دکتر علی لاریجانی: باید با ولایت فقیه رو راست بود

21-11-89 9متأسفانه در کشور کسانی که حرفهای لیبرالی و با پوشش حرف می‌زنند می‌خواهند جور دیگری خود را در اذهان جای کنند و به دنبال فریب کاری هستند.
نماینده مردم قم در مجلس با بیان اینکه عده‌ای می‌خواهند به عنوان ولایت مداری صحنه را تاریک نشان دهند عنوان کرد: در کشور ما ولایت محور است و کسانی که صادق هستند همواره پای ولایت ایستاده‌اند.
 دکتر علی لاریجانی شامگاه پنج شنبه در مراسم گرامیداشت سی و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی که از سوی جبهه و مجمع هماهنگی پیروان خط امام و رهبری استان قم در مسجد زین العابدین قم برگزار شد در سخنانی با بیان اینکه انقلاب اسلامی پدیده‌ای عظیم در تاریخ بشریت بود به آیه‌ای از قران کریم اشاره کرد و اظهار داشت: در این آیه خداوند وعده داده است که بر اساس اراده خداوند صالحان در زمین حاکم خواهند شد.
رئیس قوه مقننه عنوان کرد: در همه فراز و فرودهای بشریت در ‌‌نهایت صالحان به پیروزی خواهند رسید و زمین در ید قدرت صالحان قرار خواهد گرفت و این امیدواری برای مسلمانان وجود دارد که روزی می‌رسد که صالحان بر روی زمین حکمرانی کنند.

برخی‌ها به عنوان ولایت مداری صحنه را تاریک نشان می‌دهند

نماینده مردم قم در مجلس با بیان اینکه عده‌ای می‌خواهند به عنوان ولایت مداری صحنه را تاریک نشان دهند عنوان کرد: در کشور ما ولایت محور است و کسانی که صادق هستند همواره پای ولایت ایستاده‌اند.

رئیس قوه مقننه افزود: من بار‌ها در ایام فتنه عنوان کردم که بدون ولایت کشور مشکلات زیادی دارد در سال‌های گذشته دیدیم برخی از افراد حرف‌های تندی می‌زنند همان‌هایی که در گذشته بر علیه امام خامنه‌ای حرف می‌زدند اما امروز چیز دیگری می‌گویند.

وی ادامه داد: ما در خصوص حوادث بعد از نتخابات بار‌ها و صریح گفتیم کسانی که در این مسیر با غبارآلود کردن فضا از رهبری طبعیت نکردند مسیر کج را رفته‌اند اما برخی از مسئولین بوده‌اند که در این زمینه چیزی نگفته‌اند و هیچکس نیز به آن‌ها چیزی نگفت.

نماینده مردم قم در مجلس ابراز داشت: در زمان دوم خرداد برخی‌ها انحرافاتی ایجاد می‌کردند که ما صریح در برابر آن‌ها موضع می‌گرفتیم امروز نیز در برابر ولایت فقیه اینگونه است.

لاریجانی خاطرنشان کرد: متأسفانه در کشور کسانی که حرفهای لیبرالی و با پوشش حرف می‌زنند می‌خواهند جور دیگری خود را در اذهان جای کنند و به دنبال فریب کاری هستند.

رئیس قوه مقننه گفت: ما از روز اولی که انتخابات برگزار شد همه را به پیروی از قانون دعوت کردیم کسانی که هیچگاه تا امروز موضعی در این مسائل نگرفته‌اند و امروز الگوی عده‌ای شده‌اند اما ما از روز اول موضوع خود را روشن کردیم.
لاریجانی در ادامه به سوال یکی از حاضرین که از وی پرسید چرا در زمان فتنه موضع گیری شفافی نداشتید عنوان کرد: باید گفت که این افتخاری است که بعد از انقلاب اسلامی جوانان این سرزمین می‌توانند آزادانه نظر خود را عنوان کنند و این نقطه مثبت انقلاب است و این حق سوال کردن برای همه فرزندان انقلاب وجود دارد.

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه موضوع تبریک من به موسوی صحت ندارد و من به ایشان رای ندادم افزود: حرف‌هایی که در این زمینه زده می‌شود صحت ندارد و خلاف است و ما این را تکذیب کردیم اما عده‌ای اصرار دارند حرف‌هایی را بزنند و چاره‌ای نیست باید منتظر ماند تا این دوره تمام شود.


