندارد. در برخی از کشورها اینطوری نیست مثلاً در آمریکا وقتی حزب دموکرات قدرت را در دست بگیرد، سیاست‌شان حقوق بشری می‌شود و در سیاست داخلی و خارجی، آثار تفکر حزب دموکرات دیده می شود . به ‌قول خودشان این‌ها ایدئالیست هستند در مقابل آنها جمهوریخواهان رئالیست وجنگ طلب هستند. اینکه  سهم احزاب در قدرت چه مقدار است، در کشور ما اصلاً ‌تاکنون راجع به آن بحث نشده است. با عنایت به اینکه در قانون اساسی حزب پذیرفته شده است باید دانش حقوقی و قانونی آن هم بوجود بیاید که در نظام ولایی، اصلاً حزب چه جایگاهی در تصمیم سازی، تصمیم گیری و مشارکت در قدرت دارد. نسبت حزب با دولت چیست؟

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: عملکرد احزاب نه در دورۀ مشروطه، نه در دورۀ پهلوی و نه در دورۀ جمهوری اسلامی در حد انتظار مثبت نبوده است و ما تجربه مثبتی در فعالیت حزبی نداریم. موفق‌ترین حزب ما حزب جمهوری اسلامی بود که آن هم تنها در دورۀ حضور بنی‌صدر و گروهک های اپوزیسیونی ، خوب عمل کرد؛ اما بعد از مدتی که رقبای گفتمانی خود را از دست داد، خود، منشأ نزاع داخلی شد. از اول انقلاب، با وجود احزاب مختلف ، هیچ نهادی دنبال تولید دانش سیاسی تحزب نبود. در حوزه موضوع تولید مبانی فقهی و دینی تحزب هیچ وقت مطرح نشد. شاید این جلسه، جزء معدود فعالیت‌هایی باشد که دربارۀ دینی‌سازی حزب دارد می‌شود.

دکتر مهاجرنیا با بیان این‌که تلقی ما از حزب، تلقی‌ای سکولار است، گفت: در کشور رویکرد به حزب، کارکردی است؛ یعنی به حزب به‌عنوان پدیده‌ای اجتماعی نگاه می شود. درواقع، در تلقی رایج، وجود‌حزب، مساوی با حزب اسلامی نیست؛ بلکه یک نهاد اجتماعی است که با توجه به تجربه عملکرد نه چندان مثبت آن، اصلاً در هویت سیاسی و اجتماعی ما جایگاهی ندارد.

وی در ادامه با توجه به دلایل فقهی موافقان تحزب در اسلام افزود: یکی از دلایل قطعی تحزب در فقه سیاسی ، دلیل عقلی است. که در استدلال عقلی به یک موضوع، دو نوع نگاه وجود دارد. نگاه اول، براساس معیارهای ذاتی و اولیۀ آن موضوع است؛ یعنی فقیه بررسی می‎کند تا ببیند با توجه به موضوع‌شناسی که انجام داده است، آن موضوع عقلاً چه حکمی دارد. از لحاظ عقلی حزب لازم و ضروری هست یا خیر؟ فارغ از ضرورت های ناشی از عوامل خارجی آیا ظرفیت و اهمیت حزب آن قدر هست که آن را لازم و واجب کند؟ بر خلاف این معیار، در نگاه دوم  براساس معیارهای عَرَضی و ثانویۀ ناشی از ضرورت ها و نیازهای زمانی و مکانی و مصالح و اقتضائات حزب ارزیابی می شود. یعنی فارغ از این‌که خود حزب، خوب است یا بد، از منظر عوامل ،مصالح و ضرورت‌ها ، به آن نگریسته می شود. مثل این‌که گوشت‌ مردار حرام‌خوار همیشه حرام است. اما فارغ از این حرمت اگر کسی در بیابان ، گرسنه شد و در معرض تلف قرار گرفت، همان گوشت مردار حلال می‌شود. حالا آیا وجود حزب هم از باب اضطرار است یا در حالت عادی هم به حزب نیاز هست ؟

این پژوهشگر مسائل سیاسی با بیان این‌که به‌لحاظ معیارهای اولی و ذاتی، می‌توان سه نوع به حزب نگاه کرد، اظهار کرد: نگاه اول  به اعتبار اهداف حزب است و معیار دوم به اعتبار  کارکرد آن است و معیار سوم به اعتبار جایگاه حزب است .در رویکرد ذاتی به حزب اینها مد نظر قرار می گیرند اگر اهدافش مطلوب نباشد و یا کارکردش مشروع نباشد به لحاظ فقهی نمی توان آن حزب را در نظام ولایی پذیرفت. بنابراین  اگر حزب باعث افزایش آمار مشارکت مردم در انتخابات، ارتقای سطح آگاهی مردم، ایجاد وحدت و هم‌دلی، نظارت بر قدرت، ایجاد رقابت سالم، جهت‌دهی به افکار عمومی، تجمیع منافع مردم، تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی نهادمند بشود، عقل آن حزب را می‌پسندد.

وی در پایان افزود: نگاه دوم فارغ از مثبت یا منفی بودن اهداف و کارکرد و جایگاه حزب، رویکرد دیگری دارد. به‌لحاظ معیارهای عَرَضی و ثانویه به حزب توجه می شود . فقیه نگاه می کند به ضرورت های زندگی سیاسی ، اجتماعی ، به اقتضائات و مصالح ملی که آیا آنها وجود حزب را ضروری می کنند یا خیر؟ مثلاً در دنیای امروز می‌گویند چرخ دنده مردم سالاری است خوب شما هم مردم سالاری دینی را پذیرفتید . انتخاب درست قدرت، انتخاب قانون اساسی، انتخابات کارگزاران نظام، اگر وابسته به وجود احزاب باشد. حزب به اعتبار این تقاضا ضروری می شود. حزب از باب مقدمه واجب، ضروری می‌شود. در شرایطی که حکومت جور بر جامعه حاکم است، ضرورت حزب بهترین روش برای سامان دادن به نیروهای انقلابی جهت تقویت مبارزه باحاکمیت جور است. در شرایطی که در جامعه کارگزاران به سمت انحراف، فساد، استبداد، ناکارآمدی می روند، وجود عقلانیت جمعی در قالب حزب از بهترین روش های مدیریت جامعه است. در هر شرایطی عمل به برخی از احکام جمعی اسلامی همانند عمل به مثل آیه شریفه «وَلْتَکُنْ مِنْکُمْ أُمَّةٌ یَدْعُونَ إِلَى الْخَیْرِ وَیَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ» وجود عقل جمعی حزبی بهترین سازوکار خواهد بود. در زمانی که حکومت نیازمند تقویت خاستگاه اجتماعی و مشارکت عمومی است ، قدرت بسیج توده ای احزاب بسیار مفید و کارآمد است./

http://www.icana.ir/Fa/News/417596/

دکتر مهاجرنیا ، پژوهشگر مسائل سیاسی کشور:بسیاری از مخالفان تحزب با اصل نظام جمهوری‌اسلامی هم مخالف هستند

حجت الاسلام والمسلمین دکتر محسن مهاجرنیا در ششمین نشست کرسی‌های آزاد‌اندیشی مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری استان قم که با موضوع «آینده احزاب و تشکل‌های سیاسی در نظام ولایی» در موسسه طلوع مهر قم برگزار شد، گفت: بسیاری از مخالفان تحزب مخالف اصل نظام جمهوری‌اسلامی هستند.
 
به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ، حجت الاسلام والمسلمین دکتر محسن مهاجرنیا در ششمین نشست کرسی‌های آزاد‌اندیشی مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری استان قم که با موضوع «آینده احزاب و تشکل‌های سیاسی در نظام ولایی» در موسسه طلوع مهر قم برگزار شد، گفت: بسیاری از مخالفان تحزب مخالف اصل نظام جمهوری‌اسلامی هستند.

وی در ابتدا با  اشاره به اینکه در این جلسه دلایل مخالفان حزب و تحزب را بررسی می کنیم، گفت: پدیده حزب هم چون سایر پدیده های اجتماعی با موافقان و مخالفان موجودیت آن مواجه است، بنابراین در این جلسه ابتدا دلایل مخالفان حزب را تشریح و تبیین می کنیم و سپس در جلسه بعد ادلۀ موافقان حزب را مطرح و توضیح خواهیم داد.

پژوهشگر مسائل سیاسی کشور با بیان این‌که مخالفان تحزب هر امر عرفی و عقلایی را امری سکولار می‌دانند، گفت: آن‌ها معتقدند: ما برای هر آن‌چه به‌وجود می‌آوریم، باید آیه و روایت داشته باشیم. به‌همین خاطر هم با بسیاری از اصول قانون اساسی، مانند فصل حقوق ملت و حتی با خود نظام جمهوری‌اسلامی و به‌صورت کلی، با هر نوع پدیدۀ نوظهوری مخالف هستند.

وی در ادامه افزود: مخالفان حزب معتقدند که حزب در تفکر غربی و در دنیای متجدد با مبانی لیبرالیستی درست شده و اصولاً چنین چیزی ما در قرآن و روایات نداریم. در تاریخ اسلام هم چیزی به‌نام حزب نداشته‌ایم. اگر در بعضی از برهه‌های تاریخی هم وجود داشته، یک چیز منفوری و خلاف قاعده تلقی می شده است . مثلاً اگر حزب اموی یا امثال این‌ها بوده‌اند، به‌صورت خلاف شرع حضور داشته‌اند.

این پژوهشگر مسائل سیاسی با بیان این‌که مخالفان حزب فکر می‌کنند که یک آیه هم دربارۀ حزب نداریم، اظهار کرد: آن‌ها می‌گویند: ما آیات زیادی حتی در مذمت تحزب داریم؛ مثلاً خداوند در آیۀ 159 سورۀ انعام می‌فرماید: « إِنَّ الَّذِینَ فَرَّقُواْ دِینهَمْ وَ کاَنُواْ شِیَعًا لَّسْتَ مِنهْمْ فىِ شىَ‏ءٍ إِنَّمَا أَمْرُهُمْ إِلىَ اللَّهِ ثُمَّ یُنَبِّئُهُم بمِا کاَنُواْ یَفْعَلُون»؛ یعنی ای پیامبر! با کسانی که فرقه‌فرقه شدند اصلاً کاری نداشته باش. این‌ها هیچ نسبتی با دین ندارند و خداوند، خود می‌داند با آن‌ها چه کاری انجام بدهد.

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: دلیل بعدی مخالفان تحزب این است که با عقل نمی‌توان حکم شرعی درست کرد؛ چراکه عقل، تنها روش استدلال است؛ نه منبع استخراج و استنباط حکم. عقل، حکم برای ما تولید نمی‌کند؛ بلکه حکم فقط از طریق کتاب و سنت تولید می‌شود. نهایت کار عقل این است که ما راحت بتوانیم  با روش عقلی استنباط و درک بکنیم.

دکتر مهاجرنیا با بیان این‌که مخالفان تحزب گمان می‌کنند که حتی اگر اصل حزب را هم بپذیریم، آثار منفی تحزب، ما را وادار می کند که آن را نفی کنیم، اظهار کرد: آن‌ها می‌گویند که یکی از آثار منفی تحزب، ایجاد تفرقه در جامعه است. وخداوند در قرآن به‌شدت از ایجاد تفرقه نهی کرده و تفرقه‌افکنان را بیم داده و تهدید کرده است. به‌همین خاطر، ما تحزب را نمی‌توانیم قبول کنیم.