اختلاف افکنی‌ها به نفع انقلاب نیست

نماینده مردم قم در مجلس در ادامه با اشاره به مسائل مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان کرد: در کشور برخی از حرف‌های کذب زده می‌شود و به نظرم می‌رسد عده‌ای اشتباه می‌روند و فکر می‌کنند اختلاف افکنی‌ها به نفع انقلاب است.

وی در ادامه با اشاره به فلسفه وجود مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان کرد: تاسیس این نهاد بدین منظور بود تا بن بستی در مسائل کشور بوجود نیاید و اگر اختلاف نظری بوجود آمد مجلس روی مصوبه‌ای به عنوان مصلحت بر آن اصرار داشت و شورای نگهبان آن را نپذیرفت به مجمع برود که این در متن قانون اساسی است.

لاریجانی با اشاره به مسائلی که در مجمع تشخیص مصلحت گذشت گفت: نظرات رهبر انقلاب از سوی بنده، محسن رضایی و آقای ولایتی به مجمع گزارش شد و گفتیم رهبری در چه موضوعاتی چه نظری دارند و خدا شاهد است به محض اینکه این نظرات مطرح شد همه آن را قبول کردند و تصویب شد حال باید پرسید که چرا مجمع که بزرگانی در آن نشسته‌اند تخریب می‌شود.

رئیس قوه مقننه افزود: من شهادت می‌دهم نظرات رهبری در آنجا مطرح شد و شهادت می‌دهم وقتی مطرح شد بدون آنکه بحثی شود همه رأی دادند اما بعد از اینکه مصوبه به خدمت ایشان داده شد ایشان فرمودند یک بند در خصوص بانک مرکزی به عنوان یک معضل بعدا بررسی شود که آن را جدا کردند و مابقی ابلاغ شد حال باید پرسید که این کجای خلاف تدبیر رهبری است.

رهبری منع کردند سران قوا نسبت به هم حرف بزنند

نماینده مردم قم در مجلس با بیان اینکه بنا نداشتم در خصوص این مسائل صحبت کنم گفت: رهبری منع کردند که سران قوا نسبت به هم حرف بزنند و ما معذور شرعی داشتیم.

وی افزود: اتهام زنی به دیگران درست نیست و مجمع نهادی است که نباید تخریب شود.

نباید به هر بهانه‌ای عده‌ای را تخریب کرد

لاریجانی با اشاره به اینکه مجمع یک شخصیت حقوقی دارد و عده‌ای زیادی در آن عضو هستند افزود: حال این مسائل چه ربطی به ما دارد که فلش آن به سوی ما است و این نکته‌ای است که عده‌ای اصرار دارند به تخریب افراد بپردازند و این را به مصلحت کشور نمی‌دانم و این درست نیست به هر بهانه‌ای عده‌ای یک گروه را تخریب می‌کنند که برخی از این مطالب گفته شده کذب است.

رئیس قوه مقننه در ادامه به مسائلی که در زمینه مصوبه دانشگاه آزاد گذشت اشاره کرد و افزود: مصوبه‌ای در مورد دانشگاه آزاد مطرح شد که اخطار قانون اساسی داده شد و من این اخطار را قبول کردم و به رأی مجلس گذاشتم و این را باید قبول کرد که مجلس مانند یک وزارتخانه نیست که رئیس آن هر تصمیمی که گرفت لازم اجرا باشد.

مجلس مربوط به امام و ولایت فقیه نباید تخریب شود

نماینده مردم قم در مجلس خاطرنشان کرد: من اخطار داده بودم که در خصوص وقف دانشگاه آزاد ملاحظه‌ای وجود داشت اما در ‌‌نهایت تصویب شد اما بعد خود مجلس آن را اصلاح کرد و این مبنایش این نیست که باید بر علیه مجلس صبحت شود این مجلس مربوط به امام و ولایت فقیه است چرا باید تخریب شود.

رئیس قوه مقننه افزود: کدام نهاد است که کار‌هایش بدون سوال باشد و نمایندگان مجلس افراد ولایت مداری هستند و مردم به آن‌ها رأی دادند و این نهادهایی که با رأی مردم تشکیل شده است واقعا نباید تخریب شد.