وی در ادامه افزود: مخالفان این امر، مقتضای ایجاد حزب در یک گفتمان، را ایجاد حزب دیگر در مقابل آن گفتمان می‌دانند؛ چراکه اولاً تک‌حزبی، تنها در کشورهایی با حاکمیت استبدادی رخ می‌دهد و ثانیاً به‌طور طبیعی هر گفتمانی نقیض خود را تولید می‌کند و این، همان تفرقه‌ای است که خداوند در قرآن نهی کرده و بیم داده است.

این پژوهشگر مسائل سیاسی با بیان این‌که مخالفین تحزب معتقدند: همان‌گونه که خداوند در آیۀ 32 سورۀ روم می‌فرماید « کلُ‏ حِزْبِ بِمَا لَدَیهْمْ فَرِحُون» احزاب بیش‌تر به‌دنبال منافع حزبی خود هستند تا منافع ملی گفت: آن‌ها می‌گویند: احزاب به‌خاطر همین خصوصیت هیچ وقت به‌دنبال حق‌ و حق‌‌گرایی نیستند؛ چراکه هر حزبی بر پایه اساس‌نامه، مرام‌نامه و مانیفست خود جلو می‌رود و چیز دیگری برایش مهم نیست؛ حتی اگر آن چیز، حق باشد.

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: آنها یکی دیگر از مشکلات حزب را سلب آزادی از اعضای خود می‌دانند. آن‌ها می‌گویند که اعضای حزب به کادر رهبری باید وفادار باشند و هر چه او می‌گوید، بپذیرند. ازسوی دیگر هم می‌دانیم که سلب آزادی، خلاف فطرت و طبیعت انسان‌ها است. بنابراین، خلاف شرع نیز هست. فرض کنید حزبی ده‌میلیون طرفدار دارد. این ده ‌میلیون همه منتظر فرمان رؤسای حزب هستند تا او مثلاً لیستی بدهد و همه فقط به او رأی بدهند. این به‌غیر از این‌که خلاف حق‌گرایی است، سلب آزادی از دیگران نیز هست.

دکتر مهاجرنیا با بیان این‌که مخالفان تحزب، حزب را با ادلۀ ولایت فقیه نیز متعارض می‌دانند، اظهار کرد: آن‌ها می‌گویند: با توجه به این‌که ما معتقدیم که فصل‌الخطاب در جامعه ولی فقیه است و همه باید گوش به فرمان رهبری باشند، دیگر تحزب معنا نخواهد داشت. زیرا اگرچه احزاب باید اصل نظام را قبول داشته باشند، اما این‌گونه هم نیست که در ریز و درشت مسائل باید گوش به‌فرمان رهبر باشند؛ چراکه دیگر این امر با وفاداری به اساس‌نامه و مانیفست حزب معنا نخواهد داشت. اگر این‌گونه شد، دیگر ماهیت حزب،از بین می رود.

استاد حوزه و دانشگاه افزود: البته باید دانست که چنین افرادی به‌صورت کلی با هر نوع پدیدۀ نوظهوری مخالف هستند. بسیاری از این‌ها متحجر بر روایات هستند و اگر چیزی در روایت نیامده است آن را خلاف شرع می دانند و چیزی به نام حکم عقل برای آنها  معنا ندارد. اینها همان کسانی هستند که امام (ره) آن‌ها را در زمرۀ اسلام آمریکایی قرار داد. این‌ها با اصل نظام جمهوری‌اسلامی نیز مخالف هستند. زیرا جمهوریت در هیچ آیه و روایتی نیامده است.

وی در پایان گفت: انشاء الله درجلسه آینده، دلایل موافقان حزب و تحزب را مطرح خواهیم کرد و آن را مورد بررسی و تحلیل قرار خواهیم داد.

http://www.icana.ir/Fa/News/413711/

دکتر مهاجرنیا ، پژوهشگر مسائل سیاسی کشور: احزاب سیاسی موجود در تراز جمهوری اسلامی نیستند

مهاجرنیا با بیان اینکه معمولاً، گروه‌های سیاسی که در یک کشور، زمینه‌های مشترک ایدئولوژیک یا منافع مشترک دارند برای به‌دست آوردن قدرت با هم ائتلاف می‌کنند، گفت: تقاضای ما از مجلس شورای اسلامی که بازنگری در قانون احزاب را در دستور کار قرار داده است، این است که با همین رویکرد از طریق مرکز پژوهش ها و از طریق حوزه ابتدا در مسیر الگوسازی حزب اسلامی متناسب با شرایط موجود اقدام نماید  و بر همین اساس  قوانین آن بازنگری و نوشته شود.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، حجت الاسلام والمسلمین دکتر محسن مهاجرنیا در پنجمین نشست کرسی‌های آزاد‌اندیشی مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری استان قم که با موضوع «آینده احزاب و تشکل‌های سیاسی در نظام ولایی» در موسسه طلوع مهر قم برگزار شد، با بیان این‌که کمیسیون ماده ده احزاب نظارت جدی بر احزاب ندارد، گفت: کسانی با عنوان حزب مجوز گرفته اند ولی متعهد به اهداف و کارکرد حزب نیستند و برخی که فعالیت حزبی می کنند، مجوز رسمی ندارند . با این همه، رویکرد فعالیت حزبی در کشور اقتباسی از دنیای غرب است.

وی افزود: بعضی از جریان‌ها با این استدلال که تنها کار مذهبی انجام می‌دهند، به‌دنبال مجوز نمی‌روند. این درحالی‌ست که آن‌ها همۀ کارهای حزبی، مانند معرفی کاندیدا، صدور بیانیه، رقابت برای کسب قدرت و... را انجام می‌دهند. همۀ این‌ها به‌خاطر عدم نظارت کافی بر این جریان‌ها است.

این استاد حوزه و دانشگاه با بیان این‌که غیراحزاب نباید در کار احزاب دخالت کنند، اظهار کرد: خود احزاب و قانون نیز نباید اجازه فعالیت به چنین جریان‌هایی را بدهند؛ اما متأسفانه، این‌قدر قانون مشکل دارد و این‌قدر دربارۀ کارکرد احزاب بی‌رویه عمل شده که این اتفاقات در کشور می‌افتد.

دکتر مهاجرنیا در ادامه افزود: ما هنوز تفاوت جدی بین جناح، طیف، جریان، ائتلاف، مجمع، جامعه، اتحادیه، سازمان، انجمن، تشکل، حزب، نهضت، گروه فشار و جبهه قائل نیستیم. به‌همین خاطر، گاهی، بعضی گروه ها و جریان های سیاسی ذیل برخی از عناوین خاص برای خود، مصونیتی قائل‌اند و معتقدند که قانون نباید به آن‌ها متعرض شود.

این پژوهشگر مسائل سیاسی با بیان این‌که همۀ این اصطلاحات باید درست تعریف شود تا هرج‌ومرج ایجاد نشود، گفت: ما تعبیری تحت عنوان «جریان سیاسی» داریم که در جامعۀ سیاسی ما مبهم است؛ لذا باید ابتدا آن را تعریف کنیم.

وی افزود: جریان سیاسی، حرکت سیاسی پویا و زنده‌ای است که با برخورداری از ایدئولوژی مشخص و گرایش‌های فکری خاص درونی و با کمک رهبران خود بر نظام سیاسی و نیز اقشار مختلف جامعه تأثیر می‌گذارد و جبهه، جناح، حزب، سازمان و گروه خاص خود را می‌تواند ایجاد کند. این تعبیری است که در  جامعه شناسی و علوم سیاسی آمده است؛ اما در کشور ما کسی به این‌ها پایبند نیست؛ لذا گاهی، به احزاب، گروه و طیف‌ها نیز جریان می‌گوییم.

دکتر مهاجرنیا با بیان این‌که تعبیر «طیف سیاسی» هم یکی از اصطلاحات سیاسی است که گستره آن از جریان سیاسی هم بزرگ‌تر است؛ چراکه طیف تقریباً شبیه به قطب‌بندی اجتماعی است. به‌همین خاطر هم هست که در زمان انتخابات می‌گویند: جامعه را قطب‌بندی نکنید. زیرا طیف‌های مختلف در جامعه شکل می‌گیرد.

این استاد حوزه و دانشگاه گفت: تعبیر «جناح سیاسی » هم یک اصطلاحی است که از حزب بزرگ‌تر است. جناح؛ مجموعه گروه یا گروه‌هایی با دیدگاه‌های مشترک به‌منظور کسب قدرت سیاسی در داخل یک حکومت یا حزب، گرد هم می‌آیند. جناح می‌تواند مداومت نداشته باشد، مثل اینکه در کشور خودمان، جناح‌های چپ و راست درحال پوست‌اندازی و یا حتی جابجایی هستند. به‌همین خاطر، ممکن است در آینده‌ای نزدیک، این دو جناح با این هویت، دیگر وجود خارجی نداشته باشند.

دکتر مهاجرنیا گفت: «ائتلاف سیاسی» نیز یکی از اصطلاحاتی است که در احزاب به‌کار می‌رود. معمولاً، گروه‌های سیاسی که در یک کشور، زمینه‌های مشترک ایدئولوژیک یا منافع مشترک دارند برای به‌دست آوردن قدرت با هم ائتلاف می‌کنند. این اتفاق در بقیۀ کشورها برای ایجاد دولت زیاد رخ داده؛ اما معمولاً در کشور ما برای به‌وجود آمدن دولت اتفاق نمی‌افتد؛ البته برای رقابت ریاست مجلس و برخی موضع گیری ها گاهی ائتلاف هایی صورت می گیرد.

وی در ادامه به  تعبیر «جبهه سیاسی » اشاره کرد  و گفت: جبهه نیز در ادبیات سیاسی ما دچار مشکل شده است؛ چرا که جبهه در علوم سیاسی مفهومی است از سنخ طیف و در حد جناح و جریان سیاسی. جبهه، مجموعه ای از گروه‌ها و جریان‌ها تخصصی است ؛ اما در کشورمان به احزاب کوچک نیز این واژه  اطلاق شده است.

استاد مهاجرنیا گفت: اصطلاحاتی مانند اتحادیه و جامعه که معادل های سیاسی هستند گویا اینها عناوین برنددار هستند که هر کس زیر تابلوی این عنوان برود نیاز به مجوز ندارد. ظاهراً اینها سهم حوزه و دانشگاه هستند. هم جامعه روحانیت و هم اتحادیه دانشجویان کار سیاسی و حزبی می کنند ولی هیچکدام مجوز رسمی حزبی ندارند و کمیسیون ماده ده احزاب هم متعرض آنها نمی شود.جالب است استدلال اینها این است که فعالیت آنها فراتر از حزب و سیاست است و آنها در چارچوب دین کار می کنند و مذهبی و فرهنگی هستند و همین استدلال گویا مقبول واقع شده است. در حالی که وقتی کسی کار حزبی می کند، در انتخابات کاندیدا معرفی می کند و رسماً حمایت می کند و رقابت می کند باید مجوز بگیرد. مثل این است که یک مرکز دینی و مسجدی بگوید چون ما دینی هستیم مالیات و عوارض و پول آب و برق و جریمه راهنمایی و رانندگی نمی دهیم، این مبنای درستی نیست. کسی که در مسیر یک قانونی قرار گرفت باید به آن ملتزم باشد و الا سنگ روی سنگ بند نمی شود. شما یا نباید در جاده و اتوبان رانندگی کنید و یا باید مقررات آن را رعایت کنید.