وی با بیان اینکه عده‌ای می‌گویند بین مجلس و دولت فتنه ایجاد می‌کنند باید گفت این مطلب درست نیست افزود: مجلس نهادی است برای کارهای مملکت که باید تخصصی حرف بزند و نباید به خاطر اینکه برای مصلحت کشور یک نظر دیگری داشت آن را تخریب کرد.نمایندگان در مسائل مختلف اختلاف نظر دارند

رئیس قوه مقننه گفت: ممکن است نمایندگان مجلس در خصوص مسائل مختلف نظرات متفاوتی داشته باشند مثلا در همین طرح هدفمند کردن یارانه‌ها که دولت و مجلس هر کدام نظری جداگانه داشتند حال آیا می‌توان گفت که مجلس نباید اظهار نظر کند و حرف نزنند، مردم خواسته‌اند که آن‌ها نماینده‌شان باشند ومصالح کشور را در نظر بگیرند و در این مسیر ممکن است در بین خود نمایندگان نیز اختلاف نظر باشد.

لاریجانی تصریح کرد: در خصوص بحث‌های تخصصی، سیاسی کردن و یک مهر باطل به آن زدن این خط، خط امام نیست خط امام همین چیزی است که قرائت کردم که امام فرمودند اختلافاتی که مبنای مصالح کشور و اصول باشد باید آن‌ها را محترم شمرد و باب اجتهادی که امام فرمود بسته نیست در همین مسائل تخصصی است که نمایندگان باید بحث کنند تا ببینند کدام به نفع و مصلحت کشور است.

نمایندگان قسم خورده‌اند که مصالح کشور را رسد کنند

رئیس قوه مقننه ادامه داد: ممکن است بین مجلس و دولت اختلاف نظراتی وجود داشته باشد و نمی‌شود با هو کردن و سر و صدا کردن فضا را تغییر داد نمایندگان قسم خورده‌اند که مصالح کشور را رسد کنند که اگر غیر از این شد از قسم خود عدول کرده‌اند.
نماینده مردم قم در مجلس تصریح کرد: اگر همه مسائل تخصصی را به دعواهای حیدری و نعمتی بکشیم حتما کشور ضرر می‌کند.

وی گفت: اگر کسی گرایشی داشت و خواست کشور را به سمت لیبرالیسم یا چپ گرایانه آن زمان پیش ببرد باید با او برخورد کرد.


انتقاد سازنده باعث بالندگی جامعه و کشور می‌شود

رئیس قوه مقننه در ادامه با بیان اینکه انتقاد سازنده باعث بالندگی جامعه و کشور می‌شود و معنایش مخالفت نیست اظهار داشت: انتقاد اگر به حق باشد باعث هدایت جامعه می‌شود و در این راستا نباید یکدیگر را تخریب کرد.

وی با بیان اینکه ما در برخی مواقع راه امام را گم می‌کنیم افزود: طبق فرموده امام هیچکس نباید خود را مبرا از انتقاد بداند.

وی ادامه داد: در برخی مواقع دیده می‌شود به محض اینکه مجلس نظری داد عده‌ای به خاطر اینکه طرفدار دولت‌اند مجلس را تخریب می‌کنند که این راه امام نیست و در این صورت مجلس دیگر نباید حرف بزند و هر طرحی که به مجلس امد نمایندگان باید آن را تصویب کنند.

وی تصریح کرد: نباید فضایی ساخته شود که نمایندگان نیز نتوانند حرف بزنند که در این مورد امام می‌فرماید اگر در این نظام کسی یا گروهی بی‌جهت در فکر حذف یا تخریب دیگران بر آید و مصلحت جناح و خط خود را بر مصلحت انقلاب مقدم بدارد حتما پیش از اینکه به رقیب خود ضربه بزند به اسلام و انقلاب لطمه وارد کرده است.

رئیس قوه مقننه افزود: برخی از اظهاراتی که این روز‌ها در سایت‌ها به اسم افشاگری تهمت‌هایی به دیگران می‌زنند و تخریب می‌کنند باید پرسید که آیا این خط امام است.

نماینده مردم قم در مجلس عنوان کرد: در برخی از مواد مشاهده می‌شود عده‌ای به اندک اختلافی که با دیگران دارند سیل تهمت‌ها را به ان‌ها نثار می‌کنند که باید دانست این راه، راه و خط امام نیست.

نمایندگان مجلس مصالح کشور را در نظر می‌گیرند

رئیس قوه مقننه گفت: نمایندگان مجلس در بررسی‌های خود در مسائل مختلف تا انجا که می‌توانند مصالح کشور را در نظر می‌گیرند امام گاهی مشاهده می‌شود به محض اینکه نظر دیگری دارند توچخانه سیاسی بر سر ان‌ها اوار می‌شود.

وی با بیان اینکه قانون اساسی گفته است مجلس می‌تواند در همه امور قانون بنویسد افزود: جریانی در کشور است که اشتباه می‌کنند و نهاد‌های کشور را یکی پس از دیگری آن را تخریب می‌کنند.

نباید دولت، مجلس، مجمع تشخیص و شورای نگهبان را تخریب کرد

وی افزود: یکی از دستاورد‌های انقلاب نهادهای موجود کشور است که امام ان‌ها را شکل داد و نظام روی ان استوار است و نباید دولت، مجلس، مجمع، تشخیص و شورای نگهبان را تخریب کرد.

لاریجانی در ادامه به پیشرفت‌های کشور در طی این 32 سال اشاره کرد و اظهار داشت: ایران در همه مسائل به بیگانه وابسته بود و تنها رژیمی بود که به اسرائیل کمک می‌کرد و نوکر آمریکا بود اما امروز درهمه جنبه‌ها به رشد وبالندگی رسیده است.
خدمت رسانی به نقاط محروم ارزشمند است

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه امروز در همه کشور برای ابادانی تلاش می‌شود افزود: این امر‌‌ همان خط عدالت خواهی امام است و خدمت رسانی به نقاط محروم و روستا‌ها ارزشمند است.

نماینده مردم قم در مجلس در ادامه به تحولات منطقه و همچنین بیانات رهبری در نماز جمعه اشاره کرد و اظهار داشت: متن جامعه مصر و تونس نیازمند این هدایت بودند.

وی با بیان اینکه باید برای وحدت سرمایه گذاری کرد افزود: برای رسیدن به اهداف بزرگ باید از برخی اشتباهات گذشت و نباید قلوب مومنین و کسانی که دغدغه انقلاب دارند بی‌جهت مکدر از هم باشد و به خاطر مسائل سیاسی نسبت به هم کینه داشته باشند.

وی گفت: گرایشات صوفی گرایانه‌ای که مبنای خاصی ندارد مورد قبول نیست وتن‌ها راه مراجع تقلید اسلام واقعی است که اسلام می‌تواند جامعه را به سعادت برساند.


دنیای اسلام به ایران چشم دوخته است

رئیس قوه مقننه با بیان اینکه اختلافات سیاسی نباید به شکاف در جامعه تبدیل شود عنوان کرد: امروز دنیای اسلام به ایران چشم دوخته است و نباید کاری کرد که دیگران سوء استفاده کنند و احساس کنند شکافی در جامعه است.

وی ادامه داد: با کسانی که صف خود را از جامعه جدا کردند و مطرود شدند حرفی نداریم اما برادران مسلمان و ولایتمدار باید به درستی راه امام را بشناسند و امروز بیش از هر زمان نیازمند نگاه وحدت آمیز داریم که امام و رهبری به آن تاکید دارند.

نماینده مردم قم در مجلس گفت: کشور مصر نگاهش به ایران اسلامی این است که چگونه حکومت دموکراسی دینی خود را به پیش می‌برد و مردم مصر مردم فرهیخته‌ای هستند که راه خود را درست می‌روند و نمی‌خواهند زیر سلطه دیکتاتوری باشند و می‌خواهند بعد از سال‌ها تحقیر نفس بکشند.

یادآور می‌شود در این مراسم علاوه بر حضور تعدادی از مدیران استانی، تعدادی از مسئولین حوزه علمیه قم از جمله حجت‌لاسلام جمشیدی رئیس حوزه علمیه خواهران، آیت الله محمد جواد فاضل لنکرانی و آیت الله کعبی عضو مجلس خبرگان رهبری نیز حضور داشتند.

در پایان این مراسم نیز تراکت‌هایی در خصوص دیدگاه‌های دکتر لاریجانی در مورد حوادث پس از انتخابات سال 88 توزیع شد.