دکتر مهاجرنیا در پایان گفت: برای پایان دادن به این هرج و مرج مفهومی و سیاسی لازم است در «فقه‌التحزب» با همۀ این اصطلاحات آشنا شویم، حدود و ثغور مفهومی و ماهیتی آنها را شناسایی کنیم و با بازنگری در آنها بر مبنای منابع و نصوص اسلامی، اصول و قواعد فقهی و با روش اجتهادی، « حزب نمونه  اسلامی» و مطابق با قانون اساسی را بازسازی کنیم. تقاضای ما از مجلس شورای اسلامی که بازنگری در قانون احزاب را در دستور کار قرار داده است، این است که با همین رویکرد از طریق مرکز پژوهش ها و از طریق حوزه ابتدا در مسیر الگوسازی حزب اسلامی متناسب با شرایط موجود اقدام نماید  و بر همین اساس  قوانین آن بازنگری و نوشته شود./


http://www.icana.ir/Fa/News/412866/

حجت الاسلام والمسلمین دکتر مهاجرنیا: احزاب باید تقویت‌کننده نظام ولایت فقیه باشند

Untitled-551
حجت‌الاسلام محسن مهاجرنیا، پژوهشگر مسائل سیاسی کشور گفت: احزاب باید موتور محرکه جامعه و ساز و کار مکمل سیستم ولایت فقیه باشند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، حجت الاسلام والمسلمین محسن مهاجرنیا "پژوهشگر مسائل سیاسی کشور" در اولین جلسۀ کرسی های آزاد‌اندیشی با موضوع «بازخوانی آینده احزاب و تشکل‌های سیاسی» که توسط مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری استان قم برگزار شد، با بیان این‌که در دنیای غرب، حزب کارکرد مثبتی متناسب با اهداف نظامهای سیاسی آن‌ها داشته، افزود: ما نیز حزب را که در قانون اساسی پذیرفتیم باید بر اساس مبانی دینی خودمان تطبیق بدهیم تا حزبی اسلامی برگرفته از باورهای دینی و فقهی شکل بگیرد.

وی در ادامه اظهار امیدواری کرد که در سلسله نشست های جدید بتوانیم پدیده تشکل سیاسی را به عنوان یک مسئله نوپدید و مستحدث، ابتدا موضوع شناسی کنیم سپس دیدگاه های موافق و مخالف آن را بررسی نمائیم و بعد با مراجعه به آیات و روایات و سیره معصومان(ع) و قواعد و ضوابط فقهی، ببینیم مقتضای اصل اولی چیست و احکام ثانویه و مصالح و عقلانیت به ما چه می گویند.

استاد حوزه و دانشگاه با بیان این‌که در دنیای امروز، حزب سیاسی به تبع نظام سیاسی دو فلسفه دارد: یکی فلسفه دینامیک و دیگری، فلسفه استاتیک، افزود: ما در فلسفه دینامیک با حزب پویا با رسالت و مسئولیت مواجه هستیم. به تعبیرشهید مطهری و دکتر شریعتی  در فلسفه دینامیک عامل سیاسی «وظیفه دارد جامعه را  از وضع موجود به کمال و سعادت و وضعیت مطلوب برساند.»هم دولت و هم احزاب سیاسی چنین رسالتی دارند. اما در فلسفۀ استاتیک دولت و احزاب تنها در چارچوب خواست اکثریت حرکت می کنند و عمدتاً نقش کارگزاری، نظارتی در عرصه قدرت و مشارکت و رقابت و فعال‌سازی وضعیت موجود جامعه را دنبال کنند.

حجت‌الاسلام محسن مهاجرنیا در ادامه گفت: البته ما طبق معارف قرآنی، نقش‌های دیگری، مانند آموزش، پرورش، تهذیب، اصلاح، هدایت و اخلاق را هم برای حزب قائلیم؛ چراکه خداوند در قرآن می‌فرماید: «و منکم امة یدعون الی الخیر.» منظور از امت یعنی گروه ها، جریان ها و احزابی است که به دنبال اصلاح جامعه از طریق ارتقاء معنویت، هدایت و امر به معروف و نهی از منکر و دعوت به خیر هستند.

وی با بیان این‌که طبق این مبنا، احزاب سازوکار تکمیلی جامعه اسلامی و جریان واسطی میان توده مردم ونظام سیاسی است،ادامه داد: احزاب در دنیای غرب عمدتاً به‌دنبال رقابت برای دستیابی به قدرت هستند و برای‌شان فرقی نمی‌کند که گاو‌چرانی مانند ریگان رییس‌جمهور شود یا یک پروفسور؛ چون آنها قابل به نظام اصلح و شایسته سالاری نیستند برایشان فرقی نمی کند حاکمیت در دست مصلحان باشد یا در دست مفسدان باشد. مهم فقط این است که بر پایه حق اجتماعی و خواست اکثریت باشد. اما در حزب اسلامی، تنها شایستگان با همه ملاکات و ضوابط شایستگی باید قدرت را دردست بگیرند. در روایات معصومیین (ع) نقل شده که اگر کسی می‌داند که شایسته‌تر از خود برای یک مسئولیتی وجود دارد، نباید خود را در معرض آن مسئولیت قرار دهد و گرنه خداوند و ملائکه او را لعن می‌کنند.

پژوهشگر مسائل سیاسی کشور افزود: ما تحزب را به‌لحاظ فقهی نیز باید بررسی کنیم. ممکن است گفته شود که این مبحث، جزء مسائل مستحدثه است و در نتیجه، برای بررسی آن باید به منطقة الفراغ و اصالة الاباحة رجوع شود اما ازسوی دیگر، برخی معتقدند معانی‌ای شبیه معنای حزب در قرآن آمده است؛ مثلاً خداوند در قرآن علاوه بر واژگان سیاسی و جریانی چون حزب، قوم، طائفه، فئه، از واژگان مفهومی دیگری مانند مؤمنان، منافقان، باغیان، آمران به معروف، ناهیان از منکر، شیعیان، تابعان، قاعدین، قائمین هم یاد کرده است.

محسن مهاجرنیا در ادامه گفت: ما باید به‌دنبال بازشناسی و بازسازی کارکردهای جدی حزب باشیم که با نظام ولایت فقیه مناسب باشد. حزب به‌صورت کلی هم کارکرد مثبت دارد و هم منفی؛ اما ما می‌توانیم سعی کنیم که کارکردهای منفی حزب را ازبین ببریم یا کاهش بدهیم؛ مثلاً در اوایل انقلاب، حزب جمهوری ‌اسلامی برای تثبیت نظام و مقابله با گروهای انحرافی تأسیس شد وخیلی مؤثر بود. الان هم ما می‌توانیم با هم‌دلی و ایجاد احزابی با مبنای آموزه‌های اسلامی، اختلاف افکنی که یکی از عملکردهای منفی احزاب است را ازبین ببریم؛ اما متأسفانه درحال‌حاضر احزاب ما به میدان مسابقه‌ای می‌مانند که تنها برای حذف جناح رقیب تلاش می‌کنند . حتی برای به‌صحنه کشیدن مردم در انتخابات هم از همین حربه استفاده می‌کنند؛ یعنی به‌جای این‌که با عقلانیت، مردم را به‌سمت صندوق انتخابات بکشانند، آن‌ها را از روی کینه‌ورزی و عصابنیت به صحنۀ انتخابات می کشانند؛ درحالی‌که امام می‌فرمود: باید قصد قربت و با وضو به پای صندوق های رأی بروید.

مهاجرنیا در  پایان گفت: امیدوار هستیم بتوانیم به مدد ظرفیت های دینی، فقهی موجود در حوزه علمیه قم و با استفاده از تجربه چهل ساله انقلاب اسلامی و با بهره گیری از دیدگاه های احزاب و تشکل های موجود و قوانین کشور به بازخوانی و بازسازی مدل اسلامی یک تشکل سیاسی برسیم .

http://www.icana.ir/Fa/News/409226/

پژوهشگر مسائل سیاسی کشور: فلسفه سیاسی راهبرد تألیفی، تقویت و اقتدار نظام اسلامی است

حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا گفت:  از میان همه کشورها و ملت ها می توانیم برای اقتدارمان در رویاروئی با امریکا، یارگیری کنیم .

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، حجت الاسلام والمسلمین محسن مهاجرنیا "پژوهشگر مسائل سیاسی کشور" در نوزدهمین نشست مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری استان قم در ادامه بحث راهبردهای انقلاب اسلامی در دهه پنجم انقلاب اسلامی با اشاره به راهبرد تألیفی، اظهار داشت: این راهبرد از آموزه های قرآنی است که به عنوان راهبرد کلان جامعه اسلامی در شرایط بحران مطرح است.
وی در تعریف آن گفت: راهبردی است که در شرایط بحرانی از طریق جذب ، یارگیری وتثبیت مومنان و مستضعفان  در کشورهای دیگر به دنبال تقویت اسلام و نظام اسلامی است. بر اساس این راهبرد، دولت اسلامی با ابزارهای مختلف از کشورها ، گروهها و افرادی که آمادگی دارند به جبهه حق بپیوندند و یا با حمایت و تعامل با آنها، نسبت به کشور اسلامی خوش بین می شوند و با دشمنان آن همکاری نمی کنند و متعهد می شوند که حسب توافق، مدافع اسلام یا  کشور اسلامی باشند، حمایت می کند
*باید برای جذب کشورها به آنها امتیاز بدهیم
استاد حوزه و دانشگاه با بیان این که راهبرد تألیفی در گذشته در قالب یک موضوع فرعی فقهی بحث شده است گفت در دانش فقه آمده است که یکی از مصارف زکات و صدقات در دولت اسلامی ، کافرانی هستند که اگر به آنها کمک شود دل آنها نرم می شود و نسبت به جامعه اسلامی خوش بین می شوند و در شرایط جنگی با دشمنان همکاری نمی کنند و متمایل به مسلمانان می شوند و در مواردی هم تصریح شده است به مسلمانان مرز نشین یا کسانی که در منطقه محل جمع اوری زکات سکونت دارند و کسانی که به دلیل ضعف اعتقادی ممکن است به دشمنان متمایل شوند و همچنین مسلمانانی که با کفار پیوند سببی دارند، به اینها هم زکات داده شود همه برای تألیف و الفت و دوستی آنها با مرکز جامعه اسلامی است. در کنار این رویکرد فقهی یک رویکرد سیاسی کلان و راهبردی هم در آیات قرآن دیده می شود.
وی افزود: در این نگاه مقوله تألیف قلوب یک فلسفه سیاسی دارد و آن هم به تقویت و اقتدار نظام اسلامی و مسلمانان برمی گردد. در این نگاه دولت اسلامی برای توانمندسازی خود در مواجهه با دشمنان به دنبال جذب و یارگیری سیاسی ، استفاده از ظرفیت (مؤلفه قلوبهم) برای جلوگیری از الحاق آنها به دشمنان و دفع خطرات و تهدیدهای احتمالی و در نهایت تشکیل امت واحده اسلامی است. که قرآن فرمود « انّ هذه امتکم امة واحدة» آن قدر این راهبرد مهم است که خداوند در دوران حکومت اسلامی در مدینه با اشاره به شرایط قبل از اسلام که جامعه جزیره العرب پراکنده و در اختلاف و نزاع بود و با آغاز اسلام شرایط دشواری حاکم بود، در سوره انفال63 خطاب به پیامبر(ص) می فرماید: «ما در آن شرایط تألیف قلوب کردیم و اگر تو می خواستی  همه دارائی روی زمین را هم می دادی نمی توانستی چنین همدلی و اخوت و امت واحدی درست بکنی» با همین الگوی الهی در آیه 103سوره آل عمران می فرماید : حالا که این الگو را شناختید پس « وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِیعًا وَلَا تَفَرَّقُوا » بر اساس آن به سمت اتحاد امت اسلام بروید و از ظرفیت سایر ملت ها هم برای تولید اقتدار و قدرت اسلام و مسلمانان استفاده کنید.
مهاجرنیا در ادامه گفت: امروز در مقابله با قدرت شیطانی آمریکا که ما را تهدید و محاصره کرده است و تلاش می کند تمام دنیا را علیه ما بسیج کند و در 13 آبان به دنبال تشدید تحریم ها است،شما ببینید امریکا چقدر دارد یارگیری می کند . ما هم که مورد تهاجم هستیم باید یارگیری کنیم و کشورها را به خود جلب کنیم و روشن است برای جلب کشورها باید به آنها امتیاز داد همانطور که آمریکا به آنها امتیاز می دهد.
وی گفت: حمایت از جریان مستضعفان جهان و مظلومان مانند سوریه که به آنها ظلم شده، یا مانند فلسطینیان که سرزمینشان را گرفته اند و یا مانند بحرین، که گرفتار ظلم استبداد وابسته هستند و مانند یمنی ها که از زمین و دریا به آنها ظلم می شود و هیچ کس به آنها کمک نمی کند طبق قانون اساسی این حمایت وظیفه دولت اسلامی است.
*ما همیشه به کشورهای اسلامی به چشم رقیب نگاه کردیم
حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا با اشاره به انواع کمک رسانی به کشورهای دیگر ابراز داشت: تثبیت مومنان ضعیف الایمان یکی از وظایف نظام جمهوری اسلامی است که ما در سیاست خارجی نسبت به آن ضعیف عمل کردیم ما نسبت به کشورهای اسلامی که هم گرفتار ظلم هستند و هم علیه ما تحریک می شوند ،خوب عمل نکردیم و به عنوان رقیب به آنها نگاه کردیم .ما با جهان اسلام نباید همانند سایر کشورها با زبان دیپلماسی محض حرف می زدیم علائق ما بیشتر از دیپلماسی است. ما نتوانستیم دل آنها را به سمت خودمان جلب کنیم. آنها از یک طرف سرانشان وابسته به غرب هستند و به آنها زور می گویند ترامپ رسماً اسم اینها را (گاو شیرده) گذاشته  است و ما هم بدون توجه به این واقعیت مکرر این بدبختی اشان را توی سرشان زدیم که شما وابسته اید، شما بی عرضه اید ، شما ترسو هستید، شما پادشاهی هستید، شما تا الآن یک انتخابات نداشتید. ما خوبیم، ما مردم سالاری دینی هستیم، ما انقلابی هستیم، بعد شما با این موضع انتظار دارید در هفته وحدت و در تقریب مذاهب اسلامی و در مجمع جهانی اهل البیت(علیهم السلام)  و در روز قدس و در روز برائت از مشرکین، آنها را کنار خودتان ببینید . معلوم است که نمی شود .
وی افزود: شما اگر به فرزند مریض و آسیب دیده  خودتان هم مکرر بگوئید شما مریض هستی شما نمی توانی شما ناقص هستی او هم دیگر با شما همکاری نمی کند. راهبرد تألیفی به ما راه تألیف قلوب را نشان می دهد که چگونه بر اساس محبت با مسلمانان و کشورهای اسلامی برخورد کنیم و چگونه دل دولت های غیر مسلمان را به خودمان خوش بین کنیم که آنها در مجامع بین المللی علیه ما رأی ندهند و در تحریم ما با دشمنان همکاری نکنند.
*باید یارگیری را از جهان اسلام انجام دهیم نه از کشورهای آمریکای لاتین
پژوهشگر مسائل سیاسی با اشاره به نگاه مثبتی که گاهی برخی از شخصیت های سیاسی ما به عربستان و رابطه خوبی که با آنها برقرار کرده بودند ، گفت: اگر ما به عربستان روی خوش نشان می دادیم احتمال زیادی داشت که روی آنها تأثیرگذار باشیم؛ راهبرد تألیفی به ما می گوید یارگیری را از جهان اسلام شروع کنید و همه توجه شما به کشورهای آمریکای لاتین  نباشد .
وی با بیان این که از 55 کشور مسلمان دنیا امروز عربستان در جذب بیشتر آنها از ما موفق تر عمل کرده است . افزود: این نقطه ضعف ما است که نتوانستیم کشورهایی که مسلمان هستند و با ما اشتراک دینی داشتند را جذب کنیم. حمایت امروز ما از حزب الله، سوریه، یمن و بحرین چقدر برای قدرت منطقه ای ما ارزشمند بوده است. ما اگر می خواهیم در میدان بازی نقش ایفا کنیم باید هزینه کرد و به تنهاییدر برابر تمام غرب و استکبار از گفتمان اسلام انقلابی دفاع کرد. اگر به دنبال موفقیت هستیم نیاز به یار گیری برای جبهه مقاومت داریم.
حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا تصریح کرد: چرا کشورهایی مانند سودان و مراکش، سنگال و جیبوتی به دامن عربستان می روند و ما راحت آنها را رها می کنیم؟‌ برخی از کشورها را می توان با اندک هزینه ای جذب کرد. همین الان هم دل اینها با ماست شما ببینید ماجرای هفته قبل حقوق بشر کدام کشورها به ضرر ما رأی دادند کدام کشورها به نفغ ما رأی دادند . با همه این مناقشاتی که ما با کشورهای مسلمان داریم آنها به ضرر ما رأی ندادند یا ممتنع بودند و یا به نفع ما رأی دادند. اینها ظرفیت فوق العاده ای برای تألیف قلوب و سامان دادن به امت اسلام است . باید زمینه ها، فرصت های سامان دادن به این راهبرد را در دنیا شناسایی کرد.
*هیچ کشوری دشمن ذاتی ما نیست.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: امروز ما باید مانند پدری که به دنبال فرزند فراری خود می رود دلسوزانه باعربستان و امارات و بحرین برخورد کنیم زیرا در دنیای امروز، یارگیری یک اصل است و ما می بینیم که آمریکایی که تشنه به خون مسلمانان است با برخی از کشورهای عربی طرح دوستی ریخته است و بیشتر از ما از راهبرد ائتلاف بهره می گیرد.
حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا با بیان این که قرآن به ما می گوید هیچ کس دشمن ذاتی شما نیست، افزود: حتی کفار هم دشمن ذاتی ما نیستند. ما با هیچ ملت و کشوری جنگ ذاتی نداریم. کفار حربی کسانی هستند که به جنگ ما آمده اند،آنها استثنا هستند . شما آیات الهی را ببینید می گویند « لَا یَنْهَاکُمُ اللَّهُ عَنِ الَّذِینَ لَمْ یُقَاتِلُوکُمْ فِی الدِّینِ وَلَمْ یُخْرِجُوکُمْ مِنْ دِیَارِکُمْ أَنْ تَبَرُّوهُمْ وَتُقْسِطُوا إِلَیْهِمْ »‌ یعنی خدا شما را از آنان که با شما در دین قتال و دشمنی نکرده و شما را از دیارتان بیرون ننمودند نهی نمی‌کند که با آنان نیکی کنید و به عدالت و انصاف رفتار نمایید. این مبنای راهبرد تألیفی است.  ولی شما ببینید ما یک جریان افراطی  داریم که همه دنیا را  دشمن ذاتی تصور می کند . این رویکرد به ضرر دین و اسلام و منافع و مصالح کشور است.
وی با تأکید بر این که باید ملت ها و کشورهایی که امکان جذب را دارند با معامله با حمایت سیاسی و فرهنگی باید آنها را جذب کرد، اظهار داشت: قرآن در آیات متعددی به این راهبرد اشاره کرده است . در آیه 60 سوره توبه یکی از مصارف زکات را تألیف قلوب همین ها دانسته است. شما شأن نزول آیه مؤلفة القلوب  را ببینید که پیامبراکرم‌ (ص) بخشی از غنایم جنگ هوازان و ثقیف را به ابوسفیان، معاویه، حکیم بن حزام، نضر بن حارث داد تا دل آنها را نسبت به اسلام نرم کند. در آیه 103 سوره آل عمران بر اهمیت تألیف قلوب بین مسلمانان تأکید شده است و خداوند در آیات 92 سوره انبیاء و 52 سوره مؤمنون دستور به اتحاد در امت اسلامی می کند و از تفرقه و دو دستگی امت اسلامی  بر حذر می دارد و ما دراین شرایط بحرانی نیاز به این ائتلاف و یارگیری داریم تا کشورهای اسلامی در سازمان ملل و نهادهای بین المللی از ما حمایت کنند و در رویاروئی با آمریکا از دشمنمان حمایت نکنند.
*اصول مربوط به اتحاد امت اسلامی در قانون اساسی معطل مانده است
مهاجرنیا به 4 اصل قانون اساسی در رابطه با تألیف قلوب اشاره کرد و اظهار داشت: اصل سوم قانون اساسی بر تعهد برادرانه نسبت به کشورهای مسلمان و حمایت از مستضعفان جهان تأکید دارد و باید از آنها حمایت کنیم ولو کافر و بی دین باشند. اصل 11 قانون اساسی می گوید که همه مسلمانان یک امت اند و دولت موظف است سیاست کلی خود را بر پایه اتحاد امت اسلامی قرار دهد ولی این اصول از مواردی است که ما موفق به عملی سازی آنها نشدیم و معطل مانده است. اصل 14 قانون اساسی که مبتنی بر آیه «لا ینهاکم الله عن الذین لم یقاتلوکم فی الدین» است، اظهار داشت: راهبرد تألیفی می گوید به سمت کشورهایی که با ما سرجنگ ندارند بروید و اگر ما کشورهای تولید کننده نفت را به خود جذب می کردیم امروز ترامپ جرأت نمی کرد ما را تحریم کند و ما بودیم که آنها را تهدید و تحریم می کردیم. اصل 54 قانون اساسی حمایت از مستضعفان و حق طلبان عالم در برابر مستکبران را وظیفه دولت دانست و گفت: ما در اوایل انقلاب تمام نهضت های آزادی بخش را شناسایی و حمایت می کردیم ولی با مخالفت و ندانم کاری های برخی در داخل مواجه شدیم و حمایت های ما  کم شد و امروز دچار این بحران شده ایم.
*تألیف قلوب، یکی از عناصر مهم قدرت نرم جمهوری اسلامی ایرن در شرایط بحرانی است
وی راهبرد تألیفی را قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران در شرایط بحرانی دانست و گفت: ما در حال حاضر شاید از طریق اقتصاد و سیاست و فرهنگ در مواجه باآمریکا دچار مشکلاتی بشویم ولی از طریق توافق  و ائتلاف و یارگیری با بسیاری از کشورها  و همراه سازی آنها می توانیم قوی تر عمل کنیم . اگر قدرت نرم انقلاب بخواهد افزایش پیدا کند و ارزش های اسلامی محقق شود باید راهبرد تألیفی را احیاء و در جهت گیری نظام اسلامی مبنا قرار دهیم .
*اهداف راهبرد تألیفی
حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا با اشاره به اهداف راهبرد تألیفی، مؤلفه قلوبهم را از اهداف تعیینی نظام اسلامی عنوان کرد و اظهار داشت: جذب و یارگیری سیاسی از میان مؤلفه قلوبهم، استفاده سیاسی از ظرفیت مؤلفه قلوبهم در شرایط خاص، جلوگیری از الحاق مؤلفه قلوبهم به سمت دشمن، دفع خطرات و تهدیدهای آنها، زمینه الفت و دوستی و تفاهم برای اهداف سیاسی و تألیف قلوب به مثابه دعوت به اسلام از جمله اهداف این راهبرد است.
وی با بیان این که کشور کوچکی مانند "اسرائیل" امروز "آمریکا" را می چرخاند، گفت: این ها با کسب قدرت و نفوذ و لابی گری اقتصادی و سیاسی در آمریکا توانسته اند این کار را بکنند؛ ما هم می توانیم با استفاده از ظرفیت مهاجرین متخصص ایران که در سراسر جهان هستند و به دست آوردن دل آنها این کار را بکنیم و نخبگان ما به عنوان یک کمپین بزرگ تخصصی در کشورهای غربی ظرفیت بسیار ممتازی هستند که با همراه ساختن آنها می توانیم با کمک آنها در جهت کسب منافع ملی به دولت های غربی  فشار بیاوریم و اهدافمان را دنبال کنیم.
استاد حوزه و دانشگاه با بیان این که اگر بر اساس راهبرد تألیفی به برخی از کشورها کمک نکنیم ناچار به سمت دشمن می روند، گفت: اگرتاریخ آفریقا را مطالعه کنیم می بینیم آفریقایی ها اکثراًَ‌ مسلمان و فقیر بودند و چون اروپایی ها به آنها کمک مالی و فرهنگی کردند اکثرا مسیحی شدند، اروپایی ها با پول توانستند دین و فرهنگ و زبان خود را در این کشورها غالب کنند. ما هم می توانیم این کار را بکنیم و در برخی کشورها هم این کار را کرده ایم.
*اگر می خواهیم کدخدا باشیم باید سرکیسه را شل کنیم
وی با بیان این که اگر می خواهیم کدخدا باشیم باید یک جاهایی سر کیسه را شل کنیم و خرج کنیم، افزود: راهبرد تألیفی می گوید اگر در مواردی برای تألیف قلوب خرج می کنید این هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری است؛ ما در سوریه و لبنان سرمایه گذاری بزرگی کردیم و امروز اسرائیل از ما در این کشورها می ترسد و از ما حساب می برد. با این سرمایه گذاری نقشه خاورمیانه بزرگ آمریکا را به هم زدیم و بعد از چهل سال آنها نتوانستند قدرت برتر این منطقه باشند. کافی است به انتخابات اخیر عراق و لبنان و مسیر تحولات جنگ در سوریه و یمن نگاه کنید.
حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا کمک به مستضعفان و کشورهای ضعیف اسلامی را وظیفه دینی و قانونی جمهوری اسلامی دانست و گفت: امروز جریانی که در داخل به کمک های ما به سوریه و لبنان و یمن و دیگر کشورها ایراد می گیرند حرف دشمن را می زنند. زیرا اگر ما جمهوری اسلامی را می خواهیم این کمک ها از الزامات قانونی آن است و نمی شود که شما بخواهی در منطقه بزرگی کنید و شعار نه غزه و نه لبنان سر بدهید. این تناقض است.
وی با بیان این که برخی از کشورها الان برای ما خطری ندارند ولی اگر آنها را رها کنیم تبدیل به خطر می شوند، خاطرنشان کرد: ما باید برای روز مبادا در حوزه سیاسی نیرو جذب کنیم؛ مثلا این که کشتی های ما امروز تا بیخ گوش آمریکا می روند و مانور قدرت می دهند و سواحل دنیا ما را تحویل می گیرند و روی ما حساب می کنند و صدای غرش موشک های ما در کرانه شرقی دریای مدیترانه و در باب المندب در قسمت جنوبی دریای سرخ و خلیج عدن ،دل دوستان ما را شاد می کند نمونه هایی از راهبرد تألیف قلوب است.
پژوهشگر مسائل سیاسی دعوت به اسلام را از وظایف اصلی نظام اسلامی و دین ما عنوان کرد و تصریح کرد: اگر فرض کنیم که حکومت هم نداشتیم اصل دعوت به اسلام وظیفه ما است و الان که دولت داریم به طریق اولی وظیفه داریم که تألیف قلوب کنیم، ما حتی قبل از انقلاب هم دعوت به اسلام را داشتیم و برای آن هزینه می کردیم.
*گستره و قلمرو تألیف قلوب
وی با اشاره به گستره و قلمرو راهبرد تألیفی گفت: بسیاری از فقهاء گفته اند که قلمرو راهبرد تألیفی شامل ملت ها و دولت ها و اقوام کافر که زمینه تمایل به اسلام دارند و یا در دفاع از مرزهای اسلام به ما کمک می کنند هم می شود. مسلمانان ضعیف الایمان، مسلمانانی که در همجواری محل جمع آوری زکات هستند و مسلمانان مرز نشین و کسانی که خویشاوندانی از کفار دارند، اینها همه در گستره حمایتی این راهبرد قرار دارند.
حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا در پایان با اشاره به روش ها و ابزارهای راهبرد تألیفی ابراز داشت: ابزارها و روش های حمایت اقتصادی از قبیل وام دادن به کشورها، امدادرسانی در حوادث و بلایای طبیعی، بخشش و هدیه و حمایت کارشناسی؛ ابزارها فرهنگی از قبیل تبلیغ و دعوت، آموزش فعال و مستمر در کشورها و بهره گیری از موقعیت های جهانگردی ، اینها از سازو کارهای استحکام بخش راهبرد تألیفی هستند. همان طوری که ابزارهای سیاسی همانند برقراری روابط سیاسی ، انعقاد پیمان نامه های صلح و همزیستی و گسترش تعاملات بین المللی و ابزارهای نظامی همانند کمک نظامی و ارسال تجهیزات جنگی به مظلومان، نشان دادن اقتدار نظامی و اعزام مستشار نظامی ، اینها هم جزء استلزامات این راهبردند./
http://www.icana.ir/Fa/News/406904/

حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا پژوهشگر مسائل سیاسی کشور: احساس بی عدالتی جامعه را به بحران می کشاند

DSCN0391
استاد حوزه و دانشگاه با بیان این که تعصب جناحی و حزبی تعقل را از بین می برد و  آزادی را خدشه دار می کند، گفت: ما باید یاد بگیریم که برای رسیدن به آرزوها  و منافع شخصی و حزبی، منافع ملی را فدا نکنیم و آرامش جامعه را بر هم نزنیم.
حجت الاسلام والمسلمین محسن مهاجرنیا، پژوهشگر مسائل سیاسی کشور، در هجدهمین نشست از سلسله نشست های مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری استان قم که در مؤسسه طلوع مهر برگزار شد در ادامه تبیین راهبردهای اصولگرایی در دهه پنجم انقلاب به ادامه راهبرد تسکینی پرداخت.
وی ایستادگی در مقابل دشمن در دهه پنجم انقلاب را منوط به برقراری آرامش در جامعه دانست و اظهارداشت: این که امروز برخی در مقابل تصویب AFTF   و لوایح مرتبط ، واکنش نشان می دهند و شورای نگهبان و مجلس را در مقابل هم قرار می دهند اگر چه که نشانه سیاسی بودن و پویایی جامعه است ولی پشت برخی ازموضع گیری ها و اتهام زنی های شدید و تکفیری، یک تحجر و تصلب خوابیده است. همه باید مصلحت نظام را در نظر بگیرند وهر قانونی را اکثریت تصویب کرد نباید آنها را خائن و سرسپرده غرب متهم کرد. با مصالح ملی نباید جناحی برخورد شود.
امروز کشور ما گرفتار مانور جناحی و موضعگیری های تکفیری شده است
استاد حوزه و دانشگاه با بیان این که هر کدام از دو جناح تمام تلاش خود را برای به کرسی نشاندن نظر خود می کنند، گفت: برخی از موضع گیری ها به صورت بی رویه و حتی خارج از چارچوب قانونی انجام می شود و مشکلاتی را درست می کند؛ مانور جناحی که در کشور به وجود آمده نشان می دهد ما بر مبنای عقلانیت و مصالح و منافع ملی فکر نمی کنیم بلکه اندیشه و موضعگیری ما جناحی است.
وی با بیان این که نباید موضع گیریهای ما تبدیل به موضع گیری های جناحی بدون تعقل شود گفت: این نوع موضع گیری در دین ما پذیرفتنی نیست و این ها برای کشور مشکل ایجاد می کند و سبب تلاطم و التهابات شکننده می شود و کشوری که در شرایط معضلات اقتصادی و اخلاقی است را بیشتردچار مشکل می کند.
حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا افزود امروز ما نیاز داریم که جامعه را آرام کنیم و راهبرد تسکینی به ما می گوید که وقتی التهابات و هیجانات و حرف زدن و موضع گیری بی رویه انجام می شود باید به جامعه آرامش داد  و این کار نظام است و نسل وفادار به انقلاب باید آرامش را ایجاد کنند تا در این شرایط بحرانی گل به خودی نزنیم.
وی با  بیان این که نظام باید دائما به دنبال این باشد که تنش ها را کاهش دهد، گفت: ما باید یاد بگیریم که برای رسیدن به منافع شخصی و حزبی، منافع ملی را فدا نکنیم؛ امروز همه احزاب کشور قبول دارند که دشمنان خارجی برنامه ریزی کردند که نظام اسلامی را نابود کنند و ما با  وجود  دشمنانی که به دنبال بر هم زدن آرامش و بلکه دنبال فروپاشی نظام ما هستند نیاز به حفظ آرامش داریم.
نفاق امروزی از نفاق صدر اسلام که در قرآن آمده است،گسترده تر و پیچیده تر شده است
پژوهشگر مسائل سیاسی کشور با اشاره به نفاق داخلی که در کشور وجود دارد گفت: جامعه را اگر با جامعه پیامبر ص مقایسه کنیم، نفاق در این دوره بیشتر شده است . با ادعای اصولگرایی نمی شود دروغ گفت ، تهمت زد و با ادعای اصلاح طلبی هم نمی شود خلاف قانون عمل کرد و مصالح نظام اسلامی را زیر پا گذاشت . وجود برخی تناقضات رفتاری این ها بر می گردد به نفاق درون . چطور می شود با وجود قانون همدیگر را تهدید به مرگ می کنیم. برای به کرسی نشاندن یک ایده که نباید مبانی و اصول و ارزش های اعتقادی را به قربانگاه برد. در همین مصوبه دیروز مجلس این تناقضات را شما می بینید . مجلس در جمهوری اسلامی هر قانونی تصویب کند  باید به تأیید شرعی و قانونی شورای نگهبان برسد بنابراین چه مشکلی وجود دارد تازه اگر آنجا هم مشکلی پیش بیاید و اختلافات مجلس و شورای نگهبان حل نشود ، مجمع تشخیص نظام که زیر نظر مقام معظم رهبری است باید نظر بدهد، مسیر قانونی وجود دارد و نیازمند طومار نویسی و اتهام زنی نیست.
اصولگرایان و اصلاح طلبان در افراط در تخریب گوی سبقت را از هم ربوده اند
وی ادامه داد: نکته بعدی اختلافاتی است که ما به آن دامن می زنیم و روز به روز اختلافات مذهبی ، قومی و سیاسی  را تشدید می کنیم. افراطیون از هر دو جناح اصولگرا و اصلاح طلب در تخریب یکدیگر مسابقه گذاشته اند و گوی سبقت را از هم ربوده اند.
حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا جهل و نادانی را هم یکی از عوامل تهدید آرامش دانست و اظهار داشت: بخشی از بدنه جامعه که در میدان مشارکت هستند اطلاعات پایینی دارند و آنقدر تعصبات خشک به آنها القاء می شود که طرف نمی تواند فکر کند و حتی آدم هایی که انتظار نمی رود که بر اساس بی اطلاعی قضاوت کنند هم در معرض این آسیب قرار دارند.
جناح روشنفکر ما هم متحجر شده است
وی با اشاره به تصلب و تحجر موجود در جامعه گفت: امروز متأسفانه تحجر در هر دو جناح ،وجود دارد. جناح روشن فکر ما هم متحجر شده و حاضر نیست که حرف طرف مقابل را بپذیرد؛ راه گفتگو از هر دو طرف بسته شده است. در گذشته فقط مقدسین تحجر و تصلب داشتند اما امروز این آسیب تنگ نظری به مدعیان روشنفکری هم رسیده است.
استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به نقش عامل طمع ورزی در تهدید آرامش جامعه، گفت: بحران اقتصادی ، طمع ورزی را در جامعه فعال کرد و در بحث سکه و ارز دیدیم که ادم هایی که وضعشان هم خوب بود طمع آنان را وادار کرد که روی چیزی سرمایه گذاری کنند که به ضرر منافع ملی بود و روان جامعه را دچار اضطراب و نگرانی کردند. البته در کنار این طمع ورزی بخشی از جامعه ما واقعا نیازمند هستند و مشکل دارند اگر در شرایط بحرانی دولت فکری به حال آنها نکند آنها مجبور می شوند برای معیشت خود دست و پا بزند تا مشکل خود را برطرف کند و همین ها هم در دام بی قانونی و ایجاد مشکل برای منافع ملی گرفتار می شوند و سبب بر هم خوردن آرامش جامعه می شود.
مهاجرنیا  با اشاره به عامل بی مبالاتی و بی اعتقادی و بی تقوایی و نقش تخریبی آن در جامعه ابراز داشت: یکی از عوامل مهم در ایجاد هرج و مرج و بی قانونی همین بی مبالاتی است  و همین عامل زیربنای سایر عوامل هرج و مرج اجتماعی است.
 احساس بی عدالتی جامعه را به بحران می کشاند
حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا تبعیض و ظلم را از موارد بحران زا در جامعه دانست و گفت: امروز در جامعه یک شوک بی عدالتی وارد شده است و برای جامعه تبدیل به یک مسأله و مشکل شده بود و هنوز هم جامعه ما از بی عدالتی و احساس تبعیض رنج می برد و احساس تبعیض حتی اگر هم واقعیت نداشته باشد بسیار خطرناک تر از خود تبعیض است.
وی بحران اخلاقی را از عوامل بر هم زننده آرامش جامعه دانست و گفت: ما راحت به هم دیگر ناسزا می گوییم و تهمت می زنیم و وقتی این بداخلاقی فراگیر شود جامعه دچار مشکل می شود.
پژوهشگر مسائل سیاسی با اشاره به این که فضای بسته سیاسی در جامعه بحران ایجاد می کند، گفت: آزادی از ارزش های بسیار مهم در دین ما است و قرآن یکی از اهداف رسالت انبیاء(ص) را آزاد کردن انسان ها از بند نفس معرفی می کند و آزادی جزئی از دین ما و بخشی از امور طبیعی و فطری ما است.
ایشان در ادامه به عامل آزادی در آرامش و امنیت جامعه اشاره کرد و گفت  آزادی هدیه الهی است و شعار انقلاب اسلامی بود و در متن قانون اساسی ما آمده است اما گاهی افراط در آن و یا جلوگیری از آزادی سبب ناامنی در جامعه است .ما آزادی را تعریف نکرده ایم و حدود و ثغور آن مبهم مانده است. بنابراین گاهی فضای بسته سبب انفجار و ناامنی اجتماعی می شود. از طرفی به هر کس حرف از آزادی بزند انگ غرب زدگی می زنیم در حالی که آزادی جزء رسالت عامه انبیاء است.
تعصب حزبی آزادی را خدشه دار می کند
حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا با بیان این که آزادی از شعارهای اصلی انقلاب اسلامی بوده است، گفت: آزادی یعنی رهایی از هر چیزی که عقلانیت  را از بین می برد، در قرآن می فرماید انبیاء آمدند تا غل و زنجیر از پای انسان ها بردارند و از استبداد زمانه ، خرافات و جهل و رسوم باطل و موهومات و باورهای نادرست رهایشان کنند. و انسان ها را به حجت درون یعنی عقل و حجت بیرون یعنی رسالت انبیاء ارجاع بدهند. در جامعه ما تعصب های کور و تحجرهای دینی و تصلب های حزبی و جناحی و پیروی جاهلانه از دیگران در مقابل عقلانیت است. همین ها افراد و گروه ها را در غل و زنجیر مدرن گرفتار کرده است. اینها خودشان آزاد نیستند و آزادی جامعه را هم تهدید می کنند. دین در مقابل آزادی نیست. چرا برخی از به کار بردن واژه آزادی امتناع می کنند. آزادی بی بند و باری نیست. آزادی دروغ و تهمت زدن هم نیست . آزادی انحصار طلبی و استبداد رأی نیست. آزادی غرب زدگی و شرق زدگی هم نیست.آزادی یعنی بازگشت به عقلانیت ، به فطرت به مصلحت نظام اسلامی ، به رعایت عدالت، آزادی یعنی اینکه ملت ایران حق دارد هر گونه می خواهد زندگی کند و زیر سلطه هیچ بیگانه ای نرود.این آزادی را هرکس و هر جناحی مخدوش کند، نمی توان او را اصلاح طلب یا اصولگرا نامید.
استاد حوزه و دانشگاه افزود: کشور ما که تنها کشور شیعی در جهان است و به دنبال احیای ارزش ها است سزاوار نیست که این عوامل آرامش و امنیت همه جانبه او را  تهدید نماید و کشور را دچار بحران کند.
انواع آرامش در قرآن
یک. آرامش طبیعی
وی با اشاره به انواع آرامش در قرآن اظهار داشت: جامعه ما به جهات مختلف نیاز به آرامش دارد و بخشی از آرامش، آرامش طبیعی است که قران می گوید که  در مورد آرامش شب ، آرامش خانواده ، آرامش اجتماع ، آرامش طبیعت و چرخش افلاک  به آنها اشاره کرده است
حاکم اسلامی باید به مردم آرامش بدهد
حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا گفت: خداوند در قرآن می گوید که ما زمین را جامعه را برای شما گهواره یعنی محل آرامش قرار دادیم. خوب این زمین ممکن است تهدید شود چه کسی باید آرامش آن را تأمین و حفاظت کن ؟ دولت اسلامی وظیفه دارد که آرامش و امنیت جامعه اسلامی را تأمین کند و تهدیدهای آن را دفع نماید و امنیت شب و روز مردم را تنظیم کند  تا مردم راحت استراحت کنند و در روز راحت به معیشتشان برسند. فکر و خیال مردم را راحت کند تا کارگر راحت بتواند کار کند و دانشمند راحت بتواند دست به قلم شود و نظریه پردازی کند؛ یکی از دلایلی که امروز  ما با خلأ نظریه مواجه هستیم همین عدم آرامش در جامعه است و الا ما متفکر و اندیشمند کم نداریم. فرصت اندیشیدن را چه کسی باید در جامعه ایجاد و حراست کند؟
پژوهشگر مسائل سیاسی کشور گفت: قرآن می فرماید: خداوند خانه را محل آرامش قرار داده است ولی امروز ما مشکلات زیادی در همین خانه داریم . از سبک خانه سازی و اختلافات درون خانه ، طلاق های زیاد درون خانه ، شیوه تربیت ناسالم درون خانه ، شرایط دشوار ازدواج درون خانه ، فرار دختران درون خانه ، بیکاری درون خانه ، بی مبالاتی درون خانه ،غرب زدگی درون خانه، گسترش افراطی ایده فمینیستی درون خانه و صدها مسئله دیگر اینها همه سبب ناامنی و از بین رفتن آرامش خانه و خانواده است. سؤال این است که مسئول آرامش خانه و جامعه و کشور کیست ؟‌
نظام سیاسی وظیفه حفظ آرامش در جامعه را دارد
وی با بیان اینکه امروز باید تلاش شود تا خروجی نظام آموزشی، مثبت شود و سیستم تعلیم و تربیت مدیریت شود تا تبدیل به بحران نشود، گفت: این تلاطمی که در حوزه تفکر ایجاد می شود به دلیل عدم آرامش در نظام آموزشی است و این نظام سیاسی است که وظیفه حفظ آرامش را دارد.
دو. آرامش روانی
مهاجرنیا با اشاره به نوع دیگری از آرامش گفت آرامش روانی در جامعه هم از مسائل مهم است .برخی از مسائل اخیر مانند نرخ طلا و ارز، آرامش روانی جامعه را هدف قرار داد و روی جامعه تأثیر می گذارد و مردم را مضطرب، آشفته و نگران کرد. برخی از موضع گیری ها، دعواهای جناحی ، ناکارآمدی ها ، سوء مدیریت ها و بی توجهی ها آن هم در سطح مسئولان آرامش جامعه را بر هم می زند و مردم را نسبت به آینده خود نگران می کند.
سه. آرامش اعتقادی
وی سومین نوع آرامش در قرآن را آرامش اعتقادی دانست و گفت: ایمان از واژه امن و امنیت است . ایمان سبب آرامش و امنیت درون انسان می شود . اگر ما باورهای دینی خود را تقویت کنیم و بدانیم که خداوند مالک الملک است و همه چیز مال اوست و حیات و ممات و رزق وروزی دست اوست و عزت و ذلت و اخذ و اعطاء به اراده اوست . خوب با وجود این اعتقادات چرا ما آرامش نداریم ؟ به خاطر ضعف ایمانی ما است اگر اعتقاد داریم که رزق  و روزی دست خدا است چرا اختلاس میلیاردی ؟ چرا حقوق نجومی ؟ چرا دزدی ؟ چرا احتکار و گرانفروشی ؟
خداوند در جریان تحریم ها ما را عزیز کرد و نظام بین الملل در حال تغییر است
استاد حوزه و دانشگاه با بیان این که تحریم های سال 90 فشار زیادی به کشور وارد کرد، گفت: این خداوند بود که به ما کمک کرد که از تحریم ها بیرون بیاییم و خدا ما را عزیز کرد  تا ما از فشار بیرون آمدیم. فشار  در آن سال ها علیه ایران اسلامی، مطمئناً از فشار جنگ احزاب علیه پیامبر اسلام(ص) بیشتر بود از فشار جنگ بدر گسترده تر و سنگین تر بود در بدر خداوند فرمود مسلمان ها بدانید که خداوند به کمک  شما آمد . خداوند دشمنانتان را کشت . خداوند بود که به سمت آنها تیر می انداخت.آیا همان خداوند نبود که تنها جامعه اسلامی و حکومت دینی روی زمین را از محاصره به قول خودشان جامعه جهانی، سرافرازانه خارج کرد ؟ آیا خداوند نبود که ما را در مقابل شش قدرت دنیا پیروز کرد و نقشه نابودی ما را خنثی کرد؟   امروز اروپایی ها خودشان اعلام کردند ایران بر حق است و ما در کنار ایران و در مقابل آمریکا می ایستیم. مسائل ایران و تحولات ایران امروز تعیین کننده ماهیت نظام بین الملل آینده شده است. شما ببینید در همه مسائل اساسی بین المللی موضوع ایران مطرح است در جنگ تجاری چین و امریکا ، ایران دارد نقش مهم ایفا می کند .اصلاً یکی از اهداف تحریم ایران این است که چین نتواند از ایران نفت بخرد و هم چین تضعیف شود و هم ایران . درحالی که شرایط را خداوند برعکس کرد . همین دیروز اروپایی ها گفتند که ما نمی خواهیم که آمریکا برای ما تصمیم بگیرد و این مطلب مهمی است تا حالا از این حرف ها نمی زدند. امروز روسیه که قطب شرق بوده در کنار ما ایستاده است با ما در سوریه می جنگد . ما منافع استراتژیک در سوریه داریم محور مقاومت آنجاست . دشمن اسرائیلی آنجاست. در سوریه ما آینده منطقه را مراقبت می کنیم . مادر آنجا خاورمیانته بزرگ آمریکار ا با شکست مواجه کردیم . روسیه اینقدر منافع ندارد ولی به قدرت و عظمت و ایستادگی ما اعتماد کرده است. روسیه به تنهایی نمی توانست در سوریه حضور پیدا کند .
وی به راه های رسیدن به آرامش های اجتماعی در قرآن اشاره کرد و گفت: قرآن می گوید یاد خدا باعث آرامش می شود بنابراین بالا بردن ایمان و امید مردم یکی از راه های رسیدن به آرامش است، تسلی دادن به جامعه و پرهیز از ایجاد تنش در جامعه هم یکی دیگر از راه های رسیدن به آرامش است .
دولت اسلامی باید برای عبادات مردم برنامه ریزی کند
حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا گفت:بر اساس آموزه های قرآنی، استعاذه، صبر، دعا و عبادت به جامعه آرامش می دهد و نمی شود دولت اسلامی بگوید ما به عبادات مردم کاری نداریم. نظام باید برای عبادات مردم برنامه ریزی کند و فرصت برای مردم ایجادکه عبادت و تفکر کنند. ایجاد فرصت تفریح و استراحت و شادی  وظیفه دولت اسلامی است.
وی با بیان این که عفت و پاک دامنی و محبت و نیکوکاری از راه های رسیدن به آرامش در قرآن است، افزود: ما در بحث عفاف و حجاب موفق نبوده ایم و همینطور محبت و همکاری بین نیروهای انقلاب از بین رفته است و به جای حل مشکلات با گفت و گو و تحمل سلایق یکدیگر ، با هم نزاع می کنیم و شما ببینید در مجلس هم نمایندگان  بلد نیستند با هم گفتگو کنند، گفتگوها درون فراکسیونی شده است و دو فراکسیون مخالف با هم گفتگو ندارند تا با هم به توافق برسند.
پژوهشگر مسائل سیاسی اظهار داشت: رویکرد اصلاحی از مواردی است که آیات زیادی در رابطه با آن داریم و در جامعه همه باید مصلح باشند و نباید همدیگر را تخریب کنند ولی امروز در کشور هر جناحی  اصلاح را به معنی حذف یکدیگر می دانند.
جامعه ما حقیقتاً نیاز به اصلاح دارد. مفاسد و ناهنجاری ها و قانون شکنی ها باید برداشته شود این یعنی حرکت اصلاحی در جامعه اسلامی .
استاد مهاجرنیا در پایان گفت جامعه نیاز به آرامش طبیعی، روانی و اعتقادی دارد و اگر ما این آرامش را نتوانیم در جامعه ایجاد کنیم این ها تبدیل به خوره می شوند و پایه های نظام را از بین می برند. این رویکرد باید به راهبرد آرامش بخش تسکین تبدیل شود تا در دهه پنجم بتوانیم با خیال راحت نسبت به شرایط داخلی، اهداف بلند نظام اسلامی را در عرصه بین المللی و در مواجهه با دشمنان استکباری، پیگیری کنیم .

حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا: وحدت نیروهای انقلاب، ضامن ایجاد آرامش در کشور است


پژوهشگر مسائل سیاسی کشور راهبرد تسکینی را در شرایط بحرانی دهه پنجم انقلاب مؤثر دانست و گفت: مأموریت راهبرد تسکینی اصلاح اختلالات اعتقادی و هرج مرج های ارزشی و اخلاقی و تفرقه و نزاع های سیاسی و تبدیل آنها به فرصت های آرامش بخش در جامعه اسلامی است  
حجت الاسلام والمسلمین محسن مهاجرنیا، پژوهشگر مسائل سیاسی، در هفدهمین نشست مجمع هماهنگی پیروان امام و رهبری استان قم پیرامون بحث راهبردهای اصولگرایی در دهه پنجم انقلاب اسلامی که درمؤسسه طلوع مهر قم برگزار شد، اظهار داشت: راهبرد تسکینی، برنامه کلان جامعه اسلامی و چارچوب فکری و جهت دهنده در شرایط بحران جامعه است. این راهبرد ، متخذ از آموزه های  قرآنی است و معمولاً در مواردی که جامعه در همه ابعاد خود از مسیر اعتدال خارج می شود، از این راهبرد استفاده شده است که در آیات قرآن از آن به عنوان «سکینه» نامگذاری شده است.
وی "سکینه" را آرامش بعداز طوفان دانست و گفت: در جنگ بدر که شرایط خیلی سنگین شد و توطئه منافقین جدی بود ، خداوند برای آرامش مؤمنین و جبهه حق نوعی آرامش و طمأنینه به آنها داد که از آن به نام "سکینه" یاد کرده است و مفسران قرآن از آن تعبیر به ایمان خاص می کنند.
پژوهشگر مسائل سیاسی کشور با اشاره به این که شرایط امروز ما با شرایط شأن نزول آیات تسکین و سکینه در قرآن شباهت دارد، خاطرنشان کرد: امروز جامعه ما به لحاظ سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دچار اضطراب است؛ بنابراین، تأمین و برقراری آرامش یکی از راهبردهایی است که بسیار مورد نیاز جامعه است و ما از آن به عنوان راهبرد تسکینی تعبیر می کنیم.
*راهبرد تسکینی، اصل کلی آرامش بخش
وی راهبرد تسکینی را اصل کلی و چارچوب جهت دهی به سمت اهدافی دانست که به حوزه عملیاتی و اقدام ، تسکین و آرامش می بخشد و افزود: در نظام اسلامی ثبات جامعه بر مبنای سه نظام اعتقادی، اخلاقی و سیاسی اجتماعی استوار است و اگر هر کدام از این سه نظام دچار اختلال شود جامعه دچار بحران خواهد شد و نظم منطقی حاکم بر جامعه را بر هم می زند که در این جا راهبرد تسکینی می تواند راه حل رفع بحران و بی نظمی اجتماعی باشد.
حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا با اشاره به اختلال در نظام اعتقادات عنوان کرد: نظام اعتقادات یکی از اساسی ترین اصول ثَبات بخش جامعه و محور و مدار جامعه است و اگر دچار مشکل شود جامعه متزلزل می شود؛ محور نظام اعتقادی جامعه ما باور به قدرت الهی و ربوبیت مستمر الهی است به این صورت که تمام عرصه زندگی اجتماعی در تحت قدرت الهی است و خداوند لحظه به لحظه در تمام تحولات حضور دارد و هیچ چیزی خارج از قدرت واراده الهی صورت نمی گیرد.
وی در ادامه به اعتقاد اسلامی ما به ربوبیت مستمر و لحظه به لحظه ای خداوند اشاره کرد و گفت خالقیت خداوند هم استمراری است و خداوند خالق لحظات متفاوت انسان و همه آفرینش است، اگر در این باورهای محکم جامعه اسلامی اختلال ایجاد شود و اعتقادات دینی زیر سؤال برود و به قدرت و آفرینش خدا شک شود جامعه دچار اختلال و بحران می شود و به لحاظ دینی هرج و مرج پدید می آید.
استاد مهاجرنیا با اشاره به پیامدهای اختلال در نظام اخلاقی در جامعه هم اظهار داشت: در جامعه ای که نظام خوبی ها و بدی هایش دسته بندی دینی شده اند و دارای نظام اخلاقی است اگر جای معروف ها و منکرها عوض شود جامعه دچار اختلال می شود و نیاز به اصلاح و بازگرداندن جامعه بر پایه این ارزش ها و اخلاقیات دارد.
وی با اشاره به اینکه در آموزه های قرآنی فراوان این بحث مطرح شده که اگر جامعه دچار بحران ارزشی شد، چکار باید کرد؟ گفت: راهبرد تسکینی دارای سازوکار آرامش بخشی است که در این شرایط بحرانی فرصت اصلاح تولید می کند تا جامعه به بازسازی و احیای اعتقادات و ارزش ها و اخلاقیات خود بپردازد.
*ارزشمند شدن ثروت به جای علم، نماد اختلال در ارزش ها در جامعه ما است
وی با بیان این که امروز برخی از ارزش های دینی در جامعه از قبیل ارزش علم آموزی دچار اختلال شده است و بسیاری از افراد باور دارند که ثروت از علم بهتر است، گفت: این نمادی است که نشان می دهد برخی از ارزش های ما دچار مشکل شده اند؛ مثلا تا دیروز می گفتیم که جهاد در راه خدا عظیم ترین ارزش است و برخی رفتند و جهاد کردند ولی امروز در جامعه رها شده اند و هیچ توجهی به آنها نمی شود و کسانی که این حالت را می بینند دچار اختلال ارزشی و تردید می شوند و ممکن است دیگرحاضر نباشند در شرایط جنگی همان ایثار و از خود گذشتگی را انجام بدهند.این واگرایی ارزشی بدترین وضعیتی است که اگرجامعه اسلامی ما در دام آن گرفتار شود ، بیرون آمدن از آن بسیار دشوار می شود .
حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا ادامه داد: امروز جامعه ما تحت تأثیر عوامل فراوان به لحاظ اخلاق سیاسی، دچار اختلال شده است . نمونه برجسته این اختلال را شما در رویارویی خارج از قواعد و ضوابط اخلاقی میان جناح ها و احزاب سیاسی می بینید. اتهامات ناروا به یکدیگر، نسبت دروغ و تهمت و افتراء به رقیب سیاسی و باند بازی و حذف یکدیگردر عرصه سیاست زیاد شده است و  حقیقتاً اینها در تراز اندیشه انقلاب اسلامی نیست. عادی سازی این نوع رفتارهای غیر اخلاقی خیانت به انقلاب اسلامی و همه خون هایی است که به پای آن ریخته شده است.
وی با اشاره به اختلال در نظام سیاسی اجتماعی و پیامدهای آن بر جامعه اظهار داشت: نظام سیاسی اجتماعی شاکله جامعه است و قدرت و صاحبان قدرت در مدار مدیریت و گردونه جامعه هستند.در جامعه همانند نظام هستی یک سری قواعد و قانونمندی و نظم و نسقی حاکم است که با وجود آنها ارزش ها و هنجارهای زندگی اجتماعی به گردش در می آید . ارزش های اسلامی جریان پیدا می کند.اینها همانند جریان خون در بدن است که هرگونه گرفتگی رگ های اصلی بدن سبب اختلال در حیات و زندگی می شود.اگر در جامعه سلسله مراتب ارزش های اجتماعی ، قوانین و سنت های زندگی و مناسبات منطقی آن به هم بخورد ، همانند قطاری است که از ریل خارج شود. باید دید اگر چنین مشکلی برای جامعه پیش بیاید چکار باید کرد ؟
مهاجرنیا افزود: راهبرد تسکینی به ما می آموزد که نظام سیاسی همواره در معرض تهاجم دشمنان داخلی و خارجی است در معرض ناکارآمدی و از دست دادن پایگاه اجتماعی است و در معرض جدال های بی حاصل و چالش های سیاسی است. بنابراین در چنین شرایطی برای بازگرداندن نظم و اقتدار به نظام سیاسی ، نیازمند به آرامش و تقویت باورهای دینی وباوربه امدادهای الهی هستیم تا با کمک آنها نقطه ضعف ها و تهدیدهای ایجاد شده به فرصت تبدیل شود و جامعه بتواند بر اساس ایمان، اعتقاد ، غیرت دین و احیای شخصیت خود در مسیر بازسازی اقتدار خویش برآید .
*حفظ ثَبات نظام سیاسی اجتماعی لازمه هدایتگری است
پژوهشگر مسائل سیاسی کشور قدرت را مظهر صفات و اسماء الهی دانست و افزود: قدرت به قدری مهم است که در قرآن هرجا در کنار رسالت انبیاء قدرت هم بوده آن پیغمبر موفق بوده است تا انسان ها را هدایت کند و جلوی کفر و شرک و بت پرستی را بگیرد و آثار تمدنی، سیاسی اجتماعی و هدایتشان هم در تاریخ مانده است. و هر پیغمبری که قدرت اجتماعی و سیاسی نداشته است، عملاً موفق به این امور هم نبوده است. وی با بیان این که برخی معتقدند که قدرت سکولار است و در مقابل مکتب قدرت ، مکتب هدایت را مطرح کرده اند و معتقدندکه موضوع سیاست در اسلام هدایت است نه قدرت، گفت: قدرت از صفات خداوند است خداوند قادر و قدیر است. نمی شود گفت که قدرت سکولار است اگر قدرت نباشد امکان هدایت نیست. قدرت همانند هر فعل و وصف دیگر می تواند مثبت یا منفی بشود اما این درست نیست که در مقابل هدایت قرار گیرد بلکه بستر هدایت و ابزار هدایت است . تصور اینکه کسی بدون وچود قدرت بتواند مکتب هدایت در عرصه سیاست، ایجاد کند ، بسیار مشکل ست اگر کسی بگوید موضوع سیاست هدایت محض است مقصود او این است که با بکار گرفتن همه ابزار و قدرت و تشکیلات ، نهایتاً باید به سمت انسانیت و فضیلت و ارزش های دینی حرکت کند و غایات فعل الهی هدایت و قدرت برای قدرت نیست بلکه قدرت برای هدایت است . اگر مقصود این باشد مشکلی ندارد.
حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا تصریح کرد: اگر قدرت دولت دچار اختلال شود و مدیریت دولت زیر سؤال برود و نتواند مدیریت اقتصاد و فرهنگ و سایر ارکان جامعه را در دست بگیرد جامعه دچار بحران و بی ثباتی می شود و آرامش جامعه به هم می خورد. در این صورت با امکانات و ظرفیت های موجود در راهبرد تسکینی می توان جامعه را در برابر آفات و آسیب ها و بحران ها به وضعیت نرمال و آرامش برگرداند.
وی نظام اقتصادی را بخشی دیگر از نظام سیاسی اجتماعی دانست و گفت: اگر اقتصاد دچار مشکل شود به گفته پیامبر(ص) که فرمودند «کاد الفقر ان یکون کفرا» می تواند دین و نظام دینی را هم تضعیف کند. سپس ایشان به شرایط موجود جامعه اسلامی اشاره کرد و گفت صبر و تحمل ملت فداکار و عزیز ایران  از عوامل آرامش بخش در مقابل شیاطین و مستکبران است و امیدواریم که از این دورۀ بحران اقتصادی به خوبی عبور کند و نشانه های آن هم ظاهر شده است.
*اختلال در ارزش ها، مشروعیت و مقبولیت نظام را زیر سوال می برد
حجت لاسلام مهاجرنیا یکی از پیامدهای خطرناک  اختلال در نظام های اعتقادی، اخلاقی و سیاسی اجتماعی و اقتصادی را هرج و مرج و تزلزل در مشروعیت عنوان کرد و گفت: وقتی ارزش های دینی و اخلاقی و سیاسی تبدیل به ضد ارزش شد تبعاً هویت دینی و باورهای اعتقادی ممکن است دچار اختلال و هرج و مرج شود و مشروعیت نظام زیر سؤال برود و به تدریج دولت پایگاه اجتماعی و مقبولیت خود را از دست بدهد، بنابراین با اختلال در نظام، مشروعیت به عنوان نخ تسبیح نظام سیاسی، متزلزل می شود و جامعه با خطر فروپاشی مواجه خواهد بود.این قانون و منطق نظم سیاسی است و تعارف بردار هم نیست. امدادهای الهی و دست قدرتمند خداوند زمانی در کنار یک ملت است که خود را در چنین بحرانی قرار ندهد. وی پیامد دیگر اختلال در نظام های سه گانه اعتقادی، اخلاقی و سیاسی را کاهش کارآمدی حاکمیت دانست و ابراز داشت: با وجود این اختلال ها بویژه در صورت ناکارآمدی و ضعف در مدیریت ومملکت داری ، در جامعه یک حس بد بینی به وجود می آید و پایگاه مردم سالاری تضعیف می شود و مشروعیت نظام را هم ممکن زیر سؤال ببرد.
وی در ادامه ابراز داشت: با توجه به  نظریه جنگ تمدن های هانتینگتون، که معتقد بود از میان هشت تمدن برتر موجود شش تمدن به حاشیه می روند و تمدن اسلامی و غربی می مانند و با هم رقابت می کنند ، گفت ظاهراً زمان ما مصداقی از همان پیش بینی ایشان است و امروز مسئولیت ما سنگین است . با درک شرایط تاریخی نباید در کمند بحران اقتصادی گرفتار شویم .
دکترمهاجرنیا افزود: این انقلاب بر مبنای اندیشه مردی شکل گرفت که گفت: اگر خمینی یکه تنها هم بماند به راه خود ادامه می دهد و با کمک بسیجیان جهان اسلام در مقابل استکبار می ایستد. امروز همان روزی است که تحریم ها و فشارهای دشمن نباید ما را وادار به سرگرم شدن به حاشیه ها کند .
وی افزود: اگر در میان جنگ های بدر، اُحد و احزاب و غیره خداوند نزول سکینه و آرامش و امداد غیبی با سه هزار از ملائکه منزلین و مردفین و مسومین را وعده داد بخاطر ایستادگی و مقاومت صحابه فداکار بود و امروز وظیفه ما است تا در نبرد با دنیای کفر و ظلم نشان بدهیم با راهبرد تسکینی ما هم عنایات الهی را بدست خواهیم آورد. اصول اسلام و انقلاب به ما می گویند که کوتاه نیایید و راه خود را ادامه دهید؛ بنابراین ما نیاز به راهبردی داریم که دهه آینده را تسکین دهیم و جامعه اسلامی را در مقابل تهدیدها بیمه کنیم.
وی با بیان این که قرآن به ما می گوید اگر راهبرد تسکینی را در پیش بگیرید، ایمان و آرامش قدرت شما چند برابر می شود، افزود: پیامبر 13 سال در مکه همه مشکلات را تحمل کرد ولی نگذاشتند ارزش های اسلامی را حاکم کند بنابراین تصمیم گرفت که از مکه به مدینه برود، در همان شرایط سختی که در زمان هجرت داشت این آیه زبان حال پیامبر(ص) را بیان می کند که گفت «لا تَحْزَنْ إِنَّ اللَّهَ مَعَنا فَأَنْزَلَ اللَّهُ سَكينَتَهُ عَلَيْهِ وَ أَيَّدَهُ بِجُنُودٍ لَمْ تَرَوْها»  فرمود نترسید زیرا خداوند در کنار جبهه حق است. با این اعتقاد و استحکام بود که خداوند هم آرامشش را به او داد و او را با جنود غیبی و امداد های الهی، یاری کرد.
پژوهشگر مسائل سیاسی با بیان این که آیه فوق می گوید نترسید و ایمان داشته باشید زیرا خداوند برای شما نیروی کمکی می فرستد، گفت: ما در این انقلاب در خیلی از جاها از قبیل اصل انقلاب اسلامی، جنگ تحمیلی ،کودتای نوژه و ماجرای طبس دست قدرتمند خدا را دیدیم که چگونه ما را یاری کرد و انقلاب را حفظ کرده و سبب آرامش و سکینه در ما شد.
وی رهایی از تحریم های فلج کننده دولت قبل را یاری و کمک واضح خداوند دانست و گفت: در شرایطی که کشور به بن بست رسیده بود و تحریم ها جان همه را به لب رسانده بود و همه دنیا بر علیه ما بود و این دست کمک الهی بود که ما را از آن شرایط سخت رها کرد . فشار تحریم ها از جنگ 8 ساله کمتر نبود.اما در گیرودار تحمل و صبوری ملت، خداوند شرایطی به وجود آورد تا همچون لشکریان طالوت از دریای متلاطم عبور کردیم و به تعبیر مقام معظم رهبری ما به آینده خوشبین هستیم زیرا خدا با ماست.
*آرامش و تسکین جامعه در گرو تقوا و بازگشت به آموزه های دینی
حجت الاسلام والمسلمین مهاجرنیا آیات 26 فتح، 65 یونس، 139 آل عمران و 83 سوره مائده را در راستای راهبرد تسکینی عنوان کرد و گفت : آرامش و تسکین جامعه در گرو تقوا و بازگشت به آموزه های دینی است و مجموعه این آیات می گویند که در مواجهه با دشمن سست نشوید و هیچ وقت نگران نباشید و این خداوند است که آرامش می دهد و با نیروهایش شما را کمک می کند به شرطی که در صحنه و اهل جهاد باشیم و با مال و جان پای نظام و دین و جامعه اسلامی بایستیم.
*وحدت نیروهای انقلاب مهمترین اصل موفقیت است
وی با اشاره به آیه «لا تَنازَعُوا فَتَفْشَلُوا وَ تَذْهَبَ ريحُكُم‏» تفرقه و نزاع داخلی را سبب سستی و فشل شدن ظرفیت ها و فرصت ها و نیروهای نظام اسلامی دانست و گفت: این آیه می گوید که با هم نزاع نکنید زیرا نزاع شما را سست می کند؛ بنابراین وحدت اصلی ترین اصل و ضمانت موفقیت است و اگر یکی از جریان ها فکر می کند که همه کاره است و قدرت بسیج توده ای را دارد، اشتباه می کند.
حجت الاسلام مهاجرنیا با بیان این که تنها راه اقتدار ملی وحدت تمام نیروهای انقلاب است، اظهار داشت: نه اصلاح طلب و نه اصول گرا قدرت مطلق ادارۀ کشور را ندارند و باید نزاع را کنار بگذارند و همدیگر را خنثی نکنند تا بتوانیم در شرایط بحرانی با آرامش مسیر انقلاب اسلامی را با شکوه و عزت ادامه بدهیم.

صفحه 1 از 